„Superpotraviny“, ktoré vás účinkami ohromia

„Superpotraviny“ – pojem, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Ide v podstate o komerčné označenie potravín, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie. Všetci poznáme úžasné zdravotné účinky cesnaku, cibule, jabĺk a pod., teraz vám však predstavíme trošku netradičnejšie superpotraviny.

Bambusové výhonky sú preukázateľne liekom na astmu
Bambusové výhonky sú preukázateľne liekom na astmu

Bambusové výhonky proti kašľu

Bambusové výhonky sú nevyhnutnou súčasťou ázijskej kuchyne. Ešte pred pár rokmi sme ich vnímali ako exotickú potravinu, dnes ich však aj u nás nájdeme bežne v obchodoch. Možno vás zaujme informácia, že bambus odkáže za jediný deň narásť 150 cm! Predstavte si, že jedno ráno vidíte len púčik, čo sa tlačí zo zeme a druhé ráno máte pred sebou rastlinu vysokú ako menšia žena.

Výhonky bambusu sú mimoriadne bohaté na vlákninu, čím očisťujú tráviaci trakt. Obsahujú veľmi málo kalórií, takže sa uplatnia aj pri spomínanej diéte. Ich veľkým benefitom však je vysoký obsah antioxidantov, ktoré bojujú proti rakovinotvorným voľným radikálom. Bambusové výhonky by si mali vážiť aj astmatici, kyselina kremičitá, známa ako bambusový cukor sa označuje za významný liek na astmu.

 

Konzumácia tekvicových jadierok znižuje riziko rakoviny prostaty až o 30%
Konzumácia tekvicových jadierok znižuje riziko rakoviny prostaty až o 30%

Tekvicové semiačka – liek pre mužov

Áno, táto „droga“, ktorú keď začnete lúskať, neodložíte napriek vyžratým perám, pokiaľ nie je vrecúško prázdne, sa tiež môže označovať za superpotravinu. Samozrejme, pozitívne účinky majú najmä surové semiačka. Jadierka tekvíc sú bohatým zdrojom fytosterolov, ktoré dokázateľne odbúravajú škodlivý LDL cholesterol, znižujú krvný tlak a vďaka týmto dvom faktorom sú vynikajúcou prevenciou pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Tekvicové zrnká sú skvelou zbraňou v boji s rakovinou a majú celkové ozdravné účinky na organizmus.

Pokiaľ potrebujete posilniť imunitu, očistiť organizmus, bojovať proti zápalom, harmonizovať nervovú sústavu, alebo dokonca zlepšiť náladu, títo drobní pomocníci sú vám naporúdzi. Obzvlášť muži by mali mať nejaké to vrecúško tekvicových jadierok vždy „poruke“. Zistilo sa, že muži z oblastí, kde sú jadierka bežnou súčasťou kuchyne trpia až o 30% menej rakovinou prostaty alebo zväčšenou prostatou. Podľa vedeckých štúdií, ročná kúra užívania tekvicového oleja pomohla mužom, ktorí už trpia na zväčšenú prostatu. Vďaka lepšiemu prietoku moču sa zlepšila aj kvalita ich života.

 

Cviklové listy sú nedocenenou potravinou
Cviklové listy sú nedocenenou potravinou

Cviklové listy – obrovská zásobáreň vitamínov

Zrejme vás šokujeme, ak ste doteraz z cvikly jedli len buľvu, listy sú však tiež mimoriadne zdravé. Veľkým plusom je vysokú obsah draslíka, ktorých predchádza svalovým kŕčom. Okrem toho sú listy cvikly bohaté na vitamín C – v 100 g listov je až 50% odporúčanej dennej dávny tohto dôležitého vitamínu. V rovnakom množstve listov nájdete až 204% odporúčanej dávky vitamínu A a takmer 700% vitamínu K!

Okrem vitamínov sú cviklové listy bohaté aj na minerály – meď, železo, horčík, mangán a iné. Dokonca sa hovorí, že celá táto dostupná zelenina je jednou z najzdravších potravín na svete! Listy môžete pripravovať do šalátov podobne ako ľadový šalát, alebo ich udusiť na spôsob špenátu, ktorému sa chuťou veľmi podobajú.

 

Toto exotické ovocie obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče
Toto exotické ovocie obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče

Kivi proti astme

Na našom zozname superpotravín sme našli miesto aj pre kivi, ktoré sa pôvodne nazývali čínske egreše a neskôr slnečné broskyne. Sladké exotické ovocie, ktoré obsahuje viac vitamínu C ako grepfruity či pomaranče je aj významným, a najmä nízko kalorickým, zdrojom vitamínu E. Talianske štúdie preukázali zlepšenie u detí, ktoré trpia na dýchavičnosť a nočný kašeľ, u dospelých boli zase preukázané účinky pri astme. Pritom stačilo jesť kivi dvakrát do týždňa.

Toto ovocie, ktoré má až 400 odrôd znižuje trigliceridy a riziko výskytu krvných zrazenín. Čo je však najúžasnejšie, kivi obsahuje fytochemikálie, ktoré majú schopnosť „opraviť“ poškodenú DNA, čo má za následok ochranu tela pred niektorými druhmi rakoviny.

 

Cukrová repa vám rozprúdi krv
Cukrová repa vám rozprúdi krv

Repa – ochráni trávenie pred rakovinou

Už sme spomínali plusy cviklových listov, teraz však pre vás máme potravinu, ktorá sa v klasickej kuchyni v našich podmienkach vôbec nevyužíva. Kŕmna repa sa používa ako potrava pre zvieratá a cukrová repa ide z poľa rovno do cukrovarov. Cukrová repa je však zdrojom „diétnych dusičnanov“ – bez zdĺhavej teórie, tieto dusičnany pomáhajú „otvoriť“ v tele krvné cievy, zlepšujú prietok krvi a okysličovanie tela aj orgánov. Takže ženy, ktoré majú problém so studenými rukami, by mali skúsiť nejaké repné recepty.

Okrem zlepšenia prúdenia krvi v tele, repa reguluje krvný tlak, je prevenciou proti chudokrvnosti, znižuje cholesterol, zlepšuje trávenie, detoxikuje a blokuje infekcie. Repa je zásobárňou železa, draslíka, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu B6. Unikátny je obsah betaínu, čo je vyslovene repná aminokyselina, ktorá inhibuje rakovinotvorné zlúčeniny a cháni tak tráviaci trakt pred rakovinou. Má významnú funkciou aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Napokon spomeňme, že repa obsahuje vysoké množstvo bóru, ktorý podporuje tvorbu pohlavných hormónov, takže je to akási prírodná viagra.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Šport Zdravie

Pevné telo a čistá myseľ s jogou a s pilatesom

0
Móda Trendy

Ako správne nosiť pásiky?

0
Móda Novinky Trendy

Vyberte si trendy plavky vhodné pre vašu postavu

Navigácia

Magazíny