Fotografka Natália o práci s fashion blogerkami a živote za objektívom

Ak túžite po krásnych fotkách, potrebujete kvalitný fotoaparát a profesionála nielen s talentom, ale aj so schopnosťou uvoľniť vás a navodiť príjemnú atmosféru. Presne taká je Naty!

Trnavčanka žijúca v Bratislave vyštudovala masmediálnu komunikáciu a absolvovala aj semester reklamnej fotografie na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne. Jej vášňou, láskou, ale aj chlebíkom je fotenie. Naše prvé stretnutie prebiehalo v kaviarni a bolo nesmierne príjemné. S mladou fotografkou sa veľmi rýchlo skamarátite, pretože z nej vyžaruje skromnosť a pokora. To sú vlastnosti, ktoré pri fotení oceníte, pretože navodia nenútenú a prirodzenú atmosféru a vy si okrem kvalitných záberov odnesiete aj radostné okamihy z pekného dňa. Naše druhé stretnutie prebiehalo na celodennom produktovom fotení kabeliek. Naty mala všetko pekne zorganizované a výsledky stoja za to. Tak som si povedala, že ju musíte spoznať aj vy!

Fotografka Natália
Autoportrét: Natália Jakubcová

Kedy si pocítila, že fotografovanie je tvoja cesta? Ako dlho sa mu venuješ?

Fotografovať som začala, keď som mala 12 rokov. Najprv to boli, samozrejme, krajinky, kvetinky, bežné výjavy, ktoré každému začínajúcemu fotografovi pripadajú nesmierne fotogenické. Začala som pravidelne fotiť moju najlepšiu kamarátku. Prichádzala som s novými skvelými nápadmi a ona mi ochotne pózovala. Blížil sa koniec základnej školy a mňa to prirodzene začalo ťahať k módnej fotografii. Postupne som oslovovala kamarátky a kamarátky kamarátok a budovala som si moje prvé, absolútne amatérske portfólio. Učila som sa o fotografii stále viac, fotografické vybavenie som postupne vymieňala za lepšie a na konci strednej školy som si fotením už privyrábala. Samozrejme, mala som nesmierne šťastie, že som pociťovala zo strany rodiny plnú podporu. Chuť fotografovať ma doteraz neopustila…

Žena v jesennom kabáte
Módne fotenie. Autorka: Natália Jakubcová

Ako by si definovala dobrého fotografa? Ako vyzerajú jeho zábery?

Dobrý záber je podľa mňa ten, nad ktorým sa divák pozastaví a vyvolá v ňom záujem pozerať sa. Na jednej strane je to technické zvládnutie, avšak samotné prevedenie fotky by podľa mňa malo byť také, že donúti človeka sa nad záberom zamyslieť. To, že sú ľudia ochotní niečomu venovať chvíľu svojej pozornosti, je hlavne v dnešnej dobe nesmierne vzácne, keďže sú ľudia presýtení vecami, ktoré sa na nás z každej strany valia. A dobrý fotograf je ten, u ktorého prevažujú takéto fotky nad jednoduchými „výcvakmi“.

Veniec zo živých kvetov
Produktová fotografia kvetinového venca. Autorka: Natália Jakubcová

Čo všetko nájdeme v tvojom portfóliu?

Špecializujem sa najmä na módnu a portrétnu fotografiu. Samozrejme, fotím aj rôzne eventy, lifestyle fotky či produktové zábery, no najviac ma to ťahá práve k štylizovanej fotografii ľudí.

Pózujúca modelka
Módne fotenie. Autorka: Natália Jakubcová

Aké je to spolupracovať s fashion blogermi a s módnymi značkami?

Spoluprácu s blogerkami mám naozaj veľmi rada. Baby prídu vždy skvelo nastylované, upravené a vedia vkusne pózovať. Ja väčšinou vymýšľam tú vizuálnu časť, čiže kde fotenie bude prebiehať a ako by mali výsledné fotky vyzerať. Pri takýchto foteniach mám väčšinou úplne voľnú ruku a môžem si realizovať svoje nápady. Čo sa týka módnych značiek, tam je spolupráca trochu iná, výsledná fotka sa prispôsobuje požiadavkám klienta. Ale keďže ma celkovo svet módy ťahá, mám veľkú radosť, že doňho môžem vďaka fotografii nahliadnuť.

Žena s kabelkou
Produktové fotenie kabelky. Autorka: Natália Jakubcová

Aké obete si musela (musíš) kvôli foteniu podstúpiť?

 V prvom rade je fotenie finančne veľmi náročné. V druhom rade musím byť ako fotograf vždy  100 % pozitívne naladená a plná energie na to, aby som podala maximálny výkon. Nezáleží na tom, aký mám deň. Stáva sa, že som unavená alebo ma niečo bolí, no ak ma v ten deň čaká veľké fotenie, ako napr. svadba, moje súkromné nastavenie ide bokom, čo stojí veľa energie, ale výkon jednoducho musí byť profesionálny. Ide ale aj o to, aby som sa postarala ľuďom o pohodu, pretože väčšina ľudí nemá rada fotenie, pózovanie a silené úsmevy do objektívu. Najťažšie je pre mňa zabudnúť v takýchto chvíľach na to, že mám migrénu alebo seknuté v chrbte. A práve „vďaka“ ťažkej fototechnike a hodinám strávenými za počítačom pri ich úprave, sa mi chrbát ozýva často…

Ktoré radosti ti táto práca prináša?

Úprimne ma najviac na tom celom teší, keď so svojimi fotkami spravím ľudom radosť. Nedávno som mala krásny zážitok, keď som po fotografovaní svadby posielala pár ukážok novomanželom a ženích mi napísal, že jeho žena po ich zhliadnutí doslovne skákala doma od radosti. 🙂 Mám rada, keď niekomu môžem pomocou fotky zhmotniť jeho vysnívanú predstavu o krásnom svete. Zbožňujem, keď vďaka mojej práci spoznám nových ľudí, s ktorými si sadneme aj po ľudskej stránke a prinesú mi veľa pozitívneho do môjho života.

Viac fotografií od Nataly Jakubcovej si môžete pozrieť na jej facebook stránke.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

New York Fashion Week – aj toto budeme nosiť budúcu jeseň

0
Móda Trendy

Módne trendy pre jeseň 2019, ktorým neodoláte

0
Novinky Tipy a inšpirácie

Inšpirácie na halloweensky make-up

Navigácia

Magazíny