Nebojte sa zmeny! Vyskúšajte v kuchyni olejové variácie pre zdravie

Iste vás neprekvapí, že kuchynský olej nie len slnečnicový, repkový a olivový. Mnohé plodiny obsahujú unikátne oleje, ktoré v sebe ukrývajú špecifické chute tej – ktorej rastliny. Aby ste v kuchyni vyčarili nové chute v starých jedlách, prinášame vám niekoľko skvelých olejových variácií.

Nebojte sa v kuchyni experimentovať!
Nebojte sa v kuchyni experimentovať!

Arašidový olej

Búrske oriešky sú obľúbenou pochutinou v praženom a solenom stave. Možno vás prekvapí, že arašidy sa neradia medzi orechy, ale medzi strukoviny – i keď alergici by zrejme nesúhlasili. Z vitamínov obsahujú predovšetkým vitamíny skupiny B, sú však bohatým zdrojom minerálnych látok. Najväčšie zastúpenie v arašidoch má vápnik, horčík, draslík, fosfor, mangán a iné.

Arašidový olej
Arašidový olej je ideálny na praženie

Arašidový olej znesie oveľa vyššie zahriatie ako bežný slnečnicový alebo repkový olej, takže ak máte radi vyprážané jedlá, v tomto oleji sa vám rýchlejšie spravia a olej do nich nestihne vsiaknuť v takom množstve ako pri pomalom pražení. Bonusom je jedinečná ľahká arašidová chuť jedla.

Ide o skvelý olej aj do studenej kuchyne, kde s ním môžete ochuť šaláty. Mimochodom, do zeleninových šalátov vždy pridajte aspoň lyžicu nejakého oleja – dokážete tak využiť vitamíny rozpustné v tukoch.

Saflorový olej

Saflorový, svetlicový, bodliakový olej či olej z požlte – stále ide o ten istý druh oleja. Zrejme ste o ňom ešte nepočuli, nečudo, nie je u nás veľmi rozšírený. Tento olej sa lisuje za studena z požlte farbiarskej – olejnatej rastliny, ktorá sa pestuje v Malej Ázii a v Afrike.

Svetlicový olej
Svetlicový olej dá do poriadku vašu krv

Požlť ako jediný z olejov obsahuje vysoké množstvo vitamínu F – teda kyseliny linolovej, ktorý je v iných olejoch zastúpený v oveľa menšej miere. Olej je ideálny pre starnúcu pleť, vysoký cholestrol, zlé zrážanie krvi a mnohé iné problémy. Navyše dokáže hospodáriť s cukrami v tele – podľa výskumu, ženy, ktoré denne jedli dve lyžice svetlicového oleja mali po štyroch mesiacoch menej tuku na bruchu avšak viac svalovej hmoty. Za vyskúšanie to stojí, nie?

Saflorový olej sa používa výhradne v studenej kuchyni. Má nevýraznú orieškovú chuť, takže ho v jedle ani nespozorujete. Môžete ním pokvapkať šalát alebo ho použiť do majonézového základu.

Ľanový olej

Ľanový olej nie je u nás celkom neznámy, v mnohých detoxikačných a očistných kúrach sa vyskytuje ľanové semienko ako prirodzená „kefka“ na črevá. Ľanové semienka sa považujú za silného bojovníka s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami. Tieto vlastnosti majú vďaka tomu, že sú najbohatším prírodný rastlinným zdrojom Omega-3 nenasýtených mastných kyselín a lignanov, ktorých obsahujú 100x viac ako akýkoľvek iný rastlinný produkt. Lignany majú silné protirakovinové, antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky. Okrem toho sú v ľanovom oleji významne zastúpené vitamíny skupiny B a mnohé minerálne látky.

Ľanové semiačka
Ľanové semiačka majú silný „čistiaci“ účinok na vaše črevá

Účinky ľanového oleja, či už v lisovanej forme alebo vo forme semienok zvýšite pridaným kyslomliečneho produktu – jogurtu, smotany či tvarohu. Olej sa používa prevažne v studenej kuchyni a bajte na to, aby mal vždy jemnú a lahodnú chuť. Ak je štipľavý či zatuchnutý, tak ho rozhodne nepoužívajte.

Avokádový olej

Avokádo zreje pozná každý, ale málokto vie že sa z neho dá získať olej. Skutočne ide o ovocný olej, ktorý je bohatou zásobárňou Omega-3 nenasýtených mastných kyselín a luteínu, ktorý poznáme ako doplnok pre zdravé oči. Avokádový olej je mimoriadne bohatý na vitamíny, nájdete v ňom A, C, B1, B2, B6, D, E, K a tiež minerály – draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok, železo.

Avokádový olej
Avokádový olej je ovocný olej s úžasnými účinkami na zdravie

Olej z avokáda sa lisuje za studena a používa sa na dochutenie šalátov ale aj marinád pre grilovanie. Tento olej sa totiž len veľmi pomaly prepaľuje, takže kým ugrilujete rybu či kurací šášlik, avokádový olej si zachová značnú časť svojich vlastností.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Strava Zdravie

Kokosový olej je liek na všetko. Mýtus či pravda?

0
Móda Módny seriál Novinky

4 slovenské fashion značky, ktoré sa oplatí poznať

0
Novinky Relax Zdravie

10 tipov ako relaxovať, aj keď nie ste na drahej dovolenke

Navigácia

Magazíny