Jarná očista šatníka – preč so zbytočnosťami!

09Zdá sa, že zima nám už konečne dala definitívne zbohom a my nemôžeme byť šťastnejšie. Postupne vyťahujeme prvé sukne, prechodné bundy či poltopánky. Aj vy pri každoročnej sezónnej reorganizácii šatníka nájdete množstvo vecí, ktoré ste nenosili už niekoľko mesiacov, no aj tak ich spokojne vrátite naspäť v dobrej viere, že raz možno zmeníte názor? Tento rok je čas na zmenu.

Vyraďovanie vecí môže byť pre nejednu ženu bolestivá záležitosť. Jar je však ročné obdobie ako stvorené pre upratovanie šatníka a zbavovania sa nepotrebných vecí. Ak máte po zime svetre alebo bundy, ktoré ste si počas uplynulých mesiacov ani raz neobliekli, preč s nimi! Bohužiaľ, aj každodenne nosení favoriti občas stratia svoj tvar alebo sa jednoducho zničia, a tak je naozaj zbytočné ich naďalej prechovávať. Ponúkame vám zopár ďalších očistných rád.

Zimné svetre v šatníku
Vytrieďte po zime obnosené veci, ktoré by len zbytočne ďalej ležali v skrini.

Uprac v skrini, upraceš si aj v hlave

Pozrite sa do svojej skrine alebo šatníka a spočítajte, koľko nohavíc vlastníte. Sú naozaj všetky pripravené na to, aby ste si ich obliekli? Alebo ešte lepšie, ste vy pripravené vyjsť v ktorýchkoľvek z nich hneď teraz na ulicu? Nie? Tak pokojne sa polovice z nich zbavte. Uvidíte, ako sa vám uľaví.

Áno, je pravda, že niektoré trendy sa vo vlnách vracajú späť do módy, ale pokiaľ ten flitrovaný top bol naposledy in na strednej škole a odvtedy len bezvládne leží na polici, možno je čas na menšiu reorganizáciu. Hovorí sa, že poriadok v skrini ide ruka v ruke poriadkom v hlave. Tak poďme do toho.

Pre ešte lepšiu motiváciu môžete vyskúšať aj metódu KonMari japonskej expertky na upratovanie Marie Kondo. Jej pravidlá zahŕňajú aj reorganizáciu šatníka. Upratovať by ste mali podľa kategórií, nie podľa miestností. Ak sa teda pustíte do kategórie oblečenie, prvým krokom je zhromaždiť všetko vaše oblečenie na jedno miesto. To vám umožní zistiť, aké obrovské množstvo vecí vlastníte. Človek konfrontovaný s touto skutočnosťou je potom nútený uznať, že je čas urobiť zmenu a začať veci vyraďovať. Kritérium toho, či si veci ponechať alebo vyhodiť, by malo byť to, či vás dané predmety robia šťastnými.

Biele vešiaky na stojane
Uvoľnite priestor novému zmýšľaniu.

Stačia jedny motivačné nohavice

Určite vás nenútime, aby ste sa zbavili všetkého oblečenia, ktoré vlastníte a zbožňujete. Bolo by to hlúpe a neekonomické. Ak však podrobíte svoj šatník dôkladnej analýze, zistíte, že sa v ňom naozaj môže nachádzať množstvo zbytočného oblečenia. Nehovoriac o poškodených a vyťahaných kúskoch. To isté platí aj o oblečení, do ktorého sa snažíte roky schudnúť. Potrebujeme sa každé ráno znervózňovať pohľadom na nohavice, ktoré nám stále nesedia? Nechajte si maximálne jeden takýto kúsok ako motiváciu, ostatné musia ísť preč.

Zavesené košele na vešiaku
Podrobte svoj šatník z času na čas podrobnej analýze, bude sa vám ľahšie žiť.

Zorganizujte bazár oblečenia

Existuje množstvo spôsobov, ako naložiť s nepotrebným oblečením. Všetky vami vyradené kúsky operte a skompletizovanú zbierku odneste napríklad do zberne oblečenia, na charitu alebo svoje oblečenie darujte niekomu, o kom viete, že ho potrebuje viac než vy.

Ďalší skvelý a zábavný spôsob, ako sa zbaviť nepotrebného oblečenia, je usporiadanie jarného bazáru, kde môžete za symbolické ceny predať svoje veci. Ak si netrúfate na vlastnú akciu, môžete sa zúčastniť aj rôznych obdobných podujatí, ktoré zvyknú byť organizované už v každom väčšom meste. Ak sa vám nechce vyjsť do ulíc, existuje aj možno internetových bazárov, kde sa môžete zaregistrovať a predávať svoje oblečenie, obuv či doplnky.

Jarná burza oblečenia
Jarný bazár oblečenia je skvelý spôsob, ako posunúť ďalej svoje nepoužívané kúsky.

Čo ďalšie môžem vyhodiť, keď už robím jarnú očistu?

Sme veľmi rady, že sa pýtate. Jarné upratovanie si zaslúži celý náš byt či dom, nielen šatník. Určite každý z nás vlastní množstvo vecí, ktoré už nikdy nebude potrebovať. Hromadenie predmetov, ktoré sa nám môžu ešte niekedy zísť, nie je v poriadku. V prvom rade spolu s oblečením vyhoďte aj staré topánky. Zničené kúsky okamžite vyhoďte, nepohodlné alebo nenosené topánky darujte alebo predajte.

Ďalším bodom sú ponožky bez páru. Buď poputujú do koša spolu so starým spodným prádlom, alebo tie odvážnejšie z nás môžu nosiť každú ponožku inú. Revíziou by mal prejsť aj nás mejkap. Líčidlá po záruke nemusia byť pokazené, ale našej tvári rozhodne nerobia dobre. Najmä také druhy ako rúž či korektor nanášame priamo na pokožku, čím sa do výrobku dostáva kožný maz alebo rôzne baktérie. Časom sa tu môžu množiť spolu s plesňami, ktoré rozhodne na tvári mať nechcete.

Podobne ako staré šaty, ani staré časopisy nemajú žiadnu hodnotu, ak sa vám povaľujú v pivnici. Hor sa s nimi do zberného dvoru. Málokto z nás je šialený milovník upratovania. Treba však pripustiť, že uprataný byt a šatník naozaj so sebou prinášajú pocit väčšieho pokoja a takisto zadosťučinenia z dobre vykonanej práce. Prajeme vám veľa šťastia a buďte k sebe nekompromisné.

  • Komentáre

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
  • Podobné články
0
Móda Módny seriál Novinky

Základy šatníka – kožená kabelka

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

SOS pre vaše vlasy po lete

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

Navigácia

Magazíny