Spoznajte najnovšie trendy v prírodných antiperspirantoch

I keď nás leto už pomaly opustilo, antiperspirant je presne ten druh kozmetiky, ktorý nás sprevádza po celý rok. Má ženy i mužov chrániť pred nežiaducim potením a siaha po ňom nepochybne nejedna z nás. Ľahko dostupné a všadeprítomné dezodoranty však nie sú príliš prospešné pre vaše zdravie. Prezradíme vám, prečo je to tak.

Najlepšie by pre naše telo bolo aplikovať iba látky, ktoré sú prírodné a najlepšie také, ktoré by ste sa nebáli zjesť. Napríklad telový krém by sme vcelku ľahko vedeli nahradiť prírodným olejom. Vieme vám poradiť, ako zmeniť vaše návyky v používaní antiperspirantov.

Antiperspiranty leto

Čo nám na antiperspirantoch ubližuje najviac?

Ak chceme prežiť celý deň bez fľakov na oblečení či nepríjemného zápachu, všetky reklamy nám radia siahnuť po osvedčených sprejoch, ktoré nás ochránia po celý deň. Už dlhšie je však známe, že práve komerčné antiperspiranty a dezodoranty vôbec neprinášajú nášmu telu taký osoh, aký sľubujú. Obsahujú totiž veľké množstvo nezdravých prísad, ktoré sa dostávajú každodenným používaním cez kožu priamo do organizmu.

Základom väčšiny antiperspirantov sú hliníkové soli, ktoré sú vyvinuté špeciálne na to, aby sa ľahko dostali do potných žliaz a zabránili tak vylučovaniu potu. Na prvý pohľad to môže znieť ako zázračné riešenie. Nebezpečenstvo je však v následnom zvýšení činnosti iných žliaz, napríklad na hlave alebo chrbte. Tieto soli sa navyše hromadia v našom tele a je známe, že napríklad Alzheimerova choroba priamo súvisí s pôsobením hliníka. Potvrdila to aj minuloročná štúdia profesora Chrisa Exleyho z Keele Univerzity, ktorého výskumy potvrdzujú, že hliník hrá skutočne úlohu v úbytku kognitívnych funkcií.

Nebezpečenstvo ďalej číha v parabénoch, ktoré napodobňujú estrogény, a tak ovplyvňujú hormonálnu sústavu. Parabény sú spájané napríklad s rakovinou prsníka. Parfum ako pevná súčasť antiperspirantov vie v malých dávkach pri bežnom používaní narušiť obranyschopnosť vašej pokožky. Dokonca aj látky, ktoré boli pôvodne vyvinuté ako ochrana proti zamrznutiu, sa pridávajú do dezodorantov, aby nevysychali.

Antiperspiranty šťastná žena
Dajte zbohom poteniu prírodnou ekologickou cestou.

Ako sa škodlivé látky z antiperspirantov dostávajú do tela?

Každá z nás nepochybne dbá o svoj zovňajšok a s ním spojenú aj hygienu tela. Pokiaľ však dezodorant aplikujeme tesne po holení, vytvorili sme pre chemikálie najjednoduchšiu cestu, ako sa dostať do organizmu. Jemné a nebadateľné škrabance na koži sú tak vstupnou bránou pre chemický koktail. Nebezpečné je aj vdychovanie, takže so sprejmi naozaj zaobchádzajte opatrne. Sú škodlivé aj pre naše životné prostredie a takisto pre dýchacie cesty.

Zdravé alternatívy

Stále väčší nárast počtu vegánov prináša na náš trh aj veľký počet vegánskej ekologickej kozmetiky. Dnes nie je zložité nájsť v obchodoch množstvo alternatív, ktoré nášmu telu neškodia v takej veľkej miere alebo sú úplne bezproblémové. Prírodné antiperspiranty sa dajú kúpiť už takmer v každom obchode s prírodnou kozmetikou, zdravou výživou, bylinkami a podobne. Je dôležité pozorne si preštudovať etiketu. Napovie vám viac o ich zložení. Najdôležitejšie je, aby neobsahovali žiadnu chémiu. Nás zaujali najmä nasledujúce netradičné novinky.

Krémový dezodorant

Obľúbenou novinkou sa stali krémové dezodoranty. Aplikujú sa na podpazušie jednoducho ako telový krém, majú zväčša príjemnú nevýraznú vôňu a sú ekologické. Množstvo z nich sa predáva v sklenených nádobkách, aby boli ľahšie recyklovateľné.

Kryštály soli
Buďte ohľaduplní k svojmu telu i prírode.

Kryštálový dezodorant

Počuli ste už o kryštálových dezodorantoch? Hovorí sa im aj soľ zeme a obsahujú zväčša len 100%-ne obrúsený prírodný kryštál kamenca. Sú buď vo forme tuhého kryštálu alebo spreju bez akéhokoľvek parfumu. Výber prírodných antiperspirantov je v dnešných časoch naozaj rozmanitý. Pokiaľ sa z komerčných dezodorantov rozhodnete prejsť na tie prírodné, účinok nemusíte spozorovať ihneď. Nebojte sa, potrebovať budete približne týždeň na adaptovanie. V tomto období sa vám môže zdať málo účinný. Doprajte telu čas zbaviť sa všetkých škodlivín a prispôsobiť sa novým, zdravším podmienkam.

Kokosový dezodorant

Pokiaľ radi experimentujete, môžete si svoj dezodorant vyrobiť doma. Potrebovať budete len kokosový olej, kukuričný škrob, jedlú sódu a esenciálny olej. Prírodné silice sú mnohokrát lepšie než umelé parfumy. Kokosový olej treba pomocou vodného kúpeľa zohriať na tekuté skupenstvo a všetky ingrediencie zmiešať dokopy tak, aby ste vytvorili pastu. Skôr ako začne olej tuhnúť, dajte celú hmotu do vhodnej nádobky, napríklad do obalu od vášho použitého dezodorantu.

Pamätajte si, že všetko, čo si nanášate na pokožku, sa vstrebáva priamo do vášho tela. Starajte sa o oň poctivo zvonka i zvnútra. Určite vám bude vďačné.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál Novinky

Ako sa premeniť na neodolateľnú femme fatale? Noste klobúky!

0
Novinky Strava Zdravie

Potraviny, ktoré naštartujú imunitu na jeseň

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Pozor na zlozvyky – takto si ničíme vlasy

Navigácia

Magazíny