Bielenie zubov po domácky – áno alebo nie

Určite ste už čítali alebo počuli o spôsoboch, ako si vybieliť zuby aj doma s pomocou pár jednoduchých ingrediencií. Nie všetky spôsoby bielenia zubov sú bezpečné a zdravé. Prečítajte si viac o benefitoch a rizikách bielenia zubov po domácky.

Čo zafarbuje zuby?

Poďme na to od začiatku. Aké potraviny, nápoje a ďalšie látky zafarbujú naše zuby do žlta a narúšajú zubnú sklovinu? Medzi potraviny patria tmavé omáčky ako napríklad sójová a karí, ďalej je to ovocie ako čučoriedky, černice, čerešne alebo granátové jablká.

Potraviny a zuby
Skladkosti a umelé farbivá v potravinách spôsobujú žltnutie zubov.

Medzi nápoje, ktoré škodia zubom patrí najmä káva, ktorú pije dennodenne väčšina dospelých ľudí. Okrem kávy to je aj čierny čaj a červené víno. Nápoje, ktoré ničia zubnú sklovinu sú bublinkové a kolové sladké malinovky, kyslé nápoje a energetické nápoje.

Okrem vecí, ktoré konzumujeme a pijeme škodí zubom aj fajčenie. Pokiaľ sa teda rozhodnete vybieliť si zuby, mali by ste obmedziť alebo úplne vysadiť fajčenie cigariet.

Prírodné bielenie alebo umelé prípravky?

Na internete nájdete veľa spôsobov, ako si vybieliť zuby. Predtým, ako niektorý z nich vyskúšate, mali by ste si jeho účinky dôkladne preveriť u odborníka. Najznámejších spôsobom, ako si vybieliť zuby, je umyť ich štipkou sódy bikarbóny zmiešanej s trochou vody. Táto kombinácia vytvorí provizórnu zubnú pastu, ktorou si zuby jemne vyšúchate pár minút.

Zubné pasty, rôzne vody a iné chemické prípravky. Toto je druhý spôsob ako si vybieliť zuby v domácom prostredí. Bieliace zubné pasty, zubné pásiky a roztoky sa najviac predávajú na boj so žltými zubami. Medzi najmenej škodlivý spôsob patria zubné pasty, ktoré častokrát ale nijak nezmenia farbu vašich zubov. Bieliace zubné pasty sú vhodné na udržiavanie farby zubov, s ktorou ste spokojný.

Pred akýmkoľvek bielením zubov by ste sa mali poradiť so zubárom a zistiť, ktorý spôsob je pre vás vhodný a čím si nezničíte sklovinu ani ďasná.

Pred používaním bieliacich prostriedkov a iných šalamúnskych domáckych techník skúste vysadiť spomínané potraviny a nápoje a ku zlepšeniu farby zubov dôjde taktiež. Nečakajte však, že ak po rokoch prestanete piť kávu a fajčiť cigarety, stanú sa z vašich zubov biele perličky.

Radšej odborne

Bielením zubov doma nedosiahnete úplné zosvetlenie farby, ale odstránite iba povrchné zafarbenie, ktoré sa časom vráti. Ak chcete zuby zosvetliť poriadne, nechajte si ich vybieliť profesionálne u odborníka. Tento typ bielenia je síce finančne náročnejší, ale je aj efektívnejší a v hlavnom rade je najbezpečnejší.

Profesionálne bielenie
Ak chcete mať biele zuby, nechajte sa o ne postarať radšej profesionála.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál Novinky

Základy šatníka – kožená kabelka

0
Novinky Starostlivosť o telo Strava Zdravie

Schudnete, ak zjete viac ovocia a zeleniny. Mýtus či pravda?

0
Lifestyle Móda Novinky Tipy a inšpirácie

Príď sa pozrieť na Svadobné Mecheche

Navigácia

Magazíny