Iste vás neprekvapí, že kuchynský olej nie len slnečnicový, repkový a olivový. Mnohé plodiny obsahujú unikátne oleje, ktoré v sebe ukrývajú špecifické chute tej – ktorej rastliny. Aby ste v kuchyni vyčarili nové chute v starých jedlách, prinášame vám niekoľko skvelých olejových variácií.
Arašidový olej
Búrske oriešky sú obľúbenou pochutinou v praženom a solenom stave. Možno vás prekvapí, že arašidy sa neradia medzi orechy, ale medzi strukoviny – i keď alergici by zrejme nesúhlasili. Z vitamínov obsahujú predovšetkým vitamíny skupiny B, sú však bohatým zdrojom minerálnych látok. Najväčšie zastúpenie v arašidoch má vápnik, horčík, draslík, fosfor, mangán a iné.
Arašidový olej znesie oveľa vyššie zahriatie ako bežný slnečnicový alebo repkový olej, takže ak máte radi vyprážané jedlá, v tomto oleji sa vám rýchlejšie spravia a olej do nich nestihne vsiaknuť v takom množstve ako pri pomalom pražení. Bonusom je jedinečná ľahká arašidová chuť jedla.
Ide o skvelý olej aj do studenej kuchyne, kde s ním môžete ochuť šaláty. Mimochodom, do zeleninových šalátov vždy pridajte aspoň lyžicu nejakého oleja – dokážete tak využiť vitamíny rozpustné v tukoch.
Saflorový olej
Saflorový, svetlicový, bodliakový olej či olej z požlte – stále ide o ten istý druh oleja. Zrejme ste o ňom ešte nepočuli, nečudo, nie je u nás veľmi rozšírený. Tento olej sa lisuje za studena z požlte farbiarskej – olejnatej rastliny, ktorá sa pestuje v Malej Ázii a v Afrike.
Požlť ako jediný z olejov obsahuje vysoké množstvo vitamínu F – teda kyseliny linolovej, ktorý je v iných olejoch zastúpený v oveľa menšej miere. Olej je ideálny pre starnúcu pleť, vysoký cholestrol, zlé zrážanie krvi a mnohé iné problémy. Navyše dokáže hospodáriť s cukrami v tele – podľa výskumu, ženy, ktoré denne jedli dve lyžice svetlicového oleja mali po štyroch mesiacoch menej tuku na bruchu avšak viac svalovej hmoty. Za vyskúšanie to stojí, nie?
Saflorový olej sa používa výhradne v studenej kuchyni. Má nevýraznú orieškovú chuť, takže ho v jedle ani nespozorujete. Môžete ním pokvapkať šalát alebo ho použiť do majonézového základu.
Ľanový olej
Ľanový olej nie je u nás celkom neznámy, v mnohých detoxikačných a očistných kúrach sa vyskytuje ľanové semienko ako prirodzená „kefka“ na črevá. Ľanové semienka sa považujú za silného bojovníka s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami. Tieto vlastnosti majú vďaka tomu, že sú najbohatším prírodný rastlinným zdrojom Omega-3 nenasýtených mastných kyselín a lignanov, ktorých obsahujú 100x viac ako akýkoľvek iný rastlinný produkt. Lignany majú silné protirakovinové, antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky. Okrem toho sú v ľanovom oleji významne zastúpené vitamíny skupiny B a mnohé minerálne látky.
Účinky ľanového oleja, či už v lisovanej forme alebo vo forme semienok zvýšite pridaným kyslomliečneho produktu – jogurtu, smotany či tvarohu. Olej sa používa prevažne v studenej kuchyni a bajte na to, aby mal vždy jemnú a lahodnú chuť. Ak je štipľavý či zatuchnutý, tak ho rozhodne nepoužívajte.
Avokádový olej
Avokádo zreje pozná každý, ale málokto vie že sa z neho dá získať olej. Skutočne ide o ovocný olej, ktorý je bohatou zásobárňou Omega-3 nenasýtených mastných kyselín a luteínu, ktorý poznáme ako doplnok pre zdravé oči. Avokádový olej je mimoriadne bohatý na vitamíny, nájdete v ňom A, C, B1, B2, B6, D, E, K a tiež minerály – draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok, železo.
Olej z avokáda sa lisuje za studena a používa sa na dochutenie šalátov ale aj marinád pre grilovanie. Tento olej sa totiž len veľmi pomaly prepaľuje, takže kým ugrilujete rybu či kurací šášlik, avokádový olej si zachová značnú časť svojich vlastností.