6 dôvodov prečo sa treba riadne vyspať

To že spánok je nevyhnutný pre náš organizmus, snáď netreba zvlášť zdôrazňovať. Avšak napriek výhodám, ktoré spánok prináša a nežiaducim účinkom spánkovej deprivácie si stále hľadáme výhovorky, prečo ísť do postele až v hlbokej noci. Pripravili sme pre vás zoznam šiestich najvážnejších dopadov nedostatku spánku na náš organizmus.

Spánková deprivácia

Strata pozornosti

Iste ste si všimli, že po prehýrenej noci nedokážete pružne reagovať na otázky okolia, po niekoľkých minútach neviete, čo vám šéf povedal alebo ste len neprimerane podráždení. Keď sa poriadne nevyspíme, prvé, čo prestáva fungovať je naša koncentrácia, pamäť a kreativita. Ak spíme menej ako sedem hodín, ťažšie zvládame stres a aj maličkosti nás rýchlo vyvedú z miery. Po noci, kedy sme si poriadne neoddýchli ,nedokážeme zvládnuť viac vecí naraz a musíme každej činnosti venovať neúmerne veľa energie.

Smútok a zlá nálada

Spánková deprivácia ide ruka v ruke so zlou náladou. Je to spôsobené nepriaznivým vplyvom únavy na nervový systém, ktorý následne neprodukuje dostatok hormónu šťastia – serotonínu. Môžete si tento stav všimnúť na deťoch, tie čo sa v noci často budia, alebo si cez deň poriadne neoddýchnu sú podráždené, nervózne a nič ich dlho nezabaví.

Vybité baterky

Úplnou samozrejmosťou je, že nemáme dostatok energie, ak sme si v noci poriadne nepospali. Telo sa snaží tento stav zregulovať, a tak hľadá alternatívne zdroje energie. Najdostupnejšia a najrýchlejšia forma je dávka sacharidov, a tak si idete do obchodu namiesto bežného pečiva kúpiť slané lupienky, keksík či čokoládu. Takéto stravovanie má však nepriaznivé dôsledky na našu hmotnosť.

Čokoláda

Zníženie kvality pokožky

Možno ste si nikdy nedali do súvisu nezdravý vzhľad vašej pleti a spánkovú depriváciu. Nedostatok spánku vysušuje pokožku a znižuje jej pH, to sa prejavuje vo forme akné, prehĺbení vrások či strate pružnosti. Okrem kvalitného spánku vám pomôže aj studený obklad z harmančekového čaju, ktorý má antiseptický účinok.

Pokles sexuálnej túžby

Nedostatok spánku nepriaznivo pôsobí aj na naše libido. Predovšetkým dlhodobejšia spánková deprivácia veľmi negatívne vplýva na tvorbu testosterónu, ktorý má okrem iného za úlohu povzbudzovať k sexuálnej túžbe a prekrvovať pohlavné orgány. Ak teda príliš často používate vetu „dnes nie, miláčik…“, skúste sa poriadne vyspať a pozorujte zmenu.

Vážne ohrozenie zdravia

Okrem všetkým vymenovaných dôsledkov nedostatku spánku je ohrozenie zdravia azda tou najzávažnejšiu. Nevravíme pri tom len o poklese imunity, ktorý je samozrejmým dôsledkom. Podľa mnohých štúdií dlhodobá spánková deprivácia spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a zvyšuje riziko stareckej demencie. Ak máte dedičnú predispozíciu na hypertenziu, diabetes, srdcové ochorenia či cievne mozgové príhody, nedostatok spánku vám môže vážne uškodiť a zvýšiť riziko, že sa tieto choroby prejavia.

Takže, dobrú noc…

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál Trendy

Základy šatníka – červený rúž

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Tip na knihu: Sedem minút po polnoci

0
Novinky Strava Zdravie

Úžasné účinky citrónovej vody

Navigácia

Magazíny