Kokosový olej je liek na všetko. Mýtus či pravda?

Môžeme povedať, že kokosový olej je silným momentálnym trendom. Každý printový či internetový magazín, rovnako tak aj televízia a rozhlas sa mu venujú. Nezdá sa vám, že na prívlastok „všelieku“ je priskoro?

Zaručené rady diskusných fór

V rôznych diskusiách nájdete zaručené odporúčania, že sa stačí natrieť kokosovým olejom a ísť sa opaľovať, na čo ako reakcie nájdete fotografie s veľmi nepeknými spáleninami od slnka. Rovnako nájdete „babskú radu“ použiť kokosový olej na vaginálnu mykózu, čoho výsledkom nie je úľava ale zhoršenie stavu.

Jedinečné zloženie kokosového oleja

Kokosový olej má celý rad výhod, nemôžeme ho však považovať za liek na všetko. Jeho unikátne zloženie prospieva pri mnohých problémoch, ktoré vznikajú nadmernou konzumáciou nevhodných tukov, uplatní sa aj v kozmetike, nesmieme si ho však zamieňať za skutočné lieky.

Kokosový orech

Kyselina laurová a MCT, teda tuky so stredne dlhým reťazcom, sú dve najdôležitejšie zložky kokosového oleja. Kyselina laurová sa v našom tele mení na celý rad ďalších kyselín, ktoré majú antibakteriálne a antivirotické účinky. MCT sú zase veľmi rýchly a efektívny zdroj energie, ktorý dokáže nahradiť sacharidy. Ak si teda raňajky obohatíte o kokosový olej, dodáte telu a najmä mozgu hodnotnú energiu, z ktorej sa nepriberá, urýchlite metabolizmus a dokonca eliminujete chuť na sladké.

Olej miesto krému

Využitie v kozmetike má tiež svoj význam. Kokosový olej je prírodný produkt, na druhej strane v rôznych krémoch máme prevažne chemické zloženie vytvorené v laboratóriách, ktoré môže vážne poškodiť zdravie a stav našej pokožky. Niektorí odborníci tvrdia, že kokosový olej je pre citlivý detskú pokožku oveľa prospešnejší a výživnejší, ako detská kozmetika.

Kúsky kokosového orecha

V kuchyni s rozumom

Použitie kokosového oleja v kuchynie nie je úplne univerzílne. Pri pražení na kokosovom oleji v ňom vznikajú rovnaké škodlivé látky ako v iných olejoch. Ak chcete zdravšie smaženie pre nedeľný obed v podobe tradičného rezňa, siahnite po bravčovej masti, ktorá sa neprepaľuje. Pokiaľ ho však použijete namiesto stuženého margarínu do zákuskov, spravíte pre svoje zdravie veľký krok.

Nepovažujte tento kokosový boom za liek na všetky neduhy. Môžete vyskúšať účinok kokosového oleja ako podporného prostriedku, ak však máte v tele zápal, infekciu alebo vážne zdravotné problémy, zájdite k lekárovi. Riskovať zdravie pre neoverený prostriedok, ktorý sa len nedávno dostal do siene slávy, za to nestojí!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál Novinky

História módy – ako sa vyvíjala podprsenka?

0
PR články

Happy Foto už na cloude

0
Krása Móda Novinky

Správny rúž dokáže zázraky! Objavte jeho čaro.

Navigácia

Magazíny