Ak na vás pôsobí kúzlo starých dielní, skladov či tovární a snívate o loftovom bývaní, industriálny štýl je pre vás ako stvorený. Vyznačuje sa drsnými materiálmi, neopracovanými detailami a kombináciou dreva a kovu. Máte naň dosť odvahy?
Všimli ste si aj vy pribúdajúcich kaviarní a reštaurácií s interiérovými prvkami ako oceľ, sklo, nábytok na kolieskach, vintage doplnky či tehlový obklad na stene? Chodíte do nich radi, pretože sa v nich cítite príjemne? Potom ste určite skrytý bohém. Práve umelci totiž v polovici 20. storočia objavili čaro mestských skladových a továrenských priestorov, ktoré zostali voľné pri premiestnení tovární do okrajových častí miest. Umelci a architekti ich zmenili na obytné plochy tzv. loftového štýlu. To, čo bolo kedysi riešením z núdze, je dnes štýlovým bývaním.
Loftové bývanie u vás doma
Bývanie v lofte má svoje pozitíva ako vysoké stropy či otvorený priestor bez priečok. Industriálny štýl si však môžete preniesť aj k sebe domov, do klasického bytu či domu. Potrebnú atmosféru vytvoríte pomocou neopracovaných povrchov stien, stropov či podláh. Ak sa rozhodnete napríklad pre brúsený betón, kontrast mu dodá neopracované drevo. Veľmi obľúbené sú betónové stierky, ktoré môžete nechať spraviť odborníkom, alebo si zakúpite farbu a potrebné náradie v hobby markete a pustíte sa do nich sami.
Industriál miluje vintage
Industriálny štýl vychádza z minimalizmu a vďaka neopracovaným prvkom, surovosti a použitému kovu môže na niekoho pôsobiť chladne. Preto rozhodne nie je pre každého. Vyhýba sa dekoráciám, textíliám či veľkému množstvu nábytku. Vítané sú, naopak, staré prvky, ktoré dostávajú novú úlohu. Drevené palety sa s malým úsilím zmenia na posteľ alebo štýlové sedenie, z kovovej stoličky z dielne starého otca sa stane štýlová stolička k jedálenskému stolu, drevený sud poslúži ako stolík… Všetko neatraktívne dostane druhú šancu.
Nebojte sa hrdze
K industriálnemu štýlu patria aj viditeľné potrubia, kovové lampy s výraznými nitmi, nábytok na kolieskach, kovové šatňové skrinky a tmavé farby. Steny vymaľujte neutrálnymi tónmi, odporúčame tmavosivú farbu. Ku kovu patrí aj hrdza, nemusíte sa však ľakať a nosiť si hrdzavé predmety domov, použite radšej materiál Corten, ktorý priznáva krásu skorodovaného kovu a využíva sa v umení, dizajne aj architektúre. Takýto meniaci sa obraz na vašej stene bude obdivovať každá návšteva.
Industriálny štýl si zamilujete, ak:
- máte radi drsné a neopracované materiály,
- páči sa vám krása surového betónu,
- ste skôr minimalisti,
- radi recyklujete,
- dávate šancu aj neatraktívnym veciam a doplnkom (drevené palety, plechový sud, stará kovová stolička, poličky do dielne, viditeľná vzduchotechnika…),
- inklinujete ku kovu, hliníku, antikoru či medi v akejkoľvek forme,
- ste zberateľom vintage kúskov.
Ako na industriálny štýl s minimálnym rozpočtom?
Blogerka Lauren z Bless´er House pripravila v spolupráci s blogom Remodelaholic návod, ako zmeniť neobývaný priestor na príjemnú izbu v industriálnom štýle. Potrebovala k tomu len kovové regály do dielne, ktoré u nás kúpite od približne 10 eur (môžete použiť aj staršie očistené) a vintage dekorácie. Do políc naukladala aj netypické predmety, ktoré by ste do tradičnej knižnice nedali, napríklad topánky, ku ktorým má špeciálny vzťah, vreckovú verziu biblie jej manžela, ktorá ho sprevádzala počas vojenskej misie a podobne.
Do priestoru políc začlenila rôzne textúry, od kovu po papier, kvety, surové drevo či pletený kvetináč. Čím viac prírodných prvkov, tým lepšie. Jednotlivé objekty navrstvila tak, že položila vedľa seba doplnky, ktoré sa navzájom veľkostne líšia. Všimnite si, že ich zoskupovala po trojiciach (ventilátor-knihy-kvet, topánky-rám-knihy) a snažila sa o symetriu. Niektoré dekorácie majú nielen svoju sentimentálnu hodnotu, ale aj funkciu – napríklad kufor po babičke slúži na odkladanie fotografií. Na stenu nakoniec umiestnila výrazný prvok – vintage mapu, ktorá zobrazuje telegrafické spojenie v roku 1855. Poster kúpila cez internet a jednoducho k nemu pripevnila dve drevené lišty zhora a zdola. Čo hovoríte na takúto DIY izbu v industriálnom duchu?