Tip na knihu: Sedem minút po polnoci

Kniha Sedem minút po polnoci sa zaraďuje k literárnemu žánru young adult, ale ani oko dospelého čitateľa na konci nenechá suché. Kniha plná krásnych ilustrácií mladého Jima Kaya v sebe ukrýva množstvo silných emócií. Prečítate ju síce na jeden dych, ale pocity, ktoré vo vás vyvolá, tak skoro nevyprchajú.

Sedem minút po polnoci je emotívny príbeh, ktorý vám nedovolí knihu odložiť a vrátiť sa k nej o pár dní. Pôvodného námetu spisovateľky Siobhan Dowd sa Ness zhostil dokonale a vzdal tak zosnulej britskej autorke hold. Patrick Ness vám v nej rozpovie príbeh mladého chlapca, ktorý prežíva najťažšie obdobie v živote a naozaj nikto mu to neuľahčuje. Až kým sa nezjaví netvor, ktorý mu rozpovie tri príbehy o živote a smrti.

Netvor a očakávanie
Netvor sa zjavuje stále sedem minút po polnoci a Conor ho každú noc vyčkáva. Foto: autorka

Každý má svojho netvora

Aj trinásťročný Conor O´Malley. Ten jeho netvor sa zjavuje každú noc presne sedem minút po polnoci. Nie je to však príšera, akú budete spočiatku čakať. Conorovi netvor pomáha pochopiť neférovosť života, ktorú práve zažíva na vlastnej koži. Rozpovie mu pár príbehov, v ktorých sa stiera hranica medzi dobrými a zlými postavami. V knihe Sedem minút po polnoci neexistujú čierne a biele postavy, iba čiernobiele ilustrácie.

Netvor sa zjavil tesne po polnoci. Ako je ich zvykom.

Ilustrátor Jim Kay
Temné ilustrácie Jima Kaya perfektne dotvárajú príbeh a ešte viac vás vtiahnu do deja. Foto: autorka

Hovorí sa, že netvory v nás prebúdzajú temné stránky, o ktorých často sami netušíme. Conor postupne zisťuje, že ten jeho netvor nie je ani zdaľeka taký strašný ako realita a to, čo príde. Netvor môže byť vlastne váš priateľ, ktorý vám pomôže nájsť samého seba.

Ale tentoraz ho nedusila nočná mora. Bolo to jednoduchšie, čistejšie. A predsa rovnako ťažké.

Zázraky musia existovať

V tejto knihe si každý nájde to svoje a nemusí ani prežívať to, čo prežíva Conor. V zúfalých situáciách chceme všetci veriť v nemožné a sme ochotní pripustiť, že zázraky existujú. V prípade trinásťročného Conora O´Malleyho sa niet čomu čudovať. Netvor mu síce sľúbi, že sa jeho matku pokúsi zachrániť, ale nesľubuje mu, že sa mu to podarí.

Príbehy sú dôležité, namietol netvor. Niekedy dokonca dôležitejšie než čokoľvek iné. Ak v sebe nesú pravdu.

Kniha Sedem minút po polnoci
V knihe Sedem minút po polnoci sa autorovi podarilo vytvoriť silný emotívny príbeh. Foto: autorka

Skutočná nočná mora

Čo je horšie? Keď si vás ostatní všímajú až príliš a posmievajú sa vám alebo keď vás ignorujú a tvária sa, že neexistujete? Conor si na viac ako 200 stranách zažije jedno i druhé. Aj v tomto prípade sa ukazuje, že najlepšia by bola stredná cesta, ktorá nie je ani biela, ani čierna.

Sú však aj horšie veci ako byť neviditeľný, povedal mu netvor a mal pravdu.

Volanie netvora
Conor zažíva na viac ako dvesto stranách ťažké chvíle, ktoré mu pomáha prežívať netvor. Foto: autorka

Jednoduchá téma, ktorá sa mnohým môže zdať až otrepaná vďaka peru Patricka Nessa naberá na obrátkach. Mnohí ľudia, nielen deti, ale aj dospelí, by sa nočného netvora zľakli, ale Conor ho prijíma ako nového kamaráta. Netvor však pre neho nemá až také dobré správy. Čo by ste robili vy, keby ožil váš najhorší sen?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky PR články

Košele Stevula – darček pre každého muža

0
Novinky Strava Zdravie

„Superpotraviny“, ktoré vás účinkami ohromia

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Jar sa začína v záhrade

Navigácia

Magazíny