Ekologická kozmetika nezaťažuje prírodu ani vašu pleť. Skúste ju aj vy

Čoraz častejšie sledujeme pôvod a zloženie oblečenia, potravín i kozmetiky. Rozmach prírodných, bio alebo „čistých” prípravkov je výborná vec. Občas nám však unikne, že to skvelé zloženie šampónu na vlasy čítame z plastového obalu, a aj ten lepší deodorant prichádza v podobe aerosólového spreju v plechovej nádobe. Udržateľnosť a ekológia môžu byť v kozmetickom priemysle ešte väčšou výzvou ako v móde. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme znížili svoj dopad na životné prostredie?

Len za rok 2018 vytvoril kozmetický priemysel viac ako 142 miliárd balení kozmetiky, väčšina z nich po spotrebovaní putovala do prírody a oceánov. Zvyšky toxických prípravkov a chemikálií, ktoré končia v prírode, ubližujú ekosystému a vodným tokom. Najsmutnejšia správa je, že až 70 % obalov, ktoré končia na skládkach v prírode, nie sú prázdne. Tieto čísla nesmieme zanedbať.

Na to, aby sme znížili náš dopad na životné prostredie, nemusíme na kozmetické prípravky úplne zabudnúť. Stačí zmeniť spôsob, akým pristupujeme k ich nákupu a používaniu. Každý z týchto 7 tipov predstavuje skvelý začiatok na ceste za zmenou, ktorá pomôže rovnako životnému prostrediu, ako aj nám samým.

Existuje niečo horšie ako plast?

Áno, viacvrstvové kombinované materiály. Plast síce nie je ideálny, ale ako samostatný materiál môže byť recyklovaný a použitý na výrobu ďalších produktov. Ak sa však spojí s hliníkom, napríklad v podobe tuby zubnej pasty, krému na ruky alebo nádoby na make-up s pumpičkou, recyklácia je mimoriadne zložitá. Ak môžete, vyberajte produkty v obaloch, ktoré sú zložené iba z jedného materiálu.

Tuhé kozmetické produkty

Množstvo obalov môžete znížiť výberom tuhých produktov. Okrem klasických mydiel na ruky môžete vo forme pevnej kocky nájsť šampóny a kondicionéry, ale aj čistiace mydlá na pleť a dokonca aj zubné pasty. Tuhé kozmetické produkty sú často balené iba v papieri, prípadne ich môžete zakúpiť bez akéhokoľvek obalu. Bonusom je, že často vydržia dlhšie, než tie tekuté, čo poteší aj vašu peňaženku.

Tuhý šampón
Tuhé šampóny alebo „šampúchy” možno dostať v papierovom obale, vrecku alebo bez obalu.

Vzorky a cestovné balenia

Určite ste si všimli, že cestovné (mini) balenia kozmetických prípravkov majú vyššiu cenu za liter, než veľké balenia. Skutočne v tomto prípade platíte za obal. Ten obsahuje malé množstvo produktu, teda bude používaný iba krátky čas a poputuje do koša. Vzorky kozmetiky (spolu s ich obalom) použijete pravdepodobne iba raz. Ak môžete, vyhnite sa vzorkám a nakupujte väčšie balenia prípravkov, ktoré pravidelne používate. Ak cestujete len s príručnou batožinou, zaobstarajte si malé balenia na kozmetiku na viac použití a prípravky si do nich pred cestou prelejte. 

Domáca kozmetika a opätovné využitie obalov

Návody na DIY alebo handmade kozmetiku sú v posledných rokoch mimoriadne populárne. Znovu objavujeme nespočetné výhody toho, čo bolo pre našich starých rodičov samozrejmé – využívanie všetkého, „čo dom dal”. Rôzne pleťové séra, telové oleje alebo masky na vlasy si môžete vyrobiť z niekoľkých základných ingrediencií. Internet je plný receptov a návodov. Domácu kozmetiku môžete uskladniť v prázdnych obaloch od zakúpených produktov.

čistenie pleti
Jednorazové odličovacie pomôcky môžete vymeniť za prateľné.

Likvidácia kozmetických pomôcok

Jednorazové odličovacie vatičky ani obrúsky patria do smetného koša, nie do septiku. Dokonca ani v prípade, že sú na obale označené ako rozložiteľné. Tieto pomôcky vytvárajú množstvo odpadu a poškodzujú čističky vôd. Môžete ich vymeniť za odličovacie a čistiace obrúsky určené na viacnásobné použitie, ktoré sa dajú vyprať v práčke. Vďaka tomu uchránite nielen prírodu od zbytočného odpadu ale aj ušetríte.

Do poslednej kvapky

Ušpinená či skrčená fľaša na poličke nevyzerá rovnako lákavo, ako čisto nový produkt (ktorý už možno čaká v zálohe), no snažte sa nevyhadzovať obaly, ktoré nie sú úplne prázdne. Možno vás prekvapí, koľko produktu nájdete v záhyboch fliaš po tom, čo ich rozstrihnete, alebo ako dlho vydrží tekutý produkt na dne nádoby, ak ho zriedite s trochou vody. Opäť platí, že tým šetríte nielen životné prostredie, ale aj peniaze.

Lokálne značky

Okrem podpory menších firiem a ľahšieho získania informácií o výrobe má lokálny nákup aj ďalšiu výhodu. Produkty nemusia byť prepravované z jedného kontinentu na druhý a niekoľkokrát prebalené. Ak môžete, nakupujte produkty, ktoré nemuseli putovať lietadlom či loďou zo vzdialených krajín. Emisie z týchto druhov dopravy v posledných rokoch stúpajú, čo môžeme spomaliť lokálnym nákupom.

Tipy na značky, ktoré ponúkajú eco-friendly produkty, nájdete napríklad v nákupnom sprievodcovi beautypackaging.com. Rozhodne však nemusíte okamžite vyhádzať celú svoju kúpeľňu a nakúpiť desiatky nových produktov. Spomeňte si na tieto tipy pri najbližšej návšteve drogérie. Možno vás prekvapí, ako veľmi si nové varianty produktov obľúbite.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Hrošia koža na pätách je out. Takto sa jej zbavíte

0
Móda Módny seriál

Základy šatníka – sukňa

0
Novinky Strava Zdravie

Prírodné sladidlá sú lepšie ako rafinovaný cukor, mýtus či pravda?

Navigácia

Magazíny