7 tipov pre spálňu snov

Hoci v spálni väčšinou len spíme, mali by sme sa v nej cítiť čo najpohodlnejšie. Je to miestnosť, v ktorej sa začína a končí náš deň. Ako z nej spraviť príjemné útočisko a vytvoriť si vlastnú spálňu snov?

Siahnite po modrej farbe

Farby v spálni by mali byť príjemné a skôr neutrálne, ich vyžarovanie totiž vnímame aj so zatvorenými očami. Vhodnými adeptmi na farbu spálne sú niektoré trendové farby tohto roka ako popolavo modrá či taupe. Štúdia, ktorú spravili vedci v Edinburgu ukázala, že najvhodnejšou farbu do spálne je práve modrá. Receptory v našich očiach sú na ňu najcitlivejšie. Tí, ktorí spali v spálni s týmto odtieňom, vykazovali v prieskume kvalitný spánok a budili sa najviac oddýchnutí. Modrá je  dobrá, v tomto prípade dokonca najlepšia.

Farby v spálni by mali byť príjemné a skôr neutrálne
Ak túžite po dokonalom spánku, obklopte sa prírodnými materiálmi. Foto: Feather and Black

Preferujte prírodné materiály

Z hľadiska materiálov je pri výbere posteľnej bielizne jasnou voľbou organická bavlna a bielizeň s antibakteriálnym povrchom. Svoj návrat slávi ľan, ktorý bol kedysi hlavným materiálom na výrobu posteľnej bielizne. Plachty a obliečky z ľanu patria síce k najdrahším, ale sú odolné a trvácne. V lete príjemne chladia a v zime dokážu udržiavať teplotu. Antibakteriálne vlastnosti ľanu ocenia hlavne alergici. Je totiž antistatický.

Ten, kto túži po dokonalom spánku, by mal si vybrať posteľ z prírodných materiálov. Nájdete v nej konské vlasy, bavlnu, vlnu, kašmír, hodváb, či dokonca prírodný kaučuk z Guatemaly. Prírodné materiály majú výbornú schopnosť absorbovať vlhkosť a prirodzene ju odvetrať. Ak túžite po posteli z takýchto rýdzo prírodných materiálov, pripravte sa na investíciu v tisíckach eur.

Obklopte sa drevom

Drevo nemusíte mať len pod nohami. Trendové sú obklady na steny z dosiek – veľkoformátových paluboviek. Dekoratívny obklad môžete umiestniť na stenu za posteľ alebo na strop. Jednoznačnú prevahu má dub, a to nielen kvôli svojej dostupnosti, ale aj kvôli štruktúre a farebnosti. Okrem svetlých odtieňov sú zaujímavou alternatívou aj jeho biele a šedivé tóny, záleží len na štýle interiéru, ktorý preferujte. Na stenu sa drevený obklad lepí na pevno, prípadne sa pripevní na rošt. Takéto obloženie umocní dominantný vplyv dreva v modernom a vzdušnom interiéri.

Bohémsky štýl v spálni
Vaša spálňa môže pôsobiť bohémsky vďaka odtieňom drahých kovov. Foto: House of Fraser

Nebojte sa bohémskej tapety

Tapeta je najjednoduchším spôsobom, ako dodať miestnosti pridanú hodnotu bez veľkej námahy. Pri jej výbere sa riaďte farebnosťou a štýlom interiéru. Umiestniť ju môžete za posteľ, prípadne si vybrať jednu, maximálne dve steny. Do spálne vyberajte skôr tapety s prírodnými motívmi, ako eklektické či výrazné geometrické vzory, ktoré by mohli pôsobiť rušivo. Bohémsky budú pôsobiť tapety z mäkkého bavlneného popelínu s kovovými odleskami či v zemitých tónoch. Trendové sú aj etno vzory v jemných pastelových odtieňoch, farby minerálov a tóny drahých kovov či botanické vzory.

Čítajte v posteli vďaka vysokému čelu

Postele s vysokým čelom a textilným čalúnením sú trendom posledného obdobia. Kvalitná látka pôsobí rovnako vkusne ako donedávna obľúbené kožené a koženkové postele a zároveň nevzbudzuje taký chladný efekt ako koža. Mäkké čalúnenie má nielen estetickú funkciu, ale spríjemní napríklad čítanie kníh v posteli, pretože sa oň môžete pohodlne oprieť. Opäť voľte radšej prírodné a neutrálne farby. Občasné vysávanie textilného čalúnenia za tú parádu a pohodlie stojí, no nie? 🙂

Spite ako v hoteli

Kontinentálne postele prinášajú do spálne vysoké spanie, ktoré sme predtým poznali z hotelov, či amerických a škandinávskych domácností. Vďaka svojej výške pôsobia robustnejšie ako obyčajná posteľ. Pri kontinentálnej posteli ide o kombináciu vysokej postele, vysokého matraca a tzv. toppera (vrchného matraca). Líhanie do nej a vstávanie z nej je pohodlné. Kontinentálna posteľ sa stane dominantnou spálne a dodá jej osobitý charakter. Vaše telo si v nej v noci dokonale oddýchne, pretože klasický rošt je v kontinentálnej posteli nahradený pružinovou doskou, ktorá umožňuje výber akéhokoľvek matraca.

Kontinentálna posteľ v spálni
Kontinentálne postele vyzerajú presne ako z hotelov. Foto: Hästens

Buďte offline

Chcete sa ráno zobúdzať svieži? Nechajte za dverami spálne nielen celodenné starosti, ale aj všetky elektrospotrebiče. Tieto rušivé podnety odvádzajú pozornosť od toho hlavného – od spánku. Okrem toho, televízor, počítač, tablet či smartfón sú zdrojom svetla, ktoré obsahuje modrú zložku. Nabádajú nás k zvýšenej aktivite, pretože nám pripomínajú denné svetlo a znižujú tvorbu melatonínu, čo má za následok problémy so zaspávaním. Pamätajte na to aj pri výbere osvetlenia do spálne, preferujte svetelný zdroj s teplou farbou svetla, najlepšie klasické žiarovky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

Farby jari a leta 2015

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

8 vecí, ktoré stihnete ešte tento rok

0
Starostlivosť o telo Zdravie

Je opaľovanie sa zdraviu prospešné alebo práve naopak?

Navigácia

Magazíny