4 slovenské fashion značky, ktoré sa oplatí poznať

Na Slovensku je stále viac domácich módnych značiek. Okrem toho, že sa môžeme pochváliť slovenským dizajnom, menší producenti sa spravidla zameriavajú na výrobu oblečenia z kvalitných materiálov, ktoré vydrží dlhšie.

Naopak, mnoho oblečenia pochádzajúceho z veľkých odevných reťazcov, už po pár použitiach končí na smetisku. Je na každom z nás, či podporíme trvalo udržateľnú módu a budeme sa zaujímať o to, za akých podmienok vzniklo oblečenie, ktoré nosíme. Nasledujúce slow fashion značky sú príkladom kvalitnej, udržateľnej a dostupnej slovenskej módy.

Lull Loungewear
Lull Loungewear
Lull Loungewear
Lull Loungewear

Lull Loungewear

Prvý produkt značky Lull vytvorila jej zakladateľka, dizajnérka Zuzka, v roku 2010. Spolu s krajčírkou zhotovili mäkkučký župan, ktorý bol nielen pohodlný, ale aj štýlový. Vďaka tomuto kúsku sa zrodila myšlienka vytvárať oblečenie na doma pre ženy, ktoré sa chcú cítiť príjemne, a zároveň vyzerať krásne aj v pohodlí vlastného domova. K županu pribudli pyžamá, legíny či voľné tričká. Neskôr sa tím Lull rozhodol, že pohodlné a štýlové oblečenie presunie z domu aj do ulíc. A tak sa kolekcia rozrástla o nohavice, mikiny, tričká či šaty. Značka si dáva záležať na tom, aby materiály, z ktorých je oblečenie vyrobené, boli v súlade so životným prostredím. Na Slovensku majú vlastnú dielňu, kde šijú a vytvárajú svoje nadčasové oblečenie.

Kompot
Kompot

Kompot

Kompot funguje už 16 rokov a počas svojho pôsobenia si vybudoval “trvanlivé” miesto na trhu. Ide o tričká, ktorých dizajn je vytvorený v spolupráci so slovenskými autormi. Originálne tričká vtipne zachytávajú ducha súčasnej doby, ale aj nostalgicky pripomínajú knihy či televízne programy, ktoré sú dnes už minulosťou. Kompot je zároveň obchodom, v ktorom nájdete ďalšie obľúbené značky, ako napríklad pásikavé tričká Koláčová, dizajnové tenisky tikoki, štýlové ponožky Fusakle, detské oblečenie mile a mnoho iných slovenských výrobcov.

Carpe DM
Carpe DM
Carpe DM
Carpe DM

Carpe DM

Za Carpe DM stojí tanečníčka a dizajnérka Dobrava Míčka. Už ako teenegerka si sama navrhovala a šila kostýmy pre tanečné vystúpenia. Neskôr, popritom, ako navštevovala rôzne tanečné worshopy, sa chcela cítiť pohodlne, a tak si ušila niekoľko jedinečných teplákov. Tie sa podstatne líšili od bežne dostupných a zapáčili sa okoliu. Dobrava postupne začala obliekať celú streetdancovú scénu a známe osobnosti, medzi inými aj Majka Spirita či Ega. Odvtedy prešlo 9 rokov. Dnes má značka v portfóliu mikiny, čiapky aj tričká, pričom ale najväčšiu časť ponuky tvoria stále originálne tepláky. Všetko svoje oblečenie vyrába na Slovensku. Nedávno sa dokonca zúčastnila čínskeho fashion weeku, kde predviedla najnovšie kolekcie a zožala veľký úspech.

Torteelas
Torteelas
Torteelas
Torteelas

Torteelas

Značka torteelas sa zrodila v roku 2013. Jej zakladateľom je grafický dizajnér Miroslav Zaťkuliak, ktorému sa ako jedinému Slovákovi podarilo uspieť na medzinárodnej dizajnérskej sieti Threadless. Práve to ho motivovalo k tomu, aby spolu s kamarátkou Iris založili vlastnú značku grafických tričiek. Odvtedy, vyzbrojený inšpiráciou, tvorí krásne ilustrácie a prináša stále nové dizajny, ktoré nútia zamyslieť sa, ale aj rozosmievajú stále viac a viac ľudí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál

Slovenské fashion značky, ktoré sa oplatí poznať

0
Šport Zdravie

10-minútové posilňovanie pre ženy

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

SOS pre vaše vlasy po lete

Navigácia

Magazíny