5 vecí, ktoré pomôžu vášmu mozgu zbaviť sa stresu

Stáva sa vám niekedy, že keď si večer ľahnete do postele, v hlave sa vám začnú vynárať myšlienky rýchlosťou blesku? Veľa práce, stres, rozličné úlohy, ktoré vás čakajú a na ktoré ste nútení myslieť spôsobujú, že mozog je v jednom kole. Rovnako, ako je potrebné starať sa o telo, treba sa venovať aj vašej mysli. Ak necháte mozog neustále pracovať a vystavujete ho dlhodobému stresu, v podstate ho trápite. Prinášame vám 5 základných tipov, ktoré vám pomôžu znížiť stres.

Muž meditujúci v prírode.
Meditácia pomáha mozgu oddýchnuť si.

Meditácia

Meditácia je pre mozog nesmierne prospešná. Je vedecky preukázané, že znižuje stres, zlepšuje sústredenie a pozornosť, podporuje duševnú silu, odolnosť či emocionálnu inteligenciu. Najdôležitejšie však je, že váš mozog si počas nej oddýchne. Už 5 minút meditácie vás reštartuje a budete sa cítiť lepšie. Môžete ju vyskúšať večer pred spaním alebo kedykoľvek počas dňa.

Ako na to? Sadnite si, zavrite oči a sústreďte sa na prirodzené dýchanie. Vnímajte, ako vzduch pri nádychu a výdychu prechádza vašimi nosnými dierkami. 5 minút takéhoto sústredenia vás spojí s vašim ja a mozog si odpočinie od okolitého sveta.

Ľudia cvičiaci v telocvični.
Cvičenie je prospešné pre činnosť mozgu.

Pohyb

Cvičenie je ďalší skvelý spôsob, ktorým donútite mozog oddýchnuť si, či chce či nechce. Počas vykonávania pohybu sa totiž sústredíte naň a neviete myslieť na problémy alebo úlohy, ktoré vás čakajú. Takže si môžete byť istý, že po pol hodine behu či hodine v posilňovni z vás opadne stres. Vďaka pohybu sa mozog lepšie prekrvuje a zásobuje kyslíkom a po cvičení sa vám bude omnoho lepšie sústrediť na prácu. V štúdii uskutočnenej na Univerzite Britskej Kolumbie vedci dokonca zistili, že pravidelné aeróbne cvičenie posilňuje oblasť mozgu zodpovednú za pamäť a učenie. Takže neváhajte a začleňte pravidelné cvičenie do svojho životného štýlu, mozog sa vám za to odvďačí.

Muž spiaci na gauči.
Počas spánku sa upracú informácie v mozgu a urobí sa priestor pre nové.

Spánok

Každý človek je individuálny a každému vyhovuje iná dĺžka spánku na to, aby sa cítil primerane oddýchnutý. Vo všeobecnosti sa pohybuje od 6 do 10 hodín. Pokiaľ si človek neoddýchne, naozaj tým potrápi mozog, keďže sa nestihne zregenerovať. Všetko, čo sme zažili cez deň, naše spomienky, emócie a informácie, sa počas spánku v mozgu upracú a urobí sa priestor pre nové. Nejde len o všeobecne známy fakt, potvrdili ho aj vedci z Centra pre spánok a vedomie vo Wisconsine. Ďalšie výskumy naznačujú, že počas spánku sa z mozgu odstraňuje tzv. nervový odpad. Spánok zaberá tretinu nášho života a je prítomný u všetkých živočíšnych druhov. Ide o zásadné správanie a už čiastočná strata má negatívny dopad na naše vedomie, náladu a zdravie. Preto ho nepodceňujte a doprajte si kvalitný a dostatočne dlhý odpočinok.

Koláž zdravej výživy.
Správna výživa dodáva mozgu potrebné látky pre dobré fungovanie.

Strava

Správna výživa tiež pomáha mozgu, aby sa netrápil. Pre dobré fungovanie okrem iného potrebuje:

  • Omega-3-mastné kyseliny – Nájdete ich v rybách (losos, pstruh, sleď, makrela), orechoch, semenách, ovsených vločkách či olivovom oleji. Pre dostatočný prísun pre mozog stačí do jedálnička zaradiť dvakrát týždenne rybu a občas orechy.
  • Antioxidanty – Potraviny obsahujúce antioxidanty sú hlavne zelenina a ovocie. Spomenieme napríklad čučoriedky, maliny, jahody, špenát, brokolicu a kel. Dôležitým antioxidantom pre mozog je vitamín E, nachádza sa v zelenej listovej zelenine, celozrnných produktoch, orechoch či vajíčkach.
  • Vitamíny –  Z vitamínov spomenieme veľmi dôležitý vitamín B, keďže má priaznivý vplyv na nervové funkcie v mozgu. Nájdete ho napríklad v mäse, mlieku, strukovinách a orechoch.
  • Minerály – Dôležitý horčík sa nachádza v banánoch, špenáte, sójových bôboch či tuniakovi. Najviac horčíka obsahuje pohánková múka, ovsené otruby a píniové semienka. Zinok zas nájdete v zelenine a strukovinách. Prospešné je aj občasné pitie minerálnych vôd, hlavne keď potrebujete v krátkom čase doplniť minerály.
Smejúce sa ženy so zmrzlinou.
Smiech je najpríjemnejší spôsob, akým viete pozitívne ovplyvniť mozog.

Relax a smiech

Spomínate si, kedy ste sa naposledy schuti zasmiali či dobre zabavili? To sú záležitosti, ktoré váš mozog doslova zbožňuje. Smiech má vo všeobecnosti pozitívny dopad na zdravie. Vedci z Marylandskej univerzity prišli na to, že smiech zlepšuje imunitu, keďže zvyšuje tvorbu určitých protilátok, ktoré posilňujú imunitný systém. Má dobrý vplyv aj na spánok, trávenie a funkciu krvného systému, čo môže znížiť riziko infarktu. Nielen smiech, ale relax vo všeobecnosti mozgu pomáha. Je dôležité začleniť do svojho denného režimu aktivity, ktoré robíte radi a bavia vás, či je to posedenie s kamarátmi, prechádza v prírode alebo dobrý film v kine.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Spoznajte alternatívy pre zdravšiu a ekologickú menštruáciu

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Pozor na zlozvyky – takto si ničíme vlasy

0
Cestovanie Lifestyle Novinky

Ako vyzerá Veľká noc vo svete?

Navigácia

Magazíny