Antistresové vymaľovánky – relax pre dospelých

Vystresovaní dnes nie sú len manažéri na vysokých pozíciách. „Byť na nervy“ je jednoducho novým životným štýlom, z ktorého sa snažíme vymaniť. Najnovšie sme začali všetci vyfarbovať obrázky!

Stres – bežná súčasť našich dní

Slovo stres vyslovene zľudovelo a mnohí lekári ho využívajú ako opornú barličku pri stanovovaní svojich diagnóz. Život je rýchly, pretože peniaze sa rýchlo rozkotúľajú a my musíme byť neustále v jednom kolobehu, aby sa neodkotúľali preč úplne všetky. Stres sa stal akousi civilizačnou chorobou, ktorú naše prababky pri pasení kôz na lúke nepoznali. My dnes síce nezomierame na chrípku, ale na množstvo nespracovaného stresu

Nebezpečný stres
Ak nebudete mať stres pod kontrolou, môže vás celý zruinovať.

Pozitívny stres

Krivdili by sme 21. storočiu, keby sme ho označili iba za dobu plastovú, technickú a rozvodovú. Práve v tomto storočí sa ľudia viac zaujímajú o to, čo jedia, ako žijú a hľadajú alternatívne medicínske cestičky. Pod pojmom stres rozumieme reakciu organizmu na nadmernú záťaž. Málokto však vie, že existuje aj takzvaný pozitívny stres. To je taký, ktorý je krátkodobý a je v primeranej intenzite. V takom prípade má schopnosť človeka stimulovať k lepšiemu výkonu a dokonca má schopnosť naštartovať aj jeho tvorivosť. Naopak, nadmerný a dlhodobý stres postupne ničí psychické zdravie jednotlivca, a keďže to mu nestačí, nahlodáva aj jeho fyzické zdravie.

Pastelkami a papierom proti stresu?

Že máte chodiť na jogu a cvičiť? Jesť zdravo? Udržiavať si nadhľad a nad problémami mávnuť rukou? To sú rady, ktoré sú celkom prirodzené. No kúpiť si antistresovú vymaľovánku a zbaviť sa prostredníctvom nej nervov z práce? Čože? Fenomén antistresových vymaľovániek je stále tu, prekvapivo dlho a s prekvapivo spokojnými zákazníkmi. Podľa psychológov sa pri vyfarbovaní obrázkov zapája do činnosti to mozgové centrum, ktorému vďačíme za našu mieru kreativity a za schopnosť inovovať veci. A tie centrá, ktoré musíte využívať počas bežného dňa (centrum pre logické myslenie či pre organizáciu vecí), idú absolútne do úzadia. A nastáva vytúžená relaxácia.

Antistresová vymaľovánka
Fenomén antistresových vymaľovániek je stále tu, prekvapivo dlho a s prekvapivo spokojnými zákazníkmi.

Návrat do detských čias?

Áno, deti sa smejú často celé dni a na smiech nemajú žiadny dôvod. Dospelý človek sa smeje málo, a keď sa už zasmeje, musí mať na to poriadny dôvod. Ak túžite po bezstarostnosti malého dieťaťa, nemusíte hromadne podávať z práce výpoveď. Skúste si zadovážiť antistresovú vymaľovánku alebo „ukradnite“ jednu svojej ratolesti.

Vyskúšali sme to za vás a, priznáme sa, k pokusu sme pristupovali s množstvom predsudkov, plní kritiky. A viete čo? Oddýchli sme si! Pohľad na kvietka, ktoré boli krajšie a krajšie vďaka rôznym pastelkám a fixkám, nás napĺňal spokojnosťou. Cibrili sme si jemnú motoriku aj cit pre detail a nerozmýšľali sme dokonca ani nad tým, akú ďalšiu pastelku použijeme. Zrazu akoby sme zastavili hlas v mysli, ktorý neustále rieši povinnosti a sústredili sme sa iba na to, aby sme pastelkou neprešli za okraj kvietka.

Umenie – bežná súčasť našich dní

Pri antistresových vymaľovánkach si oddýchnete podobne ako pri čítaní knihy alebo pri nezáväznom kvákaní s kamoškou. Vymaľovánky vám však darujú priestor, v ktorom ste iba vy. V tichu. Hľadíte na obrázok, myšlienky sa nevedia predrať von a máte pokoj. 🙂 A bonus: ak vám obrázok vyjde a poviete si, že je ozaj pekný, môžete si ho zarámovať alebo ho niekomu s láskou darovať.

Vyskúšajte.

Farebné ceruzky a vymaľovánka
Uvarte si čaj, vyložte si nohy, kreslite a užívajte si čas iba pre vás. 🙂
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Jar sa začína v záhrade

0
Novinky Strava Zdravie

Prírodné sladidlá sú lepšie ako rafinovaný cukor, mýtus či pravda?

0
Dizajn Interiér Novinky

Teplo domova na slovenskom vidieku

Navigácia

Magazíny