Smoothie či milkshake? To je otázka

Sú osviežujúce, chutné, farebné, a preto patria medzi povinnú výbavu každého leta. Nie sú však rovnako zdravé a rovnako nízkokalorické. Ktorý z nich môžete piť bez obáv?

Plavba do minulosti

Za objavenie smoothie nápoja vďačíme mužovi (Stephen Kuhnau), ktorý trpel cukrovkou  a alergiami na potraviny. Potreboval, aby jedlo, ktoré skonzumuje, nespôsobilo v jeho organizme šarapatu a zrazu dostal nápad. Rozhodol sa mixovať potraviny tak, ako mu vyhovujú a okrem toho, že pomohol svojmu zdraviu, pomohol aj svojej peňaženke. Otvoril si zdravý obchod, ktorý nazval energetické nápoje. Lákavejší názov, smoothie, mu až neskôr dala istá americká firma. Toto všetko sa dialo okolo roku 1960. Je rok 2016 a my jasáme nad smoothie makermi. Niet sa čo čudovať, ešte donedávna sme obdivovali chladničky a mixéry. 🙂

Žena pripravuje smoothie
Čo si nahádžete do smoothie makera, to si aj vypijete. 🙂

Smoothie – ovocný koktejl

Či si viete pripraviť správny smoothie nápoj, sa dá ľahko skontrolovať podľa jeho konzistencie. Už samotný anglický výraz „smooth“, ktorý znamená hladký, jemný, prezrádza jeho podobu. Nemá to byť džús ani voda, jeho správna konzistencia je kašovitá, hustá, krémová a nutrične vyvážená. Tento nápoj vie byť natoľko zdravý a sýty, že vám poslúži ako perfektné raňajky. No zatiaľ čo štandardné raňajky sa hodiny vo vašom tele spracúvajú, živiny zo smoothie sa vstrebávajú veľmi rýchlo a dokonca dosiahnete efekt 2 v 1, keďže si zabezpečíte aj prísun pitného režimu.

Čučoriedkové smoothie
Smoothie je typické svojou krémovou konzistenciou.

Človek je tvor vynaliezavý…

… a preto vymyslel toľko variácií smoothie, že sa to nedá ani popísať. Veľmi podstatný je základ, do ktorého budete vhadzovať ovocie. Môžete zvoliť klasickú cestu – čistá voda alebo zvoliť cestu netradičnejšiu, no výživnejšiu, a to rôzne druhy rastlinných mliek (sójové, mandľové, ryžové), kokosovú či brezovú vodu, jogurty či dokonca biely čaj. Následne si zvolíte ovocie alebo aj zeleninu a rôzne zelené listy a treťou, veľmi podstatnou časťou, ktorú zabúdame dopĺňať aj v bežnej strave, nielen pri tomto druhu nápojov, sú tuky. Tie zdravé. Nie všetky vitamíny z ovocia či zo zeleniny sa totiž dokážu uvoľniť bez pomoci tukov a študovať sa vám celé encyklopédie zrejme nechce. Pridávajte preto do každého smoothie semienka (chia, slnečnicové), orechy (mandle, vlašské), pár kvapiek olejov lisovaných za studena (olivový, kokosový) alebo avokádo. Zvýrazníte si chuť nápoja a obdaríte sa veľkou spŕškou vitamínov.

Zelené smoothie
Zelené jablká, špenát, avokádo? Zelené smoothie je skvelý chudnúci detox!

Nie je smoothie ako smoothie

Mnohí si odšťavia ovocie v odšťavovači a majú pocit, že pijú smoothie. Avšak podstata smoothie makera je vytiahnuť z ovocia viac než šťavu, vrátane šupky, ktorá obsahuje najviac vlákniny. Ďalej je podstatný výber kvalitného ovocianápoj pite z pohárov zo skla vždy čerstvý. Pripraviť si ho do zásoby či piť ho počas celého dňa nemá význam, pretože nápoj stráca každú „odležanú“ hodinu na hodnote. Kyslík a iné faktory spôsobia, že vitamíny sa degradujú.

Správne skladovanie smoothie
Sklenené nádoby sú nielen ekologickejšie, ale aj zdravšie. Smoothie nikdy nepite z PET obalov.

Milkshake – mliečny koktejl

Smoothie je výživný. Milkshake je iba chutný. Smoothie je zdravý. Milkshake je dosť kalorický. Pri smoothie je základnou ingredienciou ovocie/zelenina, pričom mlieko môže byť použité, no nemusí. Pri milkshake tvorí mlieko stavebný kameň tohto nápoja a ovocím sa len dochucuje. V skratke: milkshake je maškrta, ktorú by ste si mali dopriať len občas, no smoothie sa pokojne môže stať bežnou súčasťou vašich dní.

Náš tip:

  1. 150 g malín
  2. 2 zrelé banány
  3. 200 ml kokosového mlieka

Mňam. Mňam. Mňam.

malinove-smoothie
Vyskúšajte náš tip. Fičíme na ňom celé leto. 🙂
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Relax Zdravie

Vyberte sa na prechádzku!

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Tip na knihu: Ako sa stať Parížankou … nech žijete kdekoľvek

0
Móda Novinky Trendy

Fashion Revolution vás naučí kráčať s módou

Navigácia

Magazíny