Základy šatníka – sukňa

Sukňa je ženským oblečením číslo jedna. Niečo o jej histórii či strihoch sa dozviete v článku. Poradíme vám, aj akú sukňu zvoliť pre vašu postavu. Ženy si už dlhé roky obľubujú nosenie sukní. Prečítajte si s nami o nich niečo viac.

Dlhá, krátka, midi, mini, obtiahnutá, široká, áčková, bedrová. Existuje naozaj milión typov a druhov sukní. Môžu sa líšiť dĺžkou, materiálom, strihom a hlavne majiteľkou!

Niečo z histórie

Sukňa nebola vždy iba ženskou záležitosťou. Egyptský kilt bol v minulosti mužským módnym prvkom. Muži nosili v minulosti sukne a takzvané sukňové habity počas dlhého obdobia. Postupne, ako sa spoločnosť vyvíjala, sa sukňa stala ženským odevom. Jeden z mála národov, kde muži ešte stále nosia sukne, je Škótsko. Medzi najznámejšie charakteristiky Škótska patria gajdy, Lochnesská príšera a muži v kiltoch. Najlepšie všetky tri naraz.

Najpopulárnejšie strihy sukní

A-čková

Názov sukne je odvodený od podobnosti jej strihu s písmenom A. Okolo pása je úzka a postupne sa ku kolenám rozširuje. Túto sukňu veľa žien obľubuje, pretože jej jednoduchý strih umožňuje kombinácie s akýmkoľvek topom.

A-čková sukňa
Ku A-čkovej sukni si môžete dať obtiahnutý alebo voľný top.

Inšpirácia

Příspěvek sdílený Reb (@fresshion),

Sukňa so záhybmi

Záhyby sa nachádzajú na sukni po celej jej šírke aj dĺžke a fungujú ako estetický ozvláštňujúci prvok. Táto sukňa dodáva svojej nositeľke sofistikovanejší výraz. Vyzerá dobre v kombinácií s obtiahnutým tričkom alebo úzkou košeľou, ktoránie sú ničím extravagantná.  Dizajn sukne je už sám o sebe výrazný.

Sukňa so záhybmi
Ku sukni so záhybmi si môžete dať jednoduchý čisto biely top.

Inšpirácia

Ceruzka

Sukňa, tvarom pripomínajúca ceruzku, je ideálna na dôležité pracovné stretnutia. Pôsobí štýlovo a oficiálne. Dokonale obopína telo a zvýrazňuje ženské krivky. Najlepšie vyzerá s voľnejším topom, aby nebolo všetko obtiahnuté a necítili ste sa ako v neopréne.

Ceruzka
Ku sukni si môžete dať voľný aj obtiahnutý top. Záleží od situácie a vašej odvážnosti.

Inšpirácia

Zavinovacia

Zavinovacia sukňa je tradičná pre slovenský folklór,okrem toho sa celosvetovo teší veľkej popularite. Pri obliekaní sa sukňa zavinie okolo pása a nôh, zapne zväčša na gombík alebo sa zauzlí. Dávajte si na ne pozor počas vetra! Ten ich vie poriadne rozvinúť a odhaliť vás kľudne aj na ulici!

Zavinovacia
Zavinovacie sukne nájdete s rôznymi zaujímavými folklórnymi motívmi.

Inšpirácia

Maxi

Ide o veľké dlhé sukňe, ktoré skryjú každú nedokonalosť a zároveň opticky predĺžia vaše nohy. Môžete ich nosiť počas celého roka a na každú príležitosť. Dobre vyzerajú v kombinácií s krátkym tričkom alebo tielkom. Najčastejšie sú tieto sukne úzke alebo mierne od tela. Ak by boli príliš široké, ich nosenie by nebolo pohodlné.

Maxi sukňa
Dlhé sukne sú vhodné do práce, parku, ale aj na večernú párty.

Inšpirácia

Ktorý strih, na akú postavu?

Jabĺčko

Ženy, ktoré majú plnšie a zaoblené krivky najmä v oblasti brucha. Pre tento typ postavy sú ideálne sukne s vysokým pásom, ktorý krásne zakryje bruško. Strih do A odvedie pozornosť z brucha a bude ju sústrediť na nohy.

Banán

Sú vaše ramená, boky a pás približne rovnako široké? Ak áno, obtiahnuté úzke sukne sú stvorené práve na váš typ postavy. Prečo? Úzka obtiahnutá sukňa zvýrazní aj to málo kriviek, ktoré máte a taktiež zvýrazní dĺžku vašich nôh.

Presýpacie hodiny

Máte krivky a dobre definované boky? V tom prípade sa typu vašej postavy hovorí presýpacie hodiny. Dlhá, menej obtiahnutá sukňa vám perfektne sadne. Skrotí vaše boky a taktiež mierne zahalí širšie stehná.

Hruška

Sú boky najširšou časťou vášho tela? Hruška reprezentuje skupinu, pre ktorú je typický tento znak. Najvhodnejšou sukňou pre vás je A-čková sukňa s vysokým pásom. Zvýrazní tú najužšiu časť vašich bokov – pás. Výrazné boky sa stratia pod jej rozširujúcim sa strihom.

Pri výbere treba zohľadniť tieto skutočnosti:

  • Na akú príležitosť si sukňu vyberám?
  • Čo sa k nej bude hodiť?
  • Aký strih je najvhodnejší pre moju postavu?

 

Ale najdôležitejšie je, aby ste sa v nej cítili sebavedome a dobre!

Skateboard
Na rande, do práce alebo na skateboard. Môžete si ju dať všade!
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dizajn Interiér Novinky

Farby Vianoc

0
Móda Módny seriál Novinky

Ako sa premeniť na neodolateľnú femme fatale? Noste klobúky!

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

5 halloweenskych kostýmov pre single aj páry, ktoré môžeš očakávať na každej párty

Navigácia

Magazíny