Bohatstvo ukryté v zelenom čaji

Aj vy ste prepadli mánii zeleného čaju? Hovorí sa, že ide o nápoj tretieho tisícročia, aj keď tento čaj má už niekoľko tisícročí úspechov za sebou. Skutočne, zelený čaj je nápoj s množstvom zdravotných účinkov, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Zelený čaj sa zbiera ručne a pozvoľna suší
Zelený čaj sa zbiera ručne a pozvoľna suší

Tajomstvo čistej prírody

Tajomstvo zeleného čaju spočíva už v jeho samotnom zbere. Kvalitný zelený čaj sa zbiera ručne, používané sú mladé lístky čajovník a v ďalšom spracovaní sa šetrne sušia. Naproti tomu napríklad čierny čaj prechádza procesom fermentácie, ktorá zásadne mení jeho vlastnosti. Pomalým sušením sa v zelenom čaji zachováva veľké množstvo antioxidantov a polyfenolov.

Na tomto mieste ne dôležité si povedať, že zber a výroba kvalitného čaju má svoje pravidlá a nie je to chvíľková záležitosť. Zelený čaj v najvyššej kvalite určite nekúpite za cenu priemerného ovocného čaju.

Liek na mnohé neduhy

Diabetes

O mnohých benefitoch zeleného čaju ste už určite čítali. Čaj z listov čajovníka čínskeho urýchľuje metabolizmus, takže je to vynikajúci podporný prostriedok pri redukcii hmotnosti. Prospešný je i pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo tých, ktorí k nej majú sklony. Zelený čaj totiž reguluje hladinu glukózy a spomaľuje vzostup cukru v krvi po jedle.

Kardiovaskulárne ochorenia

Zelený čaj je silnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré sa stávajú civilizačnými chorobami. Upravuje krvný tlak a výstelku ciev, čím sa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín. Zelený čaj je aj bojovníkom proti zlému cholesterolu, a naopak, pomáha zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu v krvi.

Obávaná rakovina

Celý rad vedeckých štúdií preukázal, že zelený čaj chráni tráviaci systém – od úst až po konečník – pred rakovinou. Dokonca sa zistilo, že čaj zabíja rakovinové bunky bez toho, aby poškodil zdravé tkanivo. V oblasti tráviacej sústavy sú protirakovinové účinky najvýraznejšie, avšak zelený čaj svojimi účinnými antioxidantmi chráni celé telo pred škodlivými voľnými radikálmi.

Zelený čaj chráni tráviaci systém pred rakovinou
Zelený čaj chráni tráviaci systém pred rakovinou

Choroby mozgu

I keď zatiaľ neexistuje liek, ktorý by vyliečil choroby poškodzujúce mozog, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba, zelený čaj dokáže oddialiť ich nástup. Pokusy vykonané na myšiach preukázali, že odumieranie mozgových buniek, ktoré tieto choroby spôsobujú, bolo znížené. Zelený čaj dokázal obnoviť poškodené bunky a chránil zdravé bunky pred odumretím.

Určite ste sami zistili, že zelený čaj má výrazné povzbudzujúce účinky, je to vplyvom kofeínu a teínu. Teín má preukázateľné relaxačné účinky a môže výrazne pozitívne ovplyvniť ľudí trpiacich depresiami.

V boji s chrípkou

Pre svoje antibakteriálne a antivirotické účinky je zelený čaj vyhľadávaným nápojom v chrípkovom období. Silný antioxidant katechín, ktorý má tieto schopnosti na svedomí, však chráni aj zuby pred vznikom zubného kazu a celú ústnu dutinu pred rôznymi infekciami.

Pomoc pri spálení

Sila antioxidantov zeleného čaju sa prejavuje aj lokálne. Napríklad, ak sa spálite, či už v dôsledku nadmerného slnenia alebo sa obaríte či popálite, prikladajte si obklady z vychladnutého zeleného čaju. Štúdie aplikované na zvieratách i ľuďoch preukázali rýchlejšiu regeneráciu poškodeného tkaniva.

Okrem všetkých vymenovaných účinkov je zelený čaj skutočne bohatou zásobárňou vitamínov, minerálovstopových prvkov. Vďaka týmto zložkám podporuje plodnosť u mužov, cháni organizmus vo všetkých oblastiach a udržuje mladistvý vzhľad pokožky.

Ako pripraviť čaj, aby sme dosiahli maximálny účinok

Pri príprave zeleného čaju by sme nemali používať vodu horúcejšiu ako 80 °C. Tento čaj nesmie prísť do kontaktu s kovom, na jeho naberanie a miešanie používame drevené alebo plastové riady. Kov by totiž zásadne zničil mnohé prospešné látky v zelenom čaji.

Ak chcete zvýšiť účinky zeleného čaju, oslaďte ho trochou medu alebo niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Štúdie preukázali, že látky obsiahnuté v tomto čaji sa efektívnejšie vstrebávajú ak je čaj osladený alebo okyslený.

Na prípravu zeleného čaju nepoužívame kovové predmety
Na prípravu zeleného čaju nepoužívame kovové predmety
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Šport Zdravie

Ako docieliť vypracované brucho

0
Novinky Starostlivosť o telo Strava Zdravie

Aby ste schudli musíte prijať veľa bielkovín, mýtus či pravda?

0
Novinky Strava Zdravie

Cukor náš každodenný

Navigácia

Magazíny