Veľká raňajková dilema: čo áno a čo nie?

Raňajky sú základ dňa – to nám vštepujú do hláv už od malička. Najdôležitejšie jedlo dňa vás môže naštartovať na to, čo vás čaká, ale môže vás tiež veľmi rýchlo unaviť. Je len na vás, či budete raňajkovať ako králi alebo vyjdete z domu bez raňajok. My sme však všetkými desiatimi za to, aby ste sa naučili správne raňajkovať. Začnite deň zdravo a ovplyvní to celý váš deň.

Ráno vstanete, rozlepíte oči, oblečiete sa a utekáte do práce. Je vám tento ranný scenár povedomý? Skúste medzi do neho vtesnať zdravé raňajky a uvidíte, že aj do práce sa vám bude každý deň odchádzať oveľa ľahšie. Nie nadarmo sú raňajky najdôležitejšie jedlo dňa.

Raňajkový klub

Vždy ste chceli patriť do nejakého klubu? Pridajte sa k tomu raňajkovému a neoľutujete. Ak nezvyknete raňajkovať, nemusíte sa hneď premáhať a natlačiť do seba misku ovsenej kaše alebo praženicu zo štyroch vajíčok. Začnite postupne. Privstaňte si o pár minút skôr, aby ste do seba raňajky nenáhadzali príliš rýchlo. Vytvorte si z raňajok rutinu, na ktorú sa budete tešiť už večer pri líhaní do postele.

Zdravé raňajky a kaša
Ovsená kaša je kráľovnou raňajok – má veľa vlákniny a málo kalórií.

Jedine zelené smoothie

Dajte zelenú zeleninovému smoothie a máte vyhraté. Prečo? Lebo šťavy s ovocným základom obsahujú príliš veľa cukru v jednej dávke. Do tela by ste tak dostali oveľa cukru a kalórií, než potrebujete. Ovocné smoothie človek vypije veľmi rýchlo, ale predstavte si, že by ste za 10 minút mali zjesť banán, jablko, pomaranč, pár jahôd a zapiť to pohárom vody. Postavte svoje raňajkové smoothie na zelenine a zabijete dve muchy jednou ranou. Získate potrebné vitamíny na naštartovanie dňa bez toho, aby ste sa “precukrovali”.

Malé milé maliny

Zaraďte do svojho raňajkového menu maliny. Malé ružové plody obsahujú veľa antioxidantov a priaznivo ovplyvňujú imunitný systém. Sú plné vitamínu C a pôsobia ako prevencia proti rôznym očným poruchám a artritíde. A to ani nespomíname fakt, že maliny neobsahujú cholesterol, majú minimum kalórií a aj napriek tomu chutia božsky.

Zdravé raňajky a maliny
Doprajte si na raňajky hrsť malín. Teraz v lete sú plné vitamínov a chutia úžasne.

Bez kávy nie je deň

Máme vynikajúcu správu pre všetkých kávoholikov. Rôzne štúdie už viackrát dokázali, že jedna alebo dve šálky kávy denne sú zdraviu prospešné. Káva znižuje riziko výskytu Alzheimera a má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Zdravie je prvoradé, tak začnite deň niečím, čo vás hreje pri srdci. Napríklad aj taká šálka obľúbenej kávy.

Zabudnite na anglické raňajky

Bohaté raňajkové stoly plné voňavých jedál od výmyslu sveta lákajú azda každého. Vajíčka v kombinácii so slaninkou, klobáskou, fazuľou a k tomu sladké pečivo však príliš zaťažujú organizmus a neprospievajú ani nášmu srdcu. Organizmus namiesto nabitia energiou unavujú hneď zrána. Angličania sú na takúto hostinu zvyknutí, pretože väčšinou raňajkujú pred obedom a obedujú večeru. Ak máte chuť na raňajky hodné anglických kráľov, naplánujte si ich na víkendový brunch.

Anglické raňajky
Pravidelné raňajky hodné anglických kráľov vám môžu spôsobiť akurát tak kráľovské problémy.

Nájsť raňajky, ktoré vám budú vyhovovať a chutiť aj zavčas rána môže byť niekedy náročné. Skúste si nájsť pár obľúbených jedál, ktoré budete striedať. Začať deň poriadnymi chutnými raňajkami je jeden z najkrajších spôsobov ako vôbec začať deň.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Strava Zdravie

Ako vyrobiť zdravú domácu zmrzlinu

0
Novinky Relax Zdravie

Ste šťastní a spokojní? Možno žijete podľa hygge

0
Novinky Starostlivosť o telo Strava Zdravie

Schudnete, ak zjete viac ovocia a zeleniny. Mýtus či pravda?

Navigácia

Magazíny