Z kaplnky na kopci sa stal štýlový víkendový dom na samote

Počas rokov driny a odriekania sa z rozpadnutej kaplnky stal nádherný víkendový domček uprostred anglického vidieka, kde jedinými susedmi sú pasúce sa ovce a prírodné živly. Architektom sa podarilo vdýchnuť sakrálnej budove nový život a navrhnúť interiér, ktorý očarí krásou a kombináciou severského minimalizmu a rustikálnych detailov.

V Nord Pennines, v jednej z najkrajších oblastí anglického vidieka, tvorenej vresoviskami a rašeliniskami, sa neďaleko mestečka Forest-in-Teesdale nachádza metodistická kaplnka. Jej noví majitelia ju prerobili na víkendový dom pre 7 osôb. Kedysi slúžila aj ako nedeľná škola. Rekonštrukciu navrhli oceňovaní švajčiarski architekti z Evolution Design a za prestavbu kaplnky sa dočkali niekoľkých cien – 2. miesto v A’Design Award & Competition, cena za Najlepší interiérový dizajn súkromnej rezidencie v súťaži UK Property Awards a cena za Najlepšiu premenu vyhlásená The Daily Telegraph Homebuilding & Renovating Awards.

Kaplnka na kopci v Nord Pennines

Rekonštukcia metodistickej kaplnky na víkendový dom

Pôvodné detaily

Architekt Stefan Camenzind z ateliéru Evolution Design kúpil dom pred viac ako 10 rokmi spoločne so svojím švagrom, producentom a novinárom Robom Broombym. Rekonštrukcia a sanačné práce však neprebiehali tak hladko, ako si spočiatku predstavovali. Finančné zdroje sa rýchlo minuli a majitelia istú dobu chodili kaplnku len kontrolovať dvakrát do roka. Častejšie návštevy im neumožnila veľká vzdialenosť od ich domovov.

Interiér kaplnky v severskom štýle

Obývačka prepojená s kuchyňou v bývalej sakristii

Pokoj anglického vidieka

Kaplnka bola po rokoch chátrania v havarijnom stave. Oblasť, v ktorej sa nachádza, je navyše pravidelne vystavovaná silnému vetru a dažďu, ktoré sa podpísali na zlom stave strechy. Prvou vecou, ktorú museli noví majitelia urobiť, bola oprava zničenej strechy, okien a dverí, aby sa zabránilo ďalším škodám. Ďalšou úlohou bolo vyriešenie inžinierskych sietí a inštalácia čističky odpadových vôd.

Zariadenie jedálne

Prestretý jedálenský stôl

Drevená pracovná doska

Nové medziposchodie, ktoré architekti navrhli, umožnilo umiestniť tri spálne na poschodí a navrhnúť kuchyňu s jedálňou, obývaciu izbu, kúpeľňu a štvrtú spálňu na prízemí. V pôvodnej sakristii vznikli kuchyňa s jedálňou. Ako povedal dizajnér Paul King, ktorý sa podieľal na rekonštrukcii, pri návrhu sa snažil zachovať historické detaily a podstatu kaplnky. Klenuté okná z 19. storočia v gotickom štýle prešli renováciou a dostali nové červené okenice, ktoré dodali stavbe jedinečný štýl. Použité materiály zohľadňujú charakter budovy a rázovitosť okolitej krajiny. Pôvodné, už nepoužiteľné trámy nahradili tesári novými, rovnako sa dočkali renovácie aj kamenné steny.

Nábytok IKEA v interiéri

Vstup na medziposchodie

Luxusný víkendový dom

Interiér v modernom štýle vhodne dopĺňa historický charakter kaplnky. Veľkú pozornosť dizajnéri venovali výberu dekoratívnych obkladov. Zástenu za kuchynskou linkou v tradičnom vidieckom štýle tvoria obklady z bieleho obkladu, známe ako metro tiles. Zadná stena je zase pokrytá štýlovým čierno-bielym obkladom. K útulnej atmosfére prispievajú aj obojstranná americká pec uprostred obývacej miestnosti, piano aj pôvodný drevený nábytok. V interiéri nájdeme aj pop-artový obraz,  inšpirovaný komiksami Roya Lichtensteina. Stena jednej zo spální má namiesto čela postele zase trendový drevený obklad.

Spálňa a čelo postele

Spálňa v bledých tónoch

Vaňa v kúpeľni

Priestor sa nesie v jednoduchom severskom štýle, aj s nábytkom IKEA, v kombinácii s rustikálnymi detailmi. Ak ste sa do tohto štýlu bývania či príbehu víkendového domčeka zamilovali, určite vás poteší fakt, že si ho si ho na pár dní môžete prenajať aj vy. Majitelia sa prenajímaním domčeka rozhodli čiastočne pokryť vysoké náklady na rekonštrukciu, ktoré predstavovali približne 300 tisíc eur, jedna noc v ňom stojí okolo 200 eur.

Rekonštrukcia porovnanie

  • Komentáre

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
  • Podobné články
0
Novinky Relax Zdravie

Antistresové vymaľovánky – relax pre dospelých

0
Móda Módny seriál Novinky

História módy – ako sa vyvíjala podprsenka?

0
Novinky Šport Zdravie

Ako docieliť vypracované brucho

Navigácia

Magazíny