Fashion Revolution vás naučí kráčať s módou

Šaty robia človeka, to je pravda odveká. Oblečenie nie je iba na zakrytie našich tiel. Vyjadrujeme ním svoj životný postoj a náladu. Ľudia tých druhých často posudzujú na základe oblečenia. Či sa nám to páči alebo nie, hodnotíme, chválime a kritizujeme najprv vzhľad človeka, až potom jeho vnútro. Staňte sa preto na pár dní revolucionármi a ukážte svetu, že vám záleží na tom, čo si na seba oblečiete. Buďte Fashion Revolution.

Každý rok sa 24. apríla spojí viac ako 90 krajín sveta, aby podporilo zlepšovanie módneho priemyslu. Ten je v súčasnosti nielen druhým najšpinavším na svete, ale zároveň pre mnohých ľudí predstavuje hazard so životom. Reč je najmä o továrňach, v ktorých ľudia pracujú za minimálnu sumu peňazí a navyše v katastrofálnych podmienkach. Pracovníci v takejto továrni v Bangladéši zarobia 44 libier za mesiac a táto výplata im ledva pokryje ¼ životných nákladov. A to už stojí za to, aby sme sa nad tým zamysleli.

Fashion Revolution
Do Fashion Revolution sa každoročne zapája viac ako 90 krajín sveta. Foto: Fashion Revolution

Prečo potrebujeme revolúciu?

Všetko sa to začalo práve v Bangladéši 24. apríla 2013. V meste Dhaka sa zrútila továreň na výrobu oblečenia a pod jej troskami zahynulo 1134 pracovníkov. Viac ako 2500 ďalších sa zranilo. Už dávno pred týmto dňom sa vedelo, že komplexu Rana Plaza hrozí zrúenie. Napriek tomu tam však zamestnanci dennodenne sedeli za svojimi pracovnými strojmi a usilovne šili oblečenie. 24. apríl 2013 zmenil vnímanie módneho priemyslu a doslova spustil revolúciu.

Dá sa to aj na Slovensku

Bratislava, Košice a Považská Bystrica budú od 24. do 30. apríla 2017 šíriť osvetu a v rámci Fashion Revolution Week sa môžete aj vy zúčastniť na množstve prednášok, diskusií a workshopov. Zistíte, že aj na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí vytvárajú krásne a dostupné kúsky oblečenia. Možno si poviete, že vy ako jeden človek toho veľa nezmeníte. Podstatou Fashion Revolution je však práve to – spojiť čo najviac ľudí a ukázať svetu, že pracovné podmienky v menej rozvinutých krajinách nám nie sú ľahostajné.

Fashion Revolution a lokálne značky
Viete, kto a v akých podmienkach ušil to, čo máte práve na sebe? Foto: Fashion Revolution

Ako sa stať revolucionárom?

  • Investujte. Všímajte si, čo kupujete. Radšej si kúpte menej kvalitnejších vecí, ktoré skutočne vynosíte a ktoré vám dlho vydržia. Oblečenie za pár centov na dve použitia sa už nenosí.
  • Rozmýšľajte. Pýtajte sa sami seba, či všetky tie tričká v zľave naozaj potrebujete. Práve lacné veci sú najčastejšie vyrábané v nekontrolovaných podmienkach.
  • Recyklujte. Jednoducho si veci prerobte a nevyhadzujte hneď to, čo už nenosíte. Vezmite nožnice, výšivky, textilné farby a odviažte sa. Vlastnými rukami vám v skrini pribudne unikátny kúsok.
  • Podporujte. Odfoťte sa s kúskom svojho oblečenia naruby a zaveste túto fotku na sociálnu sieť s tagom #whomademyclothes a zároveň označte výrobcu.
  • Nezabúdajte. Fashion Revolution Week trvá iba týždeň v roku, ale na revolúciu s výsledkami to rozhodne nestačí. Vzdelávajte seba aj svoje okolie po celý rok a kúsok po kúsku všetci pomôžeme vytvoriť lepšie podmienky pre tých, ktorí nás každý deň obliekajú.
Fashion Revolution a módny priemysel
Revolúcia v módnom priemysle sa šíri aj sociálnymi sieťami. Foto: Fashion Revolution

Módu nosíme, ale nie všetci vieme, odkiaľ naše oblečenie pochádza a v akých podmienkach bolo vyrobené. Preto je tu Fashion Revolution Week, ktorého súčasťou môžete byť aj vy. Podporte lokálne značky, recyklujte svoje staré oblečenie a vytvárajte si zo starých kúskov vlastné originály. Byť revolucionárom sa dnes nosí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Strava Zdravie

Cukor náš každodenný

0
Novinky Strava Zdravie

Zdravé nanuky, z ktorých sa nepriberá

0
Kariéra Lifestyle Novinky Osobnosti

Úspešné slovenské podnikateľky, ktoré nás inšpirujú

Navigácia

Magazíny