Beh v zime spraví s vaším telom zázraky

Chýba vám v zime pohyb, ale neviete sa k tomu prinútiť? Začnite behať. Svieži vzduch a menej iných bežcov nie sú jediné výhody zimného behania. Objavíte nové chodníčky, vyčistíte si myseľ a najmä sa budete vo vlastnom tele cítiť oveľa lepšie.

Zima vs. leto

Šport v každom ročnom období má svoje plusy aj mínusy. Beh v lete je lákavejší vďaka teplému počasiu, dlhým slnečným dňom a krátkemu oblečeniu. V zime sa však toľko nepotíte a nevdychujete okolitý prach. S klesajúcou teplotou klesá aj počet bežcov, takže sa nemusíte každú chvíľu niekomu vyhýbať a nestresujú vás bežci, ktorí vás obiehajú raketovou rýchlosťou. Navyše, najlepšia príprava na leto začína práve v zime.

Beh v zime si vďaka mnohým výhodám zamilujete
Beh v zime si vďaka mnohým výhodám zamilujete

Pred tým, ako vybehnete

Beh v zime má svoje výhody, ale aj základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Najdôležitejšia je dôkladná rozcvička, ktorá zahreje svaly. Samozrejmosťou je aj teplejšie oblečenie, ktoré vás ochráni pred nízkymi teplotami a studeným vetrom. Netreba to však preháňať, nemusíte hneď vyzerať ako tuleň. Základ je vo viacerých tenších vrstvách, teda funkčné tričko, funkčná mikina a bežecká bunda. Nezabúdajte tiež na rukavice, čiapku a niečo teplé na krk. Predstavte si, že je o 10 stupňov teplejšie a podľa toho sa oblečte.

Tempo a dýchanie

V zime je dôležitejšia dĺžka behu a vzdialenosť, než rýchlosť. Musíte tiež myslieť na to, že terén je náročnejší. Dajte si pozor na ľad a jamy skryté pod snehom. Radšej bežte pomalšie, ale opatrnejšie. Udržiavajte také tempo, aby ste vládali dýchať nosom. Pri dýchaní ústami vdychujete chladný vzduch, ktorý pľúcam neprospieva a môžete tak skôr ochorieť. Nasaďte vlastné tempo a v pokoji zabehnite svoju obľúbenú trasu alebo preskúmajte nové chodníčky.

Nasaďte si vlastné tempo a dávajte pozor na správne dýchanie
Nasaďte si vlastné tempo a dávajte pozor na správne dýchanie

Telo sa vám odmení

Hovorí sa, že na krásnej postave sa začína pracovať v zime. Či už začnete behať len tak pre radosť, alebo chcete schudnúť a cítiť sa lepšie, vaše telo sa vám poďakuje. Športovanie v zime spaľuje viac kalórií, posilňuje imunitu a otužuje organizmus. Navyše sa budete cítiť skvelo a ešte lepšie budete vyzerať. Po zimnom bežeckom tréningu sa vám v lete bude behať oveľa jednoduchšie. Ešte stále váhate, či začať s behom práve v zime? Predstavte si obdivné pohľady okolia, keď po tomto chladnom období zhodíte pár vrstiev oblečenia.

6 tipov na záver

  • Investujte do kvalitných nepremokavých tenisiek a funkčného oblečenia.
  • Nezabudnite na poriadny strečing pred aj po behu.
  • Neporovnávajte sa s ostatnými bežcami, každému vyhovuje iné tempo.
  • Stanovte si cieľ a behajte pravidelne aspoň 3x do týždňa.
  • Vyberte si trasy, ktoré poznáte alebo si nové cestičky najprv prejdite pešo.
  • Po behu si doprajte teplú sprchu a najmä suché oblečenie.
Pred aj po behu si doprajte dôkladnú rozcvičku
Pred aj po behu si doprajte dôkladnú rozcvičku
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Relax Zdravie

6 dôvodov prečo sa treba riadne vyspať

0
Novinky Šport Zdravie

Ako docieliť vypracované brucho

0
Strava Zdravie

Ako vyrobiť zdravú domácu zmrzlinu

Navigácia

Magazíny