5 gastronomických trendov, ktoré by ste rozhodne mali ochutnať

Trendy v potravinách sa menia pomerne často. Napríklad, kým dva roky dozadu sme na Slovensku príliš nevnímali trend street foodu, dnes sa v uliciach objavuje čoraz viac kvalitnejších a chutnejších potravín, ktoré si môžete objednať v štýlových stánkoch. Rovnako aj reštaurácie ponúkajú čoraz vyššiu kvalitu a ľudia sa viac zaujímajú o to, čo majú na tanieri. Pýtate sa, ktoré trendy sú momentálne top? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Japonský ramen
Ramen je výdatná japonská polievka.

Ramen

Ramen je japonské jedlo, ktoré sa v našich končinách momentálne teší väčšej obľube ako kedykoľvek predtým. Ak ste ramen ešte neochutnali, budete aspoň vedieť, že ide o výdatnú polievku. Rezance sú zaliate silným mäsovým vývarom, pričom v polievke nájdete veľa ďalších ingrediencií – bravčové mäso, vajce natvrdo, morské riasy, sušené huby, zelenú cibuľu, japonské korenie a iné. Ramenov existuje toľko druhov, koľko je v Japonsku regiónov. Každý má svoju vlastnú variáciu tohto jedla, od tonkotsu z ostrova Kyushu až po miso z Hokkaido.
Dobrý ramen môžete ochutať napríklad vo Wagamame alebo v Iasai v Bratislave.

Španielske tapas
Tapas sú španielske chuťovky, ktoré sa výborne hodia k vínu.

Tapas

Ďalší potravinový trend pochádza zo Španielska. Tapa znamená predjedlo alebo snack a môže ísť buď o studené alebo teplé chuťovky. Má nespočetné množstvo variácií, môžu to byť napríklad olivy so syrom, chorizo klobásky alebo ryby. V Španielsku sa tapas vyvinul do kompletnej, sofistikovanej kuchyne a miestni ho zvyknú jedávať v baroch medzi hlavnými jedlami. U nás tapas vnímame hlavne ako chutné jednohubky, ktoré sa skvele hodia k vínu. Dobrý tapas vám ponúknu napríklad v Micho Gusto v Petržalke.

Francúzske crêpe

Platňa na crêpe palacinky
Tenké cesto na francúzske palacinky sa robí pomocou platne.

Crêpe

Niežeby nám klasické palacinky nestačili, ale súčasný trend ich doplnil o francúzsku verziu. Pripravujú sa z extra tenkého cesta, ktorého vznik sa docieli pomocou kruhovej, pôvodne kamennej platne, zľahka potretej maslom alebo olejom. Plnia sa na sladko (ovocím, karamelom, javorovým sirupom, našľahaným krémom, čokoládou) aj na slano (špenátom, zeleninou, vajcom, šunkou, syrom, hubami). Dobrú francúzsku palacinku môžete ochutnať napríklad zo stánku Petite Crêperie na Vysokej ulici v Bratislave.

Hummus
Základnými ingredienciami na výrobu hummusu sú cícer, olivový olej, sezam, citrónová šťava, soľ a cesnak.

Hummus

Hummus pochádza z východného Stredomoria a na Slovensku sa objavuje už dlhšie obdobie, pričom postupne nabral na kvalite aj obľúbenosti. Kým donedávna tomu tak nebolo, dnes už dostať kúpiť kvalitný hummus aj v bežných obchodných reťazcoch, dokonca aj od slovenských výrobcov. So správnym pomerom ingrediencií a dobrými surovinami je veľmi jednoduché pripraviť si túto lahôdku aj doma. Jeho základ tvoria cícer, sezam, olivový olej, citrónová šťava, soľ a cesnak. A kam môžete vyraziť na lahodný hummus? Ľudia nedajú dopustiť na ten vo Fresh Markete v Bratislave.Parené buchtyPárance

Parené buchty a párance

Aj keď celý zoznam trendy jedál zaváňa multikulturalitou, aj pôvodom slovenské jedlá zaznamenávajú svoj trend. Predovšetkým ide o návrat pokrmov starých materí v novom, modernom štýle so zachovaním top receptúr. Pozornosti sa tešia poctivé parené buchty a párance. Tradičné, ale aj novodobé buchty vám naservíruje napríklad street food Buchtáreň a párance s tvarohom, orechmi, makom, opraženou strúhankou či pečenými zemiakmi vám ponúknu Trhance jak párance.

Poznáte dobré reštaurácie na Slovenku, v ktorých by ste odporučili ľuďom ochutnať spomínané špeciality? Dajte nám vedieť do komentárov pod článkom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Ošetrenie vlasov po lete

0
Móda Módny seriál

Slovenské fashion značky, ktoré sa oplatí poznať

0
Novinky Strava Zdravie

Veľká raňajková dilema: čo áno a čo nie?

Navigácia

Magazíny