Jarná očista tela aj duše

Po dlhej a tuhej zime sa k životu prebúdza nielen príroda, ale aj naše telá. Aby ste sa v jari cítili ako znovuzrodená, zbavte sa všetkých škodlivín, ktoré sa vo vás usadili počas zimy. S očistou organizmu prichádza aj čistá myseľ a krajšie myšlienky. Uvažujete aj vy nad jarným detoxom? Dávajte pozor, aby ste to neprehnali a až príliš sa neprečistili. Áno, aj to sa dá. Ale s našou pomocou to budete mať pod kontrolou.

Máte po zime pocit, že vás niečo ťaží? Možno sú to len nepotrebné látky a toxíny, ktoré sa vám usadili v tele a v teple tam prežili zimu. Zbavte sa ich a vykročte do jari rozkvitnutá a plná energie. Myslite však na to, že všetkého veľa škodí. Jarný detox by nemal trvať príliš dlho a nemal by vás zbaviť aj tých dobrých živín, ktoré vaše telo potrebuje. Pri detoxte nejde o to, aby ste schudli, ale aby ste svoje telo zbavili látok, ktoré po zime nepotrebuje. Tých pár zhodených kíl berte iba ako veľmi príjemný bonus.

Detox a chudnute
Pri detoxe môžete, ale aj nemusíte schudnúť.

Stačí pár dní

A tým myslíme naozaj pár. Jarný pôst v podobe detoxu by nemal trvať dlhšie ako dva, maximálne tri dni. Počas týchto dní telo vystavíte istej záťaži, pretože budete prijímať iba základné látky a príjem energie bude v dôsledku toho znížený. Možno sa vám to zdá málo, ale verte, že aj po dvoch dňoch poctivého detoxu sa budete cítiť oveľa lepšie a budete so sebou spokojná. Detox je skvelá voľba pre všetky ženy, ktoré chcú začať s novým životným štýlom, no nevedia sa nakopnúť. Počas týchto dní začnite aj s pohybom a uvidíte, že potom sa vám bude pokračovať oveľa ľahšie.

Detox a pohyb
Pridajte k detoxu aj pohyb a kilá pôjdu dole rýchlejšie.

Čo chcete prečistiť?

Uvedomte si, že za dva dni nedokážete detoxikovať celé telo. Rozhodnite sa, ktorý orgán si chcete prečistiť a podľa toho si nakúpte ovocie či zeleninu, z ktorých si budete pripravovať čerstvé šťavy. Na očistu čriev sú vhodné ako ovocné, tak aj zeleninové šťavy, lymfatickému systému pomôže grepová šťava a čaje zo šípky a žihľavy. Pečeň si vyžaduje dlhodobejšiu detoxikáciu, ale aj dva víkendové dni očisty jej určite prospejú. Pite čaj z pestreca mariánskeho a púpavy a vyskúšajte šťavy s cviklovým základom.

Chutné a zdravé šťavy

Pri drastickom detoxe si môžete spôsobiť žalúdočné vredy alebo iné nepríjemnosti, o ktoré určite nestojíte. Skúste postupne zmeniť svoj životný štýl a stravovať sa tak, aby ste detox vôbec nepotrebovali. Vylúčte alebo aspoň obmedzte jedlá, ktoré vám v žalúdku môžu narobiť neplechu a zbytočne zaťažujú organizmus. Snažte sa dodržiavať pitný režim a počas detoxikačných dní uprednostnite tekutú stravu pred tuhou. Popri zeleninových a ovocných šťavách nezabúdajte ani na čistú vodu a nesladené bylinkové čaje.

Detox a čerstvé šťavy
Ovocné a zeleninové šťavy sú základom jarného detoxu.

Červený životabudič

Cvikla je taký nenápadný červený zázrak, ktorý mnohí z nás poznajú iba ako nie veľmi chutnú prílohu v školských jedálňach. Pritom je plná vitamínov a na jarný detox je ako stvorená. Podporuje správnu funkciu pečene a obličiek, tvorbu krvi, znižuje cholesterol, posilňuje vlasy a nechty a zlepšuje pevnosť pokožky. Zaraďťe do svojho jedálnička toto zdravé cviklové smoothie aj po detoxe a nebudete ľutovať.

Detox a cvikla
Cviklová šťava prečistí váš organizmus a nakopne vás do jari.

Ingrediencie

  • 1 menšia cvikla
  • 1 mrkva
  • 1 jablko
  • 1 čajová lyžička postrúhaného zázvoru
  • citrónová šťava
  • voda

Postup

Cviklu, mrkvu a jablko očistite a nakrájajte na kúsky. Všetky suroviny poriadne rozmixujte a pridajte vodu podľa potreby. Je na vás, či chcete smoothie hustejšie alebo viac riedke. Ak vám v nápoji chýba niečo sladké, pridajte trochu medu alebo do smoothie zamixujte nejaké sladké ovocie, napríklad banán.

Porazte jarnú depresiu detoxom, vďaka ktorému sa vyplavia toxíny nielen z vášho tela, ale aj z mysle. Po krátkej, ale zato účinnej očiste vás čaká čistá a svieža pleť bez kruhov pod očami, viac energie, ale aj menej výrazná celulitída a plochejšie bruško. Budete sa lepšie cítiť vo vlastnom tele a možno zistíte, že tú čokoládu ku šťastiu vôbec nepotrebujete.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Pleťové masky, ktoré si pripravíte aj doma

0
Kariéra Lifestyle Novinky Osobnosti

Úspešné slovenské podnikateľky, ktoré nás inšpirujú

0
Dizajn Interiér Novinky PR články

Trendové mamičky zariaďujú detské izby v severskom štýle. S Lulubee

Navigácia

Magazíny