Je pravidelné pitie kávy prínosné alebo si ním iba škodíme?

Veľa z nás si nevie predstaviť svoj deň bez tohto životabudiča. Aké benefity a riziká so sebou prináša každodenné pitie kávy? Káva má viac pozitívnych ako negatívnych účinkov. Pokiaľ to s ňou nepreháňate a pijete denné odporúčané množstvo, bude vášmu zdraviu iba prospešná.

Výhody pitia kávy

Zlepšenie fyzického výkonu

Fakt, že káva zlepšuje fyzický výkon, je pomerne známy. Kofeín prebúdza centrálny nervový systém a zlepšuje športový výkon. Treba si však strážiť množstvo kávy, ktorú vypijete. Jedno či dve espresá vám pomôžu, nalievať sa kávou po celý deň vám naopak môže uškodiť.

Pomáha pri chudnutí

Pravidelné pitie kávy zrýchľuje metabolizmus. To ale neznamená, že budete počas diéty piť iba kávu. Obsahuje magnézium a draslík, ktoré pomáhajú telu využívať inzulín. Kofeín taktiež  podporuje rýchlejší rozklad tukových buniek.

Zrýchlenie metabolizmu
Káva poslúži ako palivo pri cvičení.

Znižuje riziko rakoviny

Mnohé štúdie dokázali, že káva je jedným z najväčších zdrojov antioxidantov a slúži ako prevencia voči viacerým typom rakoviny. Vedci zistili, že starší ľudia, ktorí vypili počas dňa približne 4 šálky kávy, mali menší výskyt rakoviny kože, prostaty a krčka maternice.

Kávou proti cukrovke

Pravidelné a dlhodobé pitie kávy znižuje riziko vzniku cukrovky. Pokiaľ si dáte minimálne 1 šálku kávy denne po dobu 5 rokov, riziko sa zníži až o 11 %. V prípade, že vaša káva je viac cukor ako káva, to samozrejme neplatí. Snažte sa obmedziť množstvo cukru a rôznych sladkých sirupov, ktoré si pridávate do vašej kávy.

Cukor
Dobrá káva má svoju jedinečnú chuť aj bez cukru.

Pitím kávy ku šťastiu

Nie náhodou sa hovorí: „Daj si kávu, bude ti lepšie.“. Je dokázané, že kofeín podporuje hormóny šťastia. Okrem toho káva pomáha bojovať s depresiou a tiež znižuje riziko samovraždy až o polovicu.

Hormón šťastia
Pitie kávy vám zlepší náladu.

Bojuje s chorobami

Káva znižuje riziko mŕtvice a vo všeobecnosti znižuje aj šancu predčasnej smrti až o 25 %. Pôsobí aj ako prevencia proti Parkinsonovej chorobe, keďže kofeín aktivuje tú časť mozgu, ktorá býva postihnutá pri tomto ochorení. Pravidelným pitím kávy môžete bojovať aj proti Alzheimerovej chorobe a demencii.

Nevýhody pitia kávy

Aj káva vás môže zabiť

Toto tvrdenie je trochu prehnané, ale áno, aj káva vás môže zabiť. Ak vypijete 80 – 100 šálok počas krátkeho sedenia. Pokiaľ príjem kávy obmedzíte na maximálne 8 šálok za deň, nič zlé vám nehrozí.

Pozor na nekvalitnú kávu

Nekvalitná káva môže mať toxické účinky. Môže spôsobiť príznaky, ako mdlosť, bolesti hlavy a celkový zlý pocit. Iba jedno zle spracované kávové zrnko dokáže spraviť z vašej milovanej kávy zdroj zdravotných problémov. Odporúča sa investovať do kvalitnej kávy, pri ktorej vám nehrozí, že bude toxická. Nekvalitná káva sa dá rozoznať chuťou. Pokiaľ chutí káva inak ako zvyčajne, je možné, že sa jedná o zle spracované zrná.

Kávové zrná
Kvalitne spracovné kávové zrná sú základom dobrej a zdravej kávy.

Spôsobuje nespavosť

Pitie kávy pred spaním sa neodporúča, kofeín totiž môže spôsobovať nespavosť. Odporúčané množstvo kávy je okolo 400 miligramov, čo približne pokryje 4 šálky kávy denne. Pokiaľ je vaše telo citlivé na kofeín, odporúča sa zmenšiť jeho príjem najmä v neskorších hodinách. Každý organizmus dokáže spracovať rozlišné množstvo kofeínu, a preto ho treba prispôsobiť vašim potrebám.

Ak máte vysoký cholesterol, zvoľte filtrovanú kávu

Kávové zrná obsahujú ingrediencie, ktoré zvyšujú LDL cholesterol levely. Filtrované káva odbúrava tieto ingrediencie. Takže, ak máte problém s vysokým cholesterolom, zvoľte filtrovanú kávu namiesto espressa či tureckej kávy.

Filtrovaná káva
Filter zabráni látkam spôsobujúcim vysoký cholesterol prienik do kávy.

Pokiaľ si dáte 1 až 6 šálok počas jedného dňa, káva bude pre vaše telo prospešná. Pitiu kávy by sa mali vyhýbať tehotné ženy, deti a ľudia trpiaci poruchou spánku. Vo všetkých ostatných prípadoch je káva pre telo prínosom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

5 trendy kúskov, ktoré by nemali cez leto chýbať v šatníku vášho partnera

0
Móda Módny seriál Novinky

História módy – ako sa vyvíjala podprsenka?

0
Architektúra Dizajn Umenie

Umenie kúsok od centra Bratislavy – Danubiana

Navigácia

Magazíny