Pevné telo a čistá myseľ s jogou a s pilatesom

Zdá sa vám joga a pilates neefektívne cvičenie, pri ktorom si iba naťahujete ruky, nohy a nič z toho? Zahoďte tento predsudok, rozbaľte si karimatku a ideme na to!

Bicykel je skvelý, no nie v každom počasí je to taká zábava a krúžiť nohami na mieste na stacionárnom bicykli skôr pripomína škrečka v klietke. Z aerobicu vás bolia kolená, v posilňovni cvičíte neradi, pretože nemáte XXL svaly ako nafúknutí borci a ani pevný zadok sťaby skala ako trénerky. A presne pre vás je joga a pilates ako stvorená.

Joga – nekonečný príval energie

Keď sme začínali s jogou, mierne sa nám bridila. Bola veeeľmi v kurze a všetci ju veeeľmi cvičili. Navyše, na prvý pohľad sme si mysleli, že je to nuda a pokiaľ nebudeme drepovať tri série po 15 drepov, tak tie stehná budú mäkké stále. Omyl, vážení. Joga je síce pomalé cvičenie, ale veľmi precízne pracuje aj s takými svalmi vášho tela, ktoré cez deň oddychujú. Dnes už existuje množstvo druhov: Hot joga sa cvičí v miestnosti, v ktorej je 38 °C, ašanta či power joga sú dynamické formy, ktoré sa zameriavajú na fyzickú stránku človeka. Sú to moderné odnože a popularizované cvičenia.

joga
Vyskúšajte si jogovu pozíciu Pes pozerajúci sa dolu. Nie je to také ľahké. 🙂

Tá pravá joga vám však dá omnoho viac ako len odcvičenú hodinu a spotené tričko. Klasická hodina jogy v sebe zahŕňa aj filozofiu, pri ktorej ide o zjednotenie tela, mysle a ducha. Okrem asán (jogových pozícií tela), budete pracovať aj s pranajámou (dychové cvičenia), neminie vás meditácia (snaha utíšiť myseľ) a hodina by sa mala zakončiť relaxáciou (očistnou technikou). Na jogu nedáme dopustiť, pretože síce plní účel spoteného trička, no nabije nás energiou a upokojí našu rozbúrenú myseľ. A síce to nie je žiadna čarovná vodička, ktorá vás premení na anjela bez krídel, ale ak začnete jogové princípy uplatňovať aj vo svojom živote, dokáže vo vás nájsť pokojného človeka, ktorý sa ľahšie vyrovná so svojím životom. Spevňuje telo a lieči dušu.

Meditácia
Joga je o toku energií. Meditovať môžete kdekoľvek.

Pilates buduje vaše svaly aj sebadôveru

Pilates má mnohé podobné s jogou, avšak joga pracuje aj s psychickým stavom človeka. Pilates je nesmierne vhodné cvičenie pre každého od detí cez tehotné mamičky až po seniorov. Ak ste po pôrode, máte nadváhu alebo bolesti chrbtice, určite ho vyskúšajte tiež. Sústredí sa na udržanie telesnej kondície, zlepšenie pohybového systému, ako aj zdokonalenie koordinácie pohybov a správneho postoja. Hodiny sú často kombinované s fit loptami.

Pilates
Pilates zlepší vaše držanie tela a vylieči chrbticu.

Toto cvičenie vymyslel Nemec Joseph Hubert Pilates, ktorý bol slabé a chorľavé dieťa. A v čom spočíva jeho podstata? Nie je o rýchlosti. Je o presnosti a o plynulosti, vďaka ktorým si naťahujeme skrátené svaly, ktoré máme kvôli sústavnej práci za počítačom. Vaša sebadôvera sa zvýši aj vďaka tomu, že sa zlepší držanie vášho tela, jeho pružnosť a najdôležitejšie je, že uľaví vašim kĺbom a chrbtici. A tiež vás naučí dýchať. Hovoríte si, že dýchať už dávno viete? Väčšina civilizácie však dýcha plytko a rýchlo, len aby „vcucla“ kúsok kyslíku a prežila. To je ale nesprávne. Práve dýchanie je najdôležitejšou pilatesovou zásadou, pretože okysličuje dýchací a tiež kardiovaskulárny systém. Ak správne dýchate, všetky náročné pozície zvládnete s úsmevom. Pri cvičení preto nikdy nezadržiavajte dych, a pri príprave na pohyb sa nadýchnite nosom, no pri vykonávaní pohybu vzduch vydýchnite ústami.

Pilates motto znie:

  • po 10 lekciách budete cítiť rozdiel,
  • po 20 lekciách uvidíte rozdiel,
  • po 30 lekciách budete mať nové telo.
pilates cviky
Vďaka pilatesu si natiahnete skrátené svaly, ktoré majú juniori z počítača a seniori z veku.

Tak čo, skúsite?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Svieža a zdravá pleť aj v zime. Ako na to?

0
Dizajn Interiér Novinky PR články

Trendové mamičky zariaďujú detské izby v severskom štýle. S Lulubee

0
Móda Novinky Trendy

5 trendy kúskov, ktoré by nemali cez leto chýbať v šatníku vášho partnera

Navigácia

Magazíny