Ako vyzerá Veľká noc vo svete?

Dievčatá vrieskajú, kým sa ich chlapci snažia dostať do studeného potoka alebo pod ľadovú sprchu. Utekajú pred šibačmi, ktorí ich naháňajú s prútenými korbáčmi. A za takéto trápenie ich potom musia dievčatá, slečny či ženy odmeniť. Najprv čokoládovým vajíčkom, potom peniazmi a nakoniec poldecákom. Takto dramaticky vyzerá Veľkonočný pondelok v mnohých regiónoch Slovenska. Aké zvyky pozná zvyšok sveta?

Pre mnohé krajiny vo svete však platí, že Veľká noc je plná voňavého a chutného jedla. Oslavuje sa príchod jari a klasický veľkonočný symbol je vajíčko, ktoré predstavuje zrod nového života. Aj preto sú počas tohto obdobia domácnosti vyzdobené kuriatkami, ovečkami a malými zajačikmi. Nie nadarmo sa hovorí, že v jari všetko ožíva.

Veľká noc a kuriatka
Symbolom jari a Veľkej noci sú nielen vajíčka, ale aj všetky mláďatká.

Hľadanie sladkých pokladov

Ukryté čokoládové vajíčka v parku či záhrade sa už pomaly dostávajú aj k nám. “Easter hunt” je populárny najmä v Spojených štátoch a Kanade, ale poznajú ho napríklad aj Nemci, Íri a Angličania. Traduje sa, že táto hra pochádza z čias Martina Luthera Kinga, ktorý skrýval veľkonočné vajíčka pred ženami a deťmi.

Veľká noc a deti
Populárna honba za vajíčkami sa už dostáva aj k nám.

Britov mnohí označujú za chladných ľudí, ktorí neprejavujú emócie. Zdá sa však, že počas Veľkej noci sa dokážu naplno odviazať. Svedčia o tom napríklad palacinkové preteky. Ženy bežia s palacinkou na panvici, no nehodnotí sa len rýchlosť. Počas behu by mali súťažiace párkrát palacinku vyhodiť do vzduchu a obrátiť.

Bilby u protinožcov

Okrem vajíčok je počas Veľkej noci obľúbeným symbolom veľkonočný zajačik. Nie však v Austrálii. Tam sú zajace premnožené a považujú sa za škodcov. Austrálčania sa vynašli a svetoznámeho zajačika pod menom “Easter Bunny” vymenili. Deťom v Austrálii čokoládové vajíčka prináša veľkonočný vačkovec “Easter Bilby”.

Nič pre zradcov

Južanské krajiny majú svoje hodnoty a zrada medzi ne rozhodne nepatrí. Preto v juhoamerických krajinách, ale aj v Portugalsku a častiach Španielska upaľujú panákov z dreva a slamy, ktorí znázorňujú Judáša. Rovnakú tradíciu majú aj Gréci, no tí sa okrem toho zvyknú ohadzovať farebnou múkou.

Veľká noc a grécke tradície
Temperamentní Gréci sa ohadzujú farebnou múkou, čo pripomína hinduistický sviatok Holí.

Nórski detektívi

Už približne 50 rokov majú v Nórsku netradičný veľkonočný zvyk – stávajú sa z nich detektívi. Severania z Nórska vnímajú Veľkú noc ako sviatky pohody, relaxu a zábavy. Televízne programy sú plné thrillerov a detektívok a podobne ladený komiks si môžete prečítať aj na krabici od mlieka.

Tak sa zdá, že každý víta jar po svojom, ale jedno majú všetky krajiny spoločné – veľa jedla. Po dlhom období pôstu sa nevieme dočkať pochúťok na sviatočnom stole, zákuskov a čokoládových vajíčok. Navyše nám oveľa viac chutí, keď si veľkonočné pokrmy pripravíme sami a vajíčka tiež ozdobíme vlastnoručne.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Vedci z Edinburghu – opaľovanie má viac prínosov ako rizík

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Milovaný i nenávidený Valentín

Navigácia

Magazíny