Je opaľovanie sa zdraviu prospešné alebo práve naopak?

Túto otázku si každé leto pokladajú mnohé ženy, ale aj muži. Slnečné lúče pôsobiace na vašu pokožku majú svoje pozitívne, ale aj negatívne účinky. Ktoré z nich prevládajú?

Takmer každá žena sníva o dokonalej čokoládovej pokožke. Avšak, nie všetky typy pleti sú schopné prijať rovnaké množstvo UV žiarenia a opáliť sa do rovnakým odtieňov.

Čokoládové opálenie
Nezabúdajte na dostatočnú hydratáaciu.

Ako to funguje?

Melanín, ktorý sa nachádza v pokožke absorbuje UV žiarenie zo slnečných lúčov. Vďaka týmto lúčom sa farba vašej pokožky mierne zmení a taktiež dôjde ku miernemu zhrubnutiu kože. Ku opaľovaniu dochádza vtedy, keď je pokožka vystavovaná slnku pravidelne, v dlhších intervaloch a nie krátkodobo a nárazovo. Vtedy môže dôjsť, práve naopak, ku spáleniu pokožky.

Výhody

Najlepší zdroj vitamímu D

Vitamín D, nazývaný aj ,,slnečný vitamín”, sa dá v najväčšom rozsahu získať zo slnečných lúčov. Ku zvýšeniu množstva vitamínu D vo vašom tele dochádza vystavením odhalenej pokožky slnku. Vitamín D zlepšuje váš imunitný systém, posilňuje kosti a výskumy naznačujú, že dokonca dokáže zabrániť niektorým typom rakoviny a depresie.

Znižuje cholesterol

Popri vizuálnych výhodách, ako krajšie pôsobiaca pokožka a pleť, má opaľovanie aj mnohé zdravotné výhody. Vystavovanie sa slnečným lúčom znižuje krvný tlak, udržuje normálnu hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu. Vysoký cholesterol je často vyskytujúci sa zdravotný problém.

Nevýhody

Spálená pokožka

Spálená pokožka predstavuje rizikový faktor pre vznik rakoviny kože. Je vedecky potvrdené, že ľudia, ktorí sa najmä v mladosti viackrát spálili až do červena, majú väčšiu pravdepodobnosť rakoviny kože. Striedanie slnka a chládku redukuje šance na spálenie pokožky. Je dôležité netráviť na slnku celý deň od rána do večera, ale dávať si krátke prestávky. Počas nich si vaša pokožka vydýchne. Proti spálenej pokožke je nutné chrániť sa krémom s UV faktorom.

Spálená pokožka
Pokiaľ sa vo vašej blízkosti nenachádza žiadny prirodzený tieň, slnečník poslúži ako ochrana pred spálením.

Starnutie pokožky

Nadmerné vystavovanie kože slnku môže viesť ku rýchlejšiemu starnutiu kože. Pokiaľ sa chcete vyhnúť stareckým rukám už vo veku 30 rokov, netreba tráviť na slnku priveľa času. Každodenným opaľovaním síce dosiahnete krásnu čokoládovú pokožku, no v pokročilejšom veku to môžete oľutovať. Netrávte každú možnú minútu leta vystavené na slnku, ale nechajte vašej pokožke aj chvíľku vydýchnuť.

Po každom opaľovaní sa odporúča použiť krém alebo telové mlieko po opaľovaní, aby pokožka bola hydratovaná. Používaním telových mliek môžete predísť predčasnému starnutiu pokožky.

Mladé ruky
Vďaka krémom a telovým mliekam si vaše ruky udržia krásny vzhľad ešte mnoho rokov.

Existujú rôzne typy pokožky

Myslite na to, že nie každé telo je schopné absorbovať nepretržite 8 hodín na slnku. Niektoré typy pokožiek sú výrazne senzitívnejšie ako iné a dokážu sa aj po pár minútach na priamom slnku spáliť až do pľuzgierov. Pri opaľovaní, treba brať ohľad na typ vašej pleti. Pokiaľ viete, že sa rýchlo spálite, je lepšie vyhýbať sa priamemu slnku najmä počas obeda. Na základe typu vašej pokožky je potrebné zvoliť správny opaľovací krém s dostatočným UV filtrom. Pre tmavšie typy pokožky stačí UV filter 15. Svetlejšia pokožka si vyžaduje opaľovací krém minimálne s UV filtrom 30 a viac.

Slnečné lúče prinášajú mnoho benefitov pre naše zdravie, no môžu byť aj škodlivé. Na to, aby ste sa vyvarovali negatívnym účinkom opaľovania, je potrebné dodržiavať maximálny čas strávený na slnku, používať krémy na opaľovanie a aj po opaľovaní. Slnečné okuliare s UV filtrom sú pri opaľovaní povinnou jazdou. Pokiaľ to nebudete so slnkom preháňať, nehrozí vášmu telu nebezpečenstvo.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

0
Architektúra Dizajn Umenie

Umenie kúsok od centra Bratislavy – Danubiana

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Pleťové masky, ktoré si pripravíte aj doma

Navigácia

Magazíny