Joga hýbe svetom. Rozhýbe aj vás?

Joga je životný štýl. Joga je vášeň a cvičenie v jednom. Prináša harmóniu a pokoj telu aj mysli. Mnohí ľudia si bez rannej jogy nevedia svoj život ani predstaviť. Existuje toľko typov jogových cvičení, že pre začiatočníka je naozaj ťažké vyznať sa v nich. Všetky druhy popularizovanej jogy však vychádzajú z klasických jogových cvikov a smerujú k tomu istému. Chcete schudnúť, zbaviť sa bolesti alebo si vyčistiť myseľ? Hľadajte a určite sa v niektorej joge nájdete.

Yin joga

Vychádza z konceptu Yin a Yang, protikladov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Ako aj názov napovedá, Yin je o hľadaní pokoja, telo a myseľ sa utišujú a ochladzujú. Yin joga je ako stvorená pre všetkých uponáhľaných ľudí, ktorí celé dni presedia za počítačom a neustále nad niečím premýšľajú. Yin jogu by mali zvoliť ľudia, ktorých trápi boľavá chrbtica. Keď sa správne cvičí, prináša človeku vyrovnanosť, znižuje nervozitu a napätie a zároveň zvyšuje výdrž.

Yin joga proti bolesti
Yin joga je ako stvorená pre ľudí v neustálom zhone.

Power joga

Power yoga je dynamická verzia klasickej yogy. Tiež vychádza z konceptu Yin a Yang, ale je opakom Yin jogy. Hlavným cieľom power jogy je posilniť celé telo i myseľ, prekrviť tkanivá a vnútorné orgány, zlepšiť koncentráciu, redukovať stres a napätie. Power joga ulahodí všetkým ženám, ktoré sa pri klasickej joge nudia a dlhé meditácie nie sú pre nich. Rýchle striedanie asán a pravidelné hlboké dýchanie vám pomôže dosiahnuť vysnívanú postavu. Dokonalá kombinácia kardia a strečingu spraví s telom zázraky.

Hot joga

Populárne jogové cvičenie je vo svete známe aj pod názvom bikram joga. Hot joga sa cvičí v miestnostiach, ktoré sú vyhriate na približne 40°C. Vďaka vyššej teplote je práve tento druh jogy skvelý na redukciu hmotnosti. Telo sa poriadne zapotí a tukové bunky sa odbúravajú rýchlejšie. Horúci vzduch spôsobí, že svoje sústredenie prenesiete na dýchanie a zabudnete na to, čo sa deje okolo vás. Cvičenie v horúcom prostredí však znižuje krvný tlak, preto zvážte, či vám hot joga viac neuškodí, ako pomôže.

Joga pre každého
Správne precvičovanie jogových pozícií s vami spraví zázraky.

Ashtanga joga

Ashtanga joga patrí medzi dynamickejšie štýly jogy. Aj pri nej sa zapotíte, ale zrejme menej ako pri hot joge. Nemusíte sa však báť, dá sa prispôsobiť vašim potrebám. Ashtanga joga sa niekedy nazýva aj vinayasa joga. Pre túto jogu sú typické prísne pravidlá vychádzajúce z tradície. Cvičitelia ashtanga jogy si zakladajú na dokonalej meditácii a na práci s energiami, ktoré sa nazývajú prány. Do tejto jogy sa nepúšťajte, keď ste úplná začiatočníčka. Na úvod je trochu náročná, mohla by vás demotivovať a odradiť od akejkoľvek jogy.

Shanti joga

Joga shanti má človeka dostať do stavu harmónie a má navodiť vnútorný mier. Vyplýva to už len z názvu, keďže shanti znamená v sanskrite mier. Tento druh jogy je k vášmu telu jemný a nenáročný, preto je shanti joga vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Pravidelné precvičovanie asán podľa shanti jogy uvoľní napnuté telo, utíši myseľ a upokojí ducha. Ak sa vyžívate v meditácii a rady filozofujete, nájdete sa práve v shanti joge.

Joga a obľúbené miesto
Nájdite si obľúbené miesto, ktoré sa stane vaším útočiskom.

Hatha joga

Podobne ako shanti joga, aj hatha joga predstavuje jednoduchšie cvičenie. Sústredí sa na asány, pránájámu a meditácie. Zámerom hatha jogy je radikálne očistiť organizmus a priviesť telo a dušu do psychickej a fyzickej harmónie. Hatha joga dostala svoje meno po dvoch energiách – slnečnej (ha) a mesačnej (tha). Cvičiteľom pôjde najmä o prečistenie celého tela a jeho udržanie v dokonalom stave.

Strala joga

Túto jogu môžeme považovať za akýsi freestyle vo svete jogy. Na hodinách strala jogy nehrá tradičná jogínska hudba. Nečakajte žiadne hlboké óm či asány hodné cirkusantských akrobatov. Strala joga sa zameriava na pokojné pohyby, pomocou ktorých sa postupne prepracujete na všetky náročné jogové pozície. Popularizovaná verzia jogy si vo svete získala mnohých fanúšikov aj vďaka tomu, že nepreferuje filozofiu a duchovno. Sústredí sa najmä na fyzické a zdravotné aspekty cvičenia.

Joga a základné pozície
Z jednoduchých pozícií sa postupne prepracujete k náročnejším.

Joga robí s naším telom a mysľou zázraky. Ako pri všetkých cvičeniach, aj tu však platí, že sa musí cvičiť pravidelne. Urobte si z cvičenia jogy svoj vlastný rituál. Mobily a notebooky položte ďaleko od seba a odstrihnite sa na chvíľu od okolitého sveta. Necvičte jogu len preto, lebo je to in. Začnite s ňou preto, lebo to tak cítite a uvidíte, že život začnete vnímať inak. Prečítajte si aké joga cviky existujú v článku na stránke Trenujeme.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Krása Lifestyle Tipy a inšpirácie Zdravie

Ekologická kozmetika nezaťažuje prírodu ani vašu pleť. Skúste ju aj vy

0
Lifestyle Novinky Zdravie

5 vecí, ktoré sa zmenia vo vašom živote, keď obmedzíte sociálne siete

0
Relax Zdravie

Vyberte sa na prechádzku!

Navigácia

Magazíny