Megaformer – fitnes metóda, ktorej prepadol Hollywood

Hviezda sociálnych sietí Kim Kardashian, bývalá prvá dáma Spojených štátov, Michelle Obama, dídžej a producent Calvin Harris či Alessandra Ambrosio, tvár značky Victoria´s Secret. To je len zlomok známych osobností, ktoré vyskúšali fitnes metódu na posilňovanie tela s názvom megaformer. Toto cvičenie dokazuje, že efektivitu tréningu možno stále posúvať ďalej.

Netradičnému stroju, ktorý je základom novej metódy cvičenia, vdýchol život hollywoodsky fitnes tréner Sebastien Lagree. Jeho cieľom bolo spojiť účinky populárneho cvičenia Pilates s precíznosťou bodybuildingu.

 „Pri vývoji tohto prístroja som experimentoval s mixom statického a variabilného napätia. Je to niečo podobné ako pri jazde autom, kde máte k dispozícii naftu, benzín alebo elektrinu. Ak budete premýšľať nad inou alternatívou, ako spojazdniť auto, môžete získať čistú energiu. Práve na takom princípe funguje megaformer,“ hovorí slávny fitnes tréner.

Cvičenie megaformer
Megaformer spája prednosti Pilatesu aj bodybuildingu. foto SLT NYC

Cvičenie s vysokou intenzitou záťaže

Stroj pôvodne vznikol už v roku 2005 po dvojročnom úsilí Sebastiena a jeho technického tímu. Oficiálne ho však predstavili až v roku 2010. „Potreboval som vytvoriť zariadenie, ktoré človeku poskytne rovnaký efekt, ako napríklad zdvíhanie činiek a behanie, no zároveň ho vycizeluje a vytvaruje bez toho, aby ho úplne zložil,“ vysvetľuje.

Cvičenie s megaformerom v sebe spája päť základných prvkov – kardio, posilňovanie, vytrvalostný tréning, formovanie a flexibilitu. To všetko v rámci cvičenia trvajúceho približne hodinu. Prístroj bol skonštruovaný tak, aby vytváral maximálne efektívne zaťaženie v kombinácii s takými druhmi a rozsahmi pohybov, ktoré pri dodržaní stanoveného tempa a dĺžky tréningu pomáhajú dosiahnuť vysokú intenzitu cvičenia, vedúceho k želaným telesným zmenám.

Zameraný na pomalé svalové vlákna

Pružinový odpor zariadenia možno nastaviť podľa potrieb konkrétnej cvičiacej osoby. Takto možno dosiahnuť pomalé, ale veľmi efektívne pohyby, ktoré aktivizujú takzvané pomalé svalové vlákna. Tie síce na podnety reagujú pomalšie, zároveň sa však oveľa neskôr unavia a zvyšujú kyslíkovú kapacitu svalstva, takže sú ideálne na vytrvalostnú činnosť. Na rozdiel od rýchlych vlákien nespôsobujú ani rast svalovej hmoty, ale vynikajúco spaľujú tuky. To je práve dôvod, prečo je megaformer takým vyhľadávaným cvičením.

Fitnes tréning megaformer
Cvičenie s megaformerom netrvá ani hodinu, ale zapotíte sa však poriadne. foto SLT NYC

Zacvičte si lyžicu či fúrik

Jedno cvičenie trvá približne hodinu a človek v rámci neho pracuje najmä s váhou vlastného tela. Prvých 40 minút pozostáva z rôznych zahrievacích pohybov, ktoré vás zabavia už svojimi netypickými názvami, ako „catfish“ (sumec), „spoon“ (lyžica) či „wheelbarrow“ (fúrik). Ďalších 20 minút tvoria cvičenia zamerané na posilnenie spodnej a hornej časti tela. Aj pre tie si tréneri vymysleli podivné pomenovania. Je tu napríklad „skater“, „spider lunge“ (pavúčí výpad) či „mega donkey“ (veľký somár). Každý výpad musí pritom trvať minimálne štyri sekundy.

Svaly, o ktorých ste doteraz netušili

Zariadenie je kombináciou pružín, kladiek a popruhov, takže skôr pripomína akési stredoveké mučiace zariadenie než fitnes stroj. Počas tréningu sa aj výdatne zapotíte. Zmeny cvikov prebiehajú veľmi rýchlo, takže počas celého cvičenia sa prakticky nezastavíte. Postupne dokonca možno zosilňovať aj intenzitu jednotlivých cvikov, zdvíhať ruky do vzduchu, aby ste precvičili svoju rovnováhu, pridať pohyby navyše alebo predĺžiť ich trvanie. Vďaka tomu spálite ešte viac kalórií.

Odborníci na túto fitnes metódu radia absolvovať tréningy aspoň dva až trikrát do týždňa, aby priniesla želané výsledky. Je však rovnako dôležité dopriať si medzi jednotlivými tréningami dostatok oddychu. Po cvičení sa totiž dostaví dokonalé uvoľnenie. Takýto vytrvalostný tréning je totiž dobrý nielen pre samotné telo, ale aj na uvoľnenie mysle. Navyše, vypracuje vám svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte.

Zariadenie megaformer
Jednotlivé pohyby sú tiahle, musia trvať minimálne štyri sekundy, zároveň sa však rýchlo striedajú, takže rovnomerne zaťažujete všetky telové partie. foto SLT NYC

Veľký hollywoodsky fitnes príbeh

Zaujímavé je, že autor megaformera, Sebastien Lagree, chcel byť pôvodne hercom. Osobným trénerom, ako to už v Meste anjelov býva, sa stal z čisto pragmatických dôvodov – z niečoho predsa musel platiť svoje účty. „V tom čase som bol presvedčený, že byť osobným trénerom je ešte horšie než predávať autá. Úspech megaformera však nebol súčasťou môjho plánu, k úspechu ma priviedla šťastná náhoda. Boli totiž časy, keď som netrénoval takmer rok. Musím sa priznať, že v skutočnosti som veľmi lenivý človek,“ prezrádza Sebastien.

Lagree však nie je Američan. Narodil sa vo Francúzsku a vyrastal na farme, ktorá bola vzdialená asi hodinu cesty do Paríža. Začal cvičiť už ako tínedžer v čase, keď si uvedomil, že videohry mu nijako nepridávajú na atraktivite. Skôr naopak. Podľa vlastných slov trpel v detstve nadváhou. Keď sa jeho rodičia rozviedli, presťahoval sa s matkou do Oregonu. Tu veľmi rýchlo prepadol kultu fitnes a trávil až 40 hodín týždenne zdvíhaním závaží, cvičením aerobiku a plávaním. „V dvadsiatich sa fitnes stalo mojím náboženstvom a centrum mojím chrámom, kam som sa chodil modliť trikrát do týždňa,“ pridáva zaujímavosti zo svojho života.

Po obrovských úspechoch, strate práce v známom fitnes štúdiu a založení vlastného fitnes centra sa Lagree zameral na zefektívnenie metódy Pilates. „Bolo to ako hrať sa s dreveným kolesom. Ako by ste ho mohli spraviť niečím ešte zaujímavejším?“  

Úspech megaformera mu však zďaleka nepostačuje, rozhodol sa pracovať na jeho vylepšení. Nový prototyp má robotické ramená a držadlá ovládané elektronicky. Zahĺbil sa tiež do vývoja fitnes oblečenia so senzormi, ktoré zasvietia a zabzučia, keď nositeľ urobí zlý pohyb alebo má nesprávne držanie tela pri jednotlivých cvikoch. Technológie kráčajú dopredu, tak prečo nie spolu s fitnes metódami? 🙂 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dizajn Interiér Novinky

Poznáte pravidlá severských interiérov?

0
Móda Módny seriál

Základy šatníka – sukňa

0
Novinky Strava Zdravie

Veľká raňajková dilema: čo áno a čo nie?

Navigácia

Magazíny