História módy – ako sa vyvíjala podprsenka?

Podprsenka je nám oporou už veľmi dlho a mnohé z nás si bez nej nevedia predstaviť svoj deň. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vyzeral tento kúsok bielizne kedysi? Dnes si na výbere podprsenky dávame záležať a chceme sa vďaka nej cítiť sexi, aj keď sa vyzlečieme. Nie vždy však mali dámy na výber z toľkých tvarov, materiálov, farieb a veľkostí.

Všetky cesty vedú do Ríma

Už v časoch Rímskej ríše ženy nosili podprsenky. Hovorilo sa im strophium alebo mamillare. Išlo však iba o kus látky pevne omotanej okolo hrudníka, ktorý prsia zmenšoval a zakrýval. Rimania vraj nemali radi veľké prsia a považovali ich za smiešne a neatraktívne. Mali pocit, že veľké prsia sú prejavom vysokého veku, a tak si mladé slečny a ženy hrudník omotávali kusom látky.

Korzety

V 15. storočí prišla zmena v podobe korzetov. Až do 19. storočia sa pomocou nich ženy snažili dosiahnuť extrémne chudý pás a postavu presýpacích hodín. V tomto období bol hitom obdarený dekolt, no ženy kvôli kráse naozaj trpeli. Nosili na sebe ťažké a pevné kovové výstuže, ktoré pripomínali brnenie. Na začiatku 19. storočia začal istý francúz Jean Werly vyrábať korzety na tkáčskom stave, vďaka čomu boli oveľa pohodlnejšie.

Zlaté dvadsiate roky

Po prvej svetovej vojne ženské krivky ovládol takzvaný symington – voľnejšia podprsenka zakrývajúca ženské krivky. Šnurovacia podprsenka tak slúžila na zahaľovanie ženskosti. V neskorších 20. rokoch sa situácia obrátila a tvar podprsenky zvýrazňoval prirodzené tvary ženského tela. Žiadne push-up efekty v tomto období ženy nepoznali.

Revolúcia tridsiatych rokov

Tridsiate roky konečne priniesli podprsenky, ktoré sa sa veľmi podobajú tým dnešným. Nemali už zakrývať, ich úlohou bolo prsia pozdvihnúť a dodať im správny tvar. Podprsenky 30. rokov už mali jemnú výstuž a začínali sa rozlišovať košíky A až D. V katalógoch sa však aj naďalej používalo označovanie veľkostí S, M a L.

Ako Madonna

V 50. a 60. rokoch ženským krivkám vládla tzv. “bullet bra”, ktorú neskôr oživila Madonna. Bola takým optickým klamom, ktorý mal ženám dodať objem. Nepôsobila veľmi prirodzene, keďže mala trochu špicatejší tvar. Trúfli by ste si na ňu aj dnes?

Takmer na ostro

Po výraznej podprsenke ženy zrejme zatúžili po poriadnej zmene. Koncom 60. rokov bolo v móde nosiť podprsenku bez kostíc a výstuže. Navyše sa preferoval priehľadný materiál, takže to vyzeralo, že ženy žiadnu podprsenku nemali. Pre Deti kvetov to v tomto období bolo ako stvorené.

Kontroverzné 70. roky

Spomínate si na Rachel z Priateľov a jej vykúkajúce bradavky? Možno ste si mysleli, že bola stále taká vzrušená alebo jej len bola zima. S najväčšou pravdepodobnosťou však nosila podprsenku, ktorá ovládla 70. roky a vďaka umelým bradavkám vytvárala dráždivý vzhľad. Nedávno sa ju pokúsila opäť priviesť na trh aj Victoria´s Secret, no neúspešne. Zrejme sme dnes oveľa konzervatívnejšie.

V tomto období svetlo sveta uzreli aj prvé športové podprsenky a ženské prsia konečne pri športe získali slobodu. Vyzerali v podstate rovnako ako aj dnes, iba ten výber bol zrejme o dosť menší.

Čo vládne dnes?

Deväťdesiate roky so sebou priniesli prvú push-upku. Tá síce vznikla už v 60. rokoch, ale obľubu si získala až o pár desaťročí neskôr. V roku 2000 si návrhári vymysleli nalepovacie podprsenky bez ramienok a zapínania, ktoré mali prsia opticky zväčšiť. Ich výhodou je aj to, že vám nevykúkajú spod šiat s odhaleným chrbtom.

Pred pár rokmi sa moderné technológie dotkli aj módy, vďaka čomu vznikla podprsenka z pamäťovej peny. Prsiam sa prispôsobuje na základe telesnej teploty – pri nižšej teplote sa zmenší, pri vyššej zase naopak. Ešte lepšie by to bolo, keby sa zväčšovala silou vôle, čo poviete? 

Pozrite si na záver toto video z dielne Glamour Magazine, ktoré verne a zároveň vtipne zachytáva zmeny, ktorými si podprsenka prešla.

Ako sa zdá, aj podprsenka podlieha módnym trendom a mení sa každú sezónu. S postupom času sa však zdá, že sme stále menej odvážne a radšej experimentujeme s materiálom ako tvarom. Ktovie, čo však bude v móde o niekoľko rokov. A ak by ste náhodou chceli oslavovať, 13. október bol vyhlásený za Medzinárodný deň bez podprsenky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

8 vecí, ktoré stihnete ešte tento rok

0
Krása Móda Starostlivosť o telo Trendy

Jarné trendy v manikúre

0
Lifestyle Móda Novinky Tipy a inšpirácie

Príď sa pozrieť na Svadobné Mecheche

Navigácia

Magazíny