Poznáte pravidlá severských interiérov?

Pravidlá severských interiérov sú jednoduché a môže sa v nich nájsť každý. Severské národy sú majstrami minimalizmu a funkčnosti a zároveň vedia kombinovať nové so starým a vytvárať tzv. mix&match. A aj keď každý zo škandinávskych národov vnáša do zariaďovania niečo vlastné, tieto pravidlá severského štýlu ich spájajú.

Biela a spol.

Dominantnou farbou škandinávskeho štýlu je biela, ktorá môže mať svoju teplejšiu aj studenšiu polohu. Severské národy si ňou v interiéri kompenzujú nedostatok denného svetla. Biela stena podtrhne čisté línie nábytkových solitérov a stane se neutrálnym podkladom pre doplnky na stene. Bielu farbu často dopĺňa šedá či čierna stena a pastelové odtiene ružovej alebo zelenej na doplnkoch.

Interiér v severskom štýle
Veľkou výhodou severského štýlu je, že je vhodný do akéhokoľvek priestoru. Foto: House Doctor

1
1

Vzdušnosť ako protipól k severským nociam

Priestory bez zbytočných priečok umožnia interiéru dýchať a vy sa v nich nebudete cítiť stiesnene.  Vzdušné priestory si Škandinávci zamilovali práve pre to, aby im pomohli prekonať dlhé polárne dni a noci. V severských krajinách sú obľúbené aj loftové priestory či vysoké stropy, ktoré dajú vyniknúť krásnym svietidlám. Veľkou výhodou severského štýlu je, že je vhodný do akéhokoľvek priestoru – od malého jednoizbového bytu v paneláku až po luxusné rezidenčné vily.

1

1

1

1

Drevo v hlavnej úlohe

Prírodné materiály sú v interiéroch v nordickom štýle „must-have“. Seversky ladené svetlé a sivé odtiene drevených podláh so svojou jemnou kresbou si dobre rozumejú s minimalistickými interiérmi. Na svetlom neutrálnom základe pekne vyniknú rôzne malé kusové koberce či kožušiny. Takéto farby miestnosť zároveň opticky zväčšia. Poctivé drevo nájdeme aj vo forme nábytku ako komody na nožičkách, masívneho jedálenského stôla či stoličiek.

1

1

1

1

Vzory, ktoré rozbijú nudu

Neodmysliteľnou súčasťou škandinávskeho štýlu sú vzory – prúžky, geometrické vzory, motívy kvetov, stromov a zvierat. Svoje miesto tu však nájdu aj folklórne motívy, ktoré najčastejšie do interiérov zakomponovávajú Nóri. Pravidlo znie – použite maximálne dve dominantné farby! Vzory pri severskom štýle nemusia byť len jemné. Napríklad výrazná grafická potlač divokých makov preslávila fínske Marimekko po celom svete.

1

1

Príručný stolík v severskom štýle
Príručný stolík a košík na deky v jednom – dekorácie sú aj praktické. Foto: Ferm Living

Severský mix&match

Škandinávci milujú zrkadlá, ktoré ich domovy ešte viac presvetlia. Typickými dekoračnými prvkami sú drevené písmená, vetvičky a konáriky naaranžované vo váze či živé kvety na zemi alebo na parapetách okien bez záclon a závesov. Na sedačkách nechýba množstvo vankúšikov či pravá kožušina. Pocit útulnosti dodajú lampy, svietniky a prvky zo skla. Bytové doplnky majú zväčša dvojaké využitie, taniere, poháre a drevené dosky na krájanie neslúžia len na stolovanie, ale aj na dekoráciu. Navyše, Škandinávci vedia ukážkovo kombinovať zdedené vintage kúsky s novými dizajnovkami.

1

1

1

1

Steny nezostávajú nahé

Steny interiéru zariadenom v severskom štýle rozhodne nezostávajú „nahé“. Nechýbajú na nich obrazy, fotografie, prípadne vtipné heslá a motivačné citáty v jednoduchých rámoch v bielej a čiernej farbe, prípadne v rámikoch z dreva. Na mnohých obrázkoch zo švédskych interiérov ste si určite všimli minimalistické kovové police. Ide o geniálny policový systém String, ktorý spôsobil v roku 1949 revolúciu pre to, lebo bol jedným z prvých nábytkov balených na plocho. Univerzálny systém môžete použiť ako poličku na knihy, hračky, riad či kvety…

1

1

1

Interiér v škandinávskom štýle
Severský štýl nenecháva steny nahé. Foto: String

Každodenná dávka hygge

Veľkým zdrojom inšpirácie pre škandinávske interiéry je príroda. Prírodné materiály ako drevo, kameň, ovčia kožušina, kravská koža, vlnené deky, sklo, prútie či prírodné tkaniny pôsobia hrejivo a príjemne. Vytvárajú v interiéri „útulno“, ktoré je základom pre dánske hygge – štýl života, ktorému by sme sa od Dánov mali troška priučiť aj my.

1

Ikonické kúsky

Keď sa povie severský štýl, každý si hneď predstaví švédsky obchodný reťazec Ikea. Pravda je však taká, že v interiéroch samotných Severanov by ste produkty tejto firmy hľadali skôr nenápadne  zakomponované. V ich domovoch nájdete ikonocké kúsky ako vázy a jedálenské súpravy littala, posteľnú bielizeň Marimekko, kreslá od Arneho Jacobsena, svetlá Louis Poulsen, police String či doplnky od Ferm Living, Muuto, HAY… Zoznam severských ikon je dlhý, napíšte nám do komentára, ktoré ste si obľúbili vy!

1

1

1

1

1

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Tipy a inšpirácie

Inšpirácie na halloweensky make-up

0
Móda Módny seriál Novinky

Ikonická Céline pre nadčasovú ženu

0
Novinky Strava Zdravie

Cukor náš každodenný

Navigácia

Magazíny