Pozor na zlozvyky – takto si ničíme vlasy

Vlasy sú odjakživa považované za korunu krásy. Staráme sa o ne pravidelne s láskou, doprajeme im mnoho doplnkov, kúr, prípravkov a účesov v domnienke, že presne toto potrebujú. Nemusí to byť pravda. Práve v zime bývajú naše vlasy najviac oslabené. Dajte si preto obzvlášť pozor na to, akým spôsobom sa o ne staráte.

Krásne zdravé vlasy sú kľúčom k obdivu a popularite. Dokážu zmeniť celý náš výzor a dodajú nám potrebné sebavedomie. Na to, aby boli naše vlasy krásne, je potrebné sa o ne vzorne starať. Vedeli ste, že viaceré veci, ktoré robíme pre ich zdokonalenie, im naopak škodí? Pozrite sa s nami na každodenné zvyky i zlozvyky, ktoré ubližujú našim vlasom.

Pekné vlasy
O vlasy sa musíme starať s rozvahou, inak im môžeme viac ublížiť ako pomôcť.

Nepravidelná návšteva kaderníka

Pokiaľ patríte k tým ženám, ktoré si nechávajú narásť dlhé vlasy, určite ste na ich dĺžku patrične hrdé. Veľa z nás akosi zabúda na ich pravidelné zastrihávanie. Čím je však tento čas dlhší, tým viac sa vaše vlasy ničia. Používaním šampónu sa štiepia vaše končeky a práve tie potrebujú špeciálnu pozornosť. Vlasy by ste si mali dať podstrihnúť každé dva-tri mesiace.

Pravidelná návšteva kaderníka
Pravidelné zastrihávanie vlasov preukázateľne zlepší ich kvalitu.

Príliš veľa kondicionéru

Na to, aby sme mali vlasy krásne hebké, väčšina z nás používa kondicionér. Dávajte však pozor a neaplikujte ho na pokožku hlavy. Mal by byť použitý iba na končeky vlasov. Jeho každodenné používanie naše vlasy nechráni, skôr opäť len štiepi naše končeky. Namiesto neho odborníci radia používať raz alebo dvakrát týždenne masku na vlasy. Tá dodá vlasom potrebnú výživu. Vyskúšať môžete aj veľké množstvo prírodných olejov, vynikajúci je napríklad argánový alebo mandľový olej.

Šampónovanie vlasov
Používanie kondicionéru štiepi naše končeky.

Jedna kefa vládne všetkým

Používanie jednej kefy je ďalší spôsob, akým si môžeme vlasy zničiť. Niektoré druhy nám môžu vlasy viac vytrhávať. Jemné kefy sú prospešnejšie. Používanie hrebeňa je najbezpečnejší spôsob, dávajte však pozor na množstvo vlasov, ktoré ním idete prečesať. Tak zabránite ich lámaniu.

Drevený hrebeň na vlasy
Nájsť správny hrebeň pre vaše vlasy môže byť obtiažnejšie, než si myslíte.

Pevné drdoly

Drdoly a zapletené copy sú štýlové a často nám vedia ušetriť čas, keď ráno nestíhame. Dávajte pozor na príliš utiahnuté drdoly. Dokážu vám poničiť predné časti vlasov. Radšej dajte prednosť nižším copom, siahajúcim po krk. To isté platí o príliš utiahnutých zapletených vrkočoch. Nechajte vlasy dýchať, vyvarujte sa aj elastickým gumičkám. Trend mašlí v hlavách rozhodne mal niečo do seba.

Pozor na vysoké copy
Príliš utiahnuté vrkoče dokážu značne poškodiť vaše vlasy.

Suchý šampón – záchranca či ničiteľ?

Suchý šampón zachránil život snáď každej z nás. Je skvelým pomocníkom, pokiaľ si nestíhame umyť vlasy. Stačí ho nastriekať, vmasírovať a vyčesať a vaše vlasy budú v momente vyzerať ako čerstvo umyté. Zdá sa, že je to ideálna situácia – neumývate si vlasy každý deň, takže ich zbytočne nazaťažujete množstvom šampónu a chránite ich aj pred teplom z fénu. Náhrada umývania vlasov takýmto spôsob však tiež nie je vhodné riešenie. Časté používanie suchého šampónu spôsobuje vo väčšej miere vypadávanie vlasov. Nečistoty, ktoré si nezmyjete z vlasov prirodzenou cestou, zaťažujú vaše vlasy do takej miery, že im to môže uškodiť.

Suchý šampón na vlasy
Suchý šampón je skvelý vynález, s ktorým musíme zaobchádzať rozumne.

Mokré vlasy a hrebeň = hotová pohroma

Mnohé z nás majú veľký problém rozčesať svoje vlasy v suchom stave. Rýchle prečesanie v sprche rozhodne šetrí náš čas a veľakrát aj utrpenie, pretože mokré vlasy idú rozčesať ľahšie. Robíte však obrovskú chybu. Mokré vlasy sú oveľa zraniteľnejšie a ľahšie sa lámu. Pokiaľ vám to čas dovolí, nechajte vlasy uschnúť, skôr ako ich začnete česať. Ďalší trik je začať od končekov a až potom sa dostať ku kurienkom vlasov. Pokiaľ si naozaj musíte česať mokré vlasy, použite aspoň hrebeň so širokými zúbkami.

Česanie mokrých vlasov
Česanie mokrých vlasov kefou v sprche môže spôsobiť seriózne poškodenie.

Od tepla a sprejov čo najďalej

Jedna z najväčších chýb, ktoré môžete urobiť, je žehliť alebo kulmovať mokré vlasy. Môžete si ich veľmi ľahko spáliť a zostanú krehké a zraniteľné. Takisto pozor aj na keratín. Ženy ho často používajú na to, aby mali vlasy krásne rovné. V skutočnosti vám však zostanú značne poškodené. Aj taká maličkosť, akou je lak na vlasy, môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Veľa žien ho používa naozaj pri každej príležitosti. Fixujú si ním účes, dajú si ho dokonca na čerstvo vyfénované vlasy. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že lak na vlasy dokáže vytvoriť škvrnu aj na vašom odeve a vy si ho dávate na vlasy? Presne tak, používaním laku na vlasy sa z vašej koruny krásy stane ťažkopádna a poškodená ozdoba.

Pozor na žehlenie mokrých vlasov
Vysoké teploty vlasom nikdy neprospievali.

Čo ešte môžem robiť inak

Farbiť si vlasy doma je krok, ktorý robia viaceré z nás. Je to lacnejšie, zaberie to menej času a je to aj väčšia zábava. Krabičkové farby na vlasy sú však vytvorené pre všetky typy vlasov, a preto nie sú nijako špeciálne uspôsobené pre vás. V kaderníckom salóne dostanete kvalitné produkty, ktoré budú starostlivo vybrané a takisto vám budú nanesené profesionálnym spôsobom. Opatrne aj s príčeskami a predlžovaním vlasov. Pokiaľ nebudete mať správne príčesky, vaše vlasy budú ťahané a môžu vám začať vypadávať. Aj v tomto prípade dávajte prednosť radšej renomovanému kaderníkovi.

Najlepším partnerom je aj v tomto prípade príroda. Nepreťažujte svoje vlasy zbytočne prípravkami, ktoré reálne nepotrebujete. Umývajte si vlasy s rozvahou, používajte oleje, vyhýbajte sa tepelnému pôsobeniu a výsledkom budú vlasy, na ktoré budete právom hrdá.

 

Prirodzene krásne vlasy

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Strava Zdravie

Prírodné sladidlá sú lepšie ako rafinovaný cukor, mýtus či pravda?

0
Novinky Starostlivosť o telo Zdravie

Celulitída na stehnách? Tak to teda nie!

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

5 gastronomických trendov, ktoré by ste rozhodne mali ochutnať

Navigácia

Magazíny