Vyberte sa na prechádzku!

Športovanie patrí k zdravému životnému štýlu ako slnko k peknému dňu. Športom umocňujeme naše fyzické zdravie, urýchľujeme metabolizmus, čím zabraňujeme premene energie na tukovú zásobu. Potením detoxikujeme organizmus a akýkoľvek šport prispieva k prevencii vzniku rakoviny, cukrovky a srdcových ochorení. Čoraz uponáhľanejší život nám však často znemožňuje návštevu fitnes centra, telocvične alebo plavárne. Na tento problém však existuje jednoduché riešenie.

Mnoho z nás prechádzky absolútne nepovažuje za súčasť športov. Ide o veľmi jednoduchú disciplínu, dostupnú prakticky pre každého, nepotrebujete žiadny tréning ani špeciálnu výstroj. Stačí sa zhlboka nadýchnuť a vyraziť.

Prechádzanie sa je jednoduchý ale efektívny šport
Prechádzanie sa je jednoduchý ale efektívny šport

Šetrný šport

Obrovskou výhodou prechádzania sa je jeho fyzická nenáročnosť. Behanie, posilňovanie, plávanie, lezenie po skalách a pod., sú športy, ktoré vyžadujú určitú prípravu aj výstroj. Na prechádzku si stačí obuť tenisky a vydať sa do prírody.

Prechádzanie samotné je veľmi šetrné pre pohybový aparát a kĺby pri ňom trpia oveľa menej ako pri behaní či iných anaeróbnych športoch. Aj ľudia s nadváhou alebo pacienti s vážnejšími ochoreniami môžu bez problémov absolvovať jednu prechádzku denne.

Chodením k štíhlosti

Aj keď sa to možno na prvý pohľad vôbec nezdá, prechádzky sú celkom efektívna športová aktivita. Napríklad, štatistický priemer uvádza, že hodina domácich prác vás stojí len 75 kalórií. Keď sa však vydáte na hodinovú prechádzku, spálite – v závislosti od náročnosti terénu a množstva tuku – 300 až 500 kalórií. Z toho vyplýva, že prechádzka je pre zdravie efektívnejšia ako žehlenie.

Vyčistite si hlavu a naštartujte mozog

Aj prechádzka má svoje pravidlá, teda ak chceme dosiahnuť čo najväčší efekt. Chodenie po nákupoch s priateľkami vám dá určite do tela, neodbúra však stres ani vás psychicky neuvoľní. Pokiaľ chcete využiť všetky benefity tohto nenáročného športu, vyberte sa do prírody, parku či lesa, preč od hluku mesta a čo najbližšie k tichému pokoju prírody.

Prechádzky v prírode regenerujú nielen telo ale aj mozog
Prechádzky v prírode regenerujú nielen telo ale aj mozog

Po pracovnom dni, kedy je mozog vyčerpaný a vy máte hlavu zahltenú myšlienkami, je práve prechádzka v prírode tým správnym liekom na dušu. Pokojné prostredie a farby lesa v každom ročnom období aktivujú iné časti mozgu, a tie, ktoré počas dňa zaťažujeme v práci si oddýchnu. Podľa vedcov stačí už polhodinová prechádzka na regeneráciu mozgu, tým sa znižuje stresové zaťaženie a redukuje sa hnev a úzkosť, ktoré sa počas dňa na nás „nalepili“. Dokonca, ľudia po operáciách by sa mali venovať príjemným prechádzkam aspoň hodinku denne – ich rekonvalescencia sa významne urýchli.

Pobyt v prírode prospieva najmä nášmu duševnému zdraviu
Pobyt v prírode prospieva najmä nášmu duševnému zdraviu

Význam má každých 15 minút

Stáva sa, že do nášho nabitého časového harmonogramu nevieme vtesnať hodinovú prechádzku denne. Skúste teda absolvovať aspoň niekoľko kratších trás po vlastných nohách. Pokiaľ chodíte domov autobusom, vystúpte o zastávku skôr, do obchodu choďte pešo, radšej použite schody ako výťah… Aj keď neuľavíte duši, pomôžete aspoň telu.

Vôbec nezáleží na tom, či sa prechádzate sama, s priateľmi, rodinou alebo so psíkom. V spoločnosti vám čas rýchlejšie ubehne, keď budete sama môžete nechať voľne prúdiť svoje myšlienky, dôležité je, že ste sa na prechádzku vôbec vydali.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

0
Móda Módny seriál Novinky

Ikonická Céline pre nadčasovú ženu

0
Strava Zdravie

Ľahké letné šaláty ideálne na večeru

Navigácia

Magazíny