Cukor náš každodenný

Snažíte sa schudnúť, ale nedarí sa vám? Raňajkujete jogurt s cereáliami, zapijete to ovocným smoothie a na desiatu si dáte proteínovú tyčinku? Aj takto nenápadne sa do nášho tela dostávajú nadmerné dávky cukru. Ovocie, ktoré si rozmixujete do šťavy, by ste v pôvodnom stave jedli možno aj dva dni. Vytlačené v pohári ho však dokážeme vypiť v priebehu pár minút. A to je ešte reč o prirodzenom cukre. S tým nezdravým je to však oveľa zložitejšie.

Množstvo cukru, ktoré každý deň zje priemerný človek, si ani nevieme predstaviť. A pritom vôbec nemusí ísť o čokoládu alebo balíček chutných keksov. Potravinársky priemysel pridáva cukor aj do potravín, v ktorých by ste to nečakali. Možno si aj z detstva spomínate na to, ako vám rodičia dopriali zákusok ako odmenu. Pravdepodobne už vtedy ste si vybudovali závislosť na cukre.

Cukor a zdravie
Aj nevinná lyžička cukru v káve môže v tele spôsobiť pohromu.

Cukor v číslach

Odporúčaná denná dávka cukru je v súčasnosti 6 lyžičiek denne, teda približne 25 gramov cukru. Človek však priemerne počas jedného dňa príjme aj 90 gramov, čo odporúčanú dávku podstatne prevyšuje. Tak napríklad jahodový jogurt obsahuje 27 g cukru, pohár pomarančového džúsu 25 g, obľúbená slovenská Horalka má v sebe 16 g cukru, liter coly približne 100 g a jedna lyžica kečupu 4 g. Prijímať viac cukru nie je žiadny problém. Ten nastáva až vtedy, keď ho chceme prijímať menej.

Za všetkým hľadajte genetiku

Naši predkovia si ovocie mohli dopriať iba pár mesiacov v roku. My ho vďaka dovozu a supermarketom máme k dispozícii kedykoľvek. Problém však nie je v ovocí a zelenine, ale v tom, že okrem toho jeme príliš veľa chemicky spracovaného cukru. To, že naše telá nedokážu stráviť také množstvo cukru, je podmienené geneticky a evolúcia v boji s cukrom prehráva. Kedysi bolo sladké raritou a umelý cukor nebol pridávaný do tých najbežnejších potravín.

Naše telá si vedia poradiť s glukózou, ktorú používa ako prirodzený zdroj energie. Keď sa však do organizmu dostane umelá fruktóza, orgány sú zmätené a trvá im oveľa dlhšie, kým tento cukor spracujú. V dávnej minulosti sa ľudia k cukru dostali veľmi zriedkavo a telo nemalo taký problém ho spracovať. Dnes organizmus prehnaným množstvom cukru šokujeme, pretože prijímame viac fruktózy z rôznych výrobkov ako tej z ovocia a zeleniny. Genetiku v tomto prípade jednoducho neoklameme.

Cukor a sladkosti
Cukor v jednom zákusku by nám vystačil na pár dní.

Kde sa cukor ukrýva

Múka, cereálie, všetky diétne výrobky bez cukru, nízkotučné mliečne produkty, omáčky, dresingy a dokonca aj v mäsové výrobky. Na etiketách cukor vôbec nemusí biť do očí. Môže byť veľmi dobre zamaskovaný za rôzne nenápadné sladidlá a sirupy. Dávajte si pozor najmä na dextrózu, sacharózu, fruktózu a všetky glukózovo-fruktózové sirupy. Riaďte sa tým, že keď nerozumiete etikete a pri vyslovovaní zložiek produktu sa vám motá jazyk, nekupuje to. Tieto sladidlá v sebe skrývajú vysoký podiel fruktózy, ktorá zbytočne zaťažuje pečeň a hromadí tuk.

Cukor a čokoláda
Cukor je všade a niekedy je naozaj ťažké vzdať sa ho.

Život bez cukru

Ľudskému organizmu vraj trvá 8 týždňov, kým sa z tela dostane všetok nepotrebný a zdraviu škodlivý cukor. Bude vám trvať dva mesiace, kým prestanete mať nutkavú potrebu zobnúť si niečo sladké. Po tomto psychicky náročnom období sa však očistíte od všetkých cukrových jedov a zistíte, že tá čokoláda vám vlastne ani nechýba. Naučiť sa žiť bez cukru si vyžaduje pevnú vôľu a veľa sebazaprenia, ale výsledky stoja za to.

Cukor a ovocie
Vymeňte umelý cukor za prírodný, ktorý poznali už naši predkovia.

Čo vás čaká po “odvykačke”

  • Zdravá a pružná pleť bez kruhov pod očami.
  • Úbytok na váhe a plochšie bruško.
  • Začnete vnímať iné chute, ktoré doteraz utlmil cukor.
  • Viac energie, ktorú vám uberali rýchle cukry v čokoláde a keksíkoch.
  • Čistá myseľ nezaťažená neustálymi myšlienkami na sladké.
  • Lepší pocit z vlastného stravovania a nového životného štýlu.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Starostlivosť o telo Zdravie

Je opaľovanie sa zdraviu prospešné alebo práve naopak?

0
Novinky Relax Zdravie

Ste šťastní a spokojní? Možno žijete podľa hygge

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Jarná očista šatníka – preč so zbytočnosťami!

Navigácia

Magazíny