Umenie kúsok od centra Bratislavy – Danubiana

Danubiana je jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia. Tento architektonický skvost prvýkrát otvoril svoje brány v roku 2000 a odvtedy tu vystavovalo diela mnoho súčasných svetových umelcov.

História múzea

Zakladateľom múzea je Vincent Polakovič z Popradu, ktorému finančne pomohol holandský podporovateľ a zberateľ umenia Gerard Muelensteen z Eindhovenu. Súčasnú podobu nadobudlo múzeum až po dokončení dostavby v septembri 2014.

Momentálne je v priebehu dostavba Pavilónu súčasného umenia, ktorý by mal byť otvorený v roku 2019. V jeho priestoroch budú vystavené diela mladých slovenských výtvarných umelcov.

Architektúra

Budova múzea sa nachádza na polostrove Vodného diela Čuňovo, ktorého priestory boli po výstavbe akosi zabudnuté. Polostrov sa nachádza približne 20 kilometrov južne od centra Bratislavy. Táto nezvyčajná lokácia múzea, ktoré je z každej strany obklopené vodou, mu dodáva výnimočný vzhľad. Samotná budova sa považuje za architektonické umelecké dielo a v roku 2013 bola vyhlásená za stavbu roku 2014.

Vonkajší park

Ako už bolo spomenuté, vo vonkajších priestoroch polostrova sa nachádza park, ktorý je trvalým sídlom pre 60 sôch najvýznamnejších osobností svetovej, európskej a slovenskej výtvarnej tvorby. Park má rozlohu 12 000 metrov štvorcových a je z neho výhľad na budovu múzea, Dunaj a Bratislavu. Panoramatický pohľad na centrum Bratislavy, ktoré sa odráža vo vode je skutočne výnimočný. Najdominantnejšou sochou parku je 11 metrov vysoká sklenená mozaika, ktorá znázorňuje Dunajské krídlo.

Vystavujúci umelci

Umelecké diela, ktoré sú v múzeu vystavované sú každých pár mesiacov obmieňané. Tieto dočasné umelecké miesta sú doplnené o stále diela, ktoré sú rovnako zaujímavé. V minulosti boli vystavené diela od umelcov ako sú Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz a mnohých ďalších.

Vstupné

Dospelí: 10 €

Rodina (2 dospelí 2 študenti): 20 €

Dôchodcovia (starší ako 62 rokov): 5 €

Študenti: 5 €

Deti (mladšie ako 6 rokov): Zadarmo

ZŤP, osoby staršie ako 75 rokov: Zadarmo

Ako sa tam dostať

Autobus: Číslo 90 smer Čuňovo, konečná zastávka Danubiana.

Loď: Počas víkendu z osobného prístavu na Fajnorovom nábreží v Bratislave.

Auto: Za Rusovcami sa nachádzajú informačné tabule, ktoré vás navedú priamo do múzea.

Bicykel, korčule: Aktívne typy sa vedia do múzea dostať aj po hrádzi, ktorá ide popri Dunaji.

Múzeum Danubiana sa oplatí navštíviť aj pokiaľ nejdete cielene na niektorú z dočasných výstav umeleckých diel. Jej priestory a duch sú niečo, čo na Slovensku nemá obdobu.

Múzeá moderného umenia na Slovensku

Okrem Danubiany sa v Bratislave nachádzajú aj iné múzeá moderného umenia. Jedným z nich je napríklad Galéria Nedbalka. Táto galéria sa nachádza v srdci starého mesta na Nedbalovej ulici. Vstup do nej je nenápadný, takže ju mnohí ľudia prehliadnu. V súčasnosti však na seba upriamila pozornosť, keďže na Nedbalovej ulici vytvorila prvú bratislavskú Dáždnikovú ulicu. V galérií sa nachádzajú stále expozície, ktoré sú dopĺňané o aktuálne dočasné výstavy.

Ďalším miestom, kde sa vystavuje moderné umenie je A4 – priestor súčasnej kultúry. Jedná sa o multifunkčné nekomerčné centrum, ktoré sa nachádza v centre Bratislavy, hneď oproti Starej tržnici. Toto centrum je orientované na súčasné divadlo, tanec, hudbu, film, súčasnú vizuálnu kultúru a umenie nových médií.

Ak nemáte problém cestovať, za návštevu učite stojí Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Toto múzeum sa nachádza na východnom slovensku v meste Medzilaborce. Nachádza sa tam stála expozícia diel slávneho Andyho Warhola a taktiež nemenej slávnych predstaviteľov umeleckého hnutia pop-art ako sú Roy Lichtenstein, Jean-Michel Basquiat a ďalší.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Strava Zdravie

„Superpotraviny“, ktoré vás účinkami ohromia

0
Novinky Strava Zdravie

Zdravé nanuky, z ktorých sa nepriberá

0
Strava Zdravie

Sezónne septembrové recepty

Navigácia

Magazíny