Ste šťastní a spokojní? Možno žijete podľa hygge

Počúvate aj vy v poslednom čase zo všetkých strán zvláštne znejúce slovo hygge? V skratke ide o štýl života, vďaka ktorému sú Dáni považovaní za najšťastnejší národ na svete. Na to, aby ste sa tak začali cítiť aj vy, nepotrebujete balík plný peňazí ani garáž so zaparkovanými luxusnými autami. Podstatné je byť, nie mať. Čítajte a možno zistíte, že vlastne hygge už žijete.

Na preklad tohto slova neexistuje dokonalý slovenský pojem, no najviac sa mu približuje niečo ako “útulnosť” či “spokojnosť”. Hygge sa však neprekladá, hygge sa žije. Možno budete mať pocit, že je to úplne normálny život, ktorý ste žili doteraz. Milujúca rodina, blízki priatelia, spoločné trávenie času a žiadny stres. Pre Severanov je to však spôsob života, na ktorý nedajú dopustiť a všetko, čo robia, sa snažia robiť hygge.

Hygge a priateľstvo
Hygge je aj o trávení času s priateľmi.

Všetko začína výchovou

Dáni veľmi dobre vedia, že osobnosť sa formuje už v detstve. Preto so svojimi deťmi trávia čo najviac času. Hrajú sa s nimi, dovolia im pomáhať v kuchyni, chodia spolu na výlety a veľa sa rozprávajú. Dánske deti sú od malička vedené k empatii a zaujímajú sa o druhých. Riadia sa mušketierskym heslom “Všetci za jedného, jeden za všetkých” a vedia, že ako tím majú väčšie šance na úspech. A keď to náhodou nedopadne podľa ich predstáv, stále majú jeden druhého.

Hygge a deti
Dáni vedia, že všetko sa začína už výchovou detí.

Radosť z maličkostí

Nečakajte v živote na veľké momenty, ktoré trvajú iba chvíľu. Naučte sa tešiť z maličkostí, ktoré nám prináša každodenný život. Prvé jarné slnko, podvečerný spev vtáčikov, večera s blízkymi, nová kniha… Hygge sa sústredí na prítomnosť a na momenty, ktoré práve prežívame. Pomáha nám prežiť každú chvíľu života naplno a všímať si aj tie najmenšie záblesky šťastia. Pretože keď sa nakoniec tieto maličkosti spoja do celku, uvedomíte si, že ste vlastne celkom šťastný človek.

Chvíľka pre seba

A pokojne aj dve, tri, štyri. Po príchode z práce sa naučte nemyslieť na horu nedokončenej roboty. Možno vám bude chvíľu trvať, kým dokážete pracovné starosti nechať za dverami domu. Po čase však zistíte, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí. Nájdite si doma obľúbené miesto a začítajte sa do knihy, ktorú ste dlho odkladali. Alebo si nalejte pohár vína a len tak pozerajte na oheň praskajúci v kozube.

Hygge a vaša chvíľka
Hygge môžete prežívať aj pri šálke čaju a dobrej knihe.

Cez víkendy sa dlho váľajte v posteli a doprajte si dlhé rodinné raňajky, neporiadok vám predsa neutečie. Takto to robia Dáni a už niekoľko rokov aj napriek vysokým daniam kraľujú rebríčku najšťastnejších ľudí na svete.

Zázrak rituálov

Nebojte sa, nemáme na mysli žiadne obetné rituály. V duchu hygge ide o činnosti, ktoré opakujeme deň čo deň a ktoré v nás vyvolávajú pocit spokojnosti a nefalšovaného šťastia. Severania za hygge rituály považujú napríklad prechádzku so psom, spoločné raňajky alebo zapálenie ohňa v kozube. Z obyčajných vecí si vytvorili rodinné tradície, vďaka ktorým žijú každý okamih naplno.

Hygge a rituály
Hygge sa môže ukrývať vo všetkých tradíciách a rituáloch – aj v prechádzke so psom.

Pokoj v duši

Žiť hygge si nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti či talent. Je to skôr o psychike a o tom, že dokážete vypnúť a odbremeniť sa od stresu. Obklopte sa dobrými ľuďmi a nájdite si činnosti, pri ktorých sa vám to podarí. Nečakajte, že to pôjde zo dňa na deň, taký dobrý nie je nikto. Hlavne sa za ničím neponáhľajte a nepokúšajte sa nájsť pokoj nasilu. Robte však všetko pre to, aby si pokoj našiel vás. A nezabúdajte, že na hygge máte celý život.

Aj o tomto je hygge

  • O teple domova, rodine a priateľoch.
  • O sviečkach, ktoré vytvárajú útulnú atmosféru.
  • O hudbe, ktorú milujete.
  • O obľúbených činnostiach, ktoré si užívate naplno.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rozhovory Umenie

Fotografka Natália o práci s fashion blogerkami a živote za objektívom

0
Móda Módny seriál Novinky

Základy šatníka – biela košeľa

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

Navigácia

Magazíny