Schudnete, ak zjete viac ovocia a zeleniny. Mýtus či pravda?

Aj vy ste sa v snahe zhodiť nadbytočné kilogramy potýkali s rôznymi teóriami? Zvýšený príjem ovocia a zeleniny patrí medzi najčastejšie odporúčania pri redukčných diétach. Neexistuje však univerzálne čierno-biele pravidlo, ktoré vás bez nejakých obmedzení okreše. Preverovali sme, či je pravdou, že stačí zvýšiť príjem živej stravy a kilogramy zázračne zídu dole.

Živá strava

Živou stravou nazývame tepelne neupravené ovocie a zeleninu. Keďže boli potraviny ušetrené varu, zachovali si množstvo teplocitlivých vitamínov a minerálne látky sa z nich nevyplavili do vody. Mnohí veria, že práve zvýšený príjem živej stravy – teda čerstvého ovocia a zeleniny – je kľúč k vysnenej postave. Čo však môžeme jednoznačne vyhlásiť je, že živá strava je pre telo prospešná po zdravotnej stránke.

Nevarené ovocie a zelenina majú na žalúdok zásaditý vplyv, takže po jedle nie sme unavení. Je zachovaná väčšina nutričných látok, a to vo vyššej kvalite ako vo varenom jedle. Takže či už chcete schudnúť alebo nie, príjem živej stravy má pre naše telo veľký význam.

Ovocie exotický mix

Viac zeleniny skutočne nestačí

Americký žurnál klinickej výživy prišiel so štúdiou, ktorá dokazuje, že pridať porcie ovocia a zeleniny nestačí. Množstvo ľudí, ktorí „začali s diétou“ totiž v dobrej viere pridali k svojmu jedálničku šesť porcií zeleniny, to však bola jediná zmena, ktorú vykonali, takže efekt na zníženie hmotnosti bol nulový.

Pokiaľ potrebujete zredukovať hmotnosť, nestačí prijať viac živej potravy, niečoho sa musíte zriecť. Ovocie a zelenina, ak majú ovplyvniť znižovanie váhy, musia nahradiť nejakú zložku potravy.

Jesenná zelenina a ovocie

Zhrnutie

Pokiaľ si dáte menej hlavného jedla, má pridanie šalátu zmysel. Ešte väčší efekt dosiahnete, ak si napríklad k vyprážanému karfiolu nedáte zemiaky ale len zeleninový šalát. Ak však nezmenšíte porcie hlavných jedál a len pridáte zeleninu, v konečnom dôsledku zjete viac a výsledkom môže byť miesto schudnutia naopak – pribratie.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky PR články

Košele Stevula – darček pre každého muža

0
Novinky Relax Zdravie

Ste šťastní a spokojní? Možno žijete podľa hygge

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

5 halloweenskych kostýmov pre single aj páry, ktoré môžeš očakávať na každej párty

Navigácia

Magazíny