Sú chia semienka skutočný zázrak?

Sú malé a mnohí ľudia si ich na prvýkrát pomýlia s makom. Niekomu zase pripomínajú kaviár. Zástancovia zdravého životného štýlu si ich však nevedia vynachváliť a pridávajú ich do mnohých jedál. Zobrali sme si chia semienka pod drobnohľad a preskúmali sme, koľko vitamínov sa v nich nachádza a či naozaj patria medzi najzdravšie potraviny na planéte.

Pre pôvodných obyvateľov Ameriky boli chia semiačka posvätnou rastlinou a uznávali ju pre pozitívne účinky na zdravie. Ich pomenovanie pochádza z aztéckeho slova chian, ktoré v preklade znamená olejnatý. Svoj názov teda dostali právom, keďže sú bohatým zdrojom rastlinných omega-3 mastných kyselín.

Chia semienka a smoothie
Chia semienka môžete pridať v podstate do akéhokoľvek jedla.

Chia a ich pozitíva:

 • znižujú krvný tlak
 • sú vynikajúci zdroj vápnika
 • zasýtia na dlhú dobu
 • dodajú vám veľa energie a zvýšia výkonnosť
 • vyrovnávajú hladinu cukru v krvi
 • sú vhodné pre celiatikov

Chia semienka by sa kvôli vysokým nutričným hodnotám nemali konzumovať večer. Mohli by vám spôsobiť nespavosť. Tiež sa neodporúča jesť ich nasucho, pretože môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Oproti mnohým pozitívam sú však tieto malé nevýhody zanedbateľné, nemyslíte?

Malé semienka s veľkou silou

Chia semienka nemajú výraznú chuť, takže ich môžete v podstate pridať do akéhokoľvek jedla. Najväčšiu obľubu si však získali pri raňajkách ako doplnok do jogurtov, müsli, smoothie nápojov, ale môžete si nimi posypať aj vajíčka na akýkoľvek spôsob. Podobne ako všetky ostatné semiačka, aj chia sa perfektne hodia do šalátov, ktorým dodajú potrebnú nutričnú hodnotu. Chia semienka dokážu po absorbovaní vody svoj objem zväčšiť až 12 násobne. Namočené vo vode sa obalia gélom bez kalórií, ktorý vo vás vyvolá pocit sýtosti.

Chia semiačka a šalát
Semiačka chia sa perfektne hodia aj do šalátov, čím zvýšia ich nutričnú hodnotu.

Chia puding, ktorý vás nabije energiou

Puding z chia semienok na prvý pohľad nemusí vyzerať lákavo, ale keď do neho pridáte svoje obľúbené ovocie a müsli, zamilujete si ho. Navyše jeho príprava trvá krátko. Prichystajte si ho už večer a ráno môžete dlhšie ležať v posteli.

Chia semienka a puding
Chia puding vás zasýti na dlhý čas a pripravíte si ho veľmi jednoducho.

Ingrediencie

 • 4 polievkové lyžice chia semienok
 • 1,5 hrnčeka kokosového mlieka
 • 1 polievková lyžica medu/agáve/javorového sirupu
 • ovocie podľa chuti

Postup

Chia semienka rozmiešajte v pohári spolu s mliekom a sladidlom, prikryte a odložte na noc do chladničky. Ráno puding vyberte a pridajte ovocie podľa chuti. Puding môžete striedavo navrstviť s ovsenými vločkami, jogurtom, kokosom alebo pridajte ešte večer kakao či ingrediencie podľa vlastnej chuti a fantázie. Na vymýšľanie stále nových raňajok je chia puding ako stvorený.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Pozor na zlozvyky – takto si ničíme vlasy

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Tip na knihu: Ako sa stať Parížankou … nech žijete kdekoľvek

0
Móda Módny seriál Novinky

Ikonická Céline pre nadčasovú ženu

Navigácia

Magazíny