Úžasné účinky citrónovej vody

O pozitívnych účinkoch citrónovej vody ste už určite počuli. Citrón je malý zázrak prírody, ide o veľmi účinný preventívny prostriedok pri mnohých problémoch, ale využijete ho aj ako liek, keď choroba prepukne. Uplatnenie tohto citrusového plodu nájdeme v redukčných diétach, detoxikačných programoch či receptoch na krásu. Aby sme vám uľahčili orientáciu v citrónových plusoch, prinášame prehľad top účinkov, ktoré vás presvedčia, že treba mať toto ovocie vždy po ruke.

Citrón je malou vitamínovou bombou, ktorá dokáž zatočiť s mnohými problémami. Ide o bohatý zdroj vitamínov – predovšetkým C, A, B1 a B6. Minerály – draslík, vápnik a meď, ktoré obsahuje, majú tiež nezastupiteľnú úlohu pri fungovaní nášho tela.

Citrónová voda pre zdravie

Účinky citrónovej vody poznajú už celé zástupy ľudí. Teplá voda s citrónom na ranný, hladný žalúdok prospieva tráveniu. Okrem spustenia tráviaceho systému, voda s citrónom posilňuje aj imunitný systém, nakoľko má výrazné antibakteriálne a antivirotické účinky. Ozdravne pôsobí už v našich ústach, kde znižuje množstvo baktérií, tým eliminuje zápach z úst, bolesti zubov a zápaly ďasien. Citrónová šťava však musí byť riedená vodou, samotná ja totiž natoľko kyslá, že poškodzuje zubnú sklovinu.

Citróny na odšťavenie
Čerstvú šťavu z citrónov zmiešajte s vodou, aby ste si nepoškodili zubnú sklovinu.

Pozitívne pôsobí tento ranný nápoj aj na našu náladu. Vitamín C, ktorý je v citróne hojne zastúpený, redukuje stres a odbúrava napätie i depresie. Ako prírodné diuretikum sa citrón osvedčil aj pri problémoch s močovými cestami, kde podporuje močenie a eliminuje baktérie. Jeho silu ocenia aj ľudia, ktorí trpia obličkovými kameňmi. Pri vážnejších problémoch je potrebné piť 3 – 4 poháre citrónovej vody denne, ktorá pôsobí podobne, ako v pohári s usadeninami vodného kameňa – jednoducho ich rozpustí.

Citrónová voda je tiež prevenciou pred ochoreniami srdca. Draslík, ktorý citrón obsahuje, pomáha kontrolovať hladinu krvného tlaku a vitamín C zase znižuje cholesterol. Navyše, antioxidačný účinok citrónu udržuje krv čistú.

Citrón a med je kombinácia, ktorá sa využíva v celom rade liečiv pri chrípke a prechladnutí. Nečudo, veď tieto dve prírodné zložky sú skvelými bojovníkmi s baktériami, vírusmi a voľnými radikálmi. Nikdy ich však nedávajte do horúcej vody či čaju, ale len do teplých nápojov. Účinné zložky sú totiž teplocitlivé a vysoká teplota ich ničí.

Citrón a soľ – upratovacia čata v našom tele

Pre nováčikov je kombinácia citrónu a soli extrémne netradičná, toto spojenie má však osobitné benefity. Citrónová voda so soľou – predovšetkým morskou, horskou alebo himalájskou – vyplavuje z tela toxíny. Výsledok sa rýchlo dostaví na zredukovanej váhe, krajšej pokožke a lepšom trávení. Pri redukcii hmotnosti je vhodná aj kombinácia citrónu a medu, ktorá urýchľuje metabolizmus, zároveň však osviežuje a dodáva energiu do celého dňa.

Voda s citrónom
Osviežujúci letný nápoj – citrónová voda.

Citrón so soľou vytvára v žalúdku zásadité Ph, ktoré spolu so žalúdočnými kyselinami harmonizujú prostredie žalúdka. Vďaka optimálnej hodnote Ph sa efektívnejšie vstrebávajú živiny z jedla a predchádza sa ochoreniam ako artritída, osteoporóza a problémy s pokožkou. Navyše, citrónovo-soľná kombinácia pomáha lepšie vstrebávať aj minerály ako magnézium, železo a draslík.

Pre krásu

Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na pozitívne účinky pitia citrónovej vody pre našu krásu. Môžete si pokojne dopriať aj pohár citronády, nemusíte piť len slanú citrónovú vodu. Citrónová limonáda priaznivo pôsobí na pokožku aj na stav vlasov. Je výbornou prevenciou pred vypadávaním, lámaním a suchosťou vlasov. Regenerujúco pôsobí aj na našu pokožku, kde vyhládza vrásky, rieši akné a hojí rany.

Tak čo? Dáte si pohár citrónovej vody?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Strava Zdravie

Ako vyrobiť zdravú domácu zmrzlinu

0
Novinky Šport Zdravie

Ako docieliť vypracované brucho

0
Strava Zdravie

Netradičné kombinácie chutí na jeseň

Navigácia

Magazíny