Chystáte sa zariaďovať detskú izbu? Nezabúdajte, že je to multifunkčný priestor. Najskôr len spálňa pre bábätko, neskôr aj jeho herňa a nakoniec obývačka pre návštevy kamarátov a spolužiakov. Ktoré „vychytávky“ by nemali chýbať v detskej izbe pre drobcov rôzneho veku?
Detská izba pre bábätko
Novorodencovi spočiatku stačí blízkosť rodičov, malé bábätká spávajú v spálni rodičov. Veľká pozornosť sa v tomto období venuje výberu detskej postieľky, pretože priemerný novorodenec prespí 16 hodín denne. Detská postieľka by mala mať pevnú konštrukciu z dreva, dno s mriežkou alebo perforáciou a zaoblené hrany. Tyčky postieľky vzdialené maximálne 6 cm zaručia, že sa v nich dieťatku nezasekne hlavička. Niektoré typy detských postieľok sa vďaka predlžovacím dielom neskôr zmenia na posteľ pre deti a poslúžia im až do veku 10 rokov. Malé bábätká nemajú veľké nároky na priestor, skôr rodičia potrebujú mať poruke všetko od prebaľovacieho pultu až po odkladací priestor na plienky a oblečenie. Detská izba pre bábätko by preto mala byť zariadená účelne a funkčne. V prvých mesiacoch uľahčí fungovanie každej domácnosti aj detská ohrádka.
Top 5 „vychytávok“ do detskej izby pre bábätko:
- detská kolíska
- nočné svetlo do postieľky
- rastúca detská postieľka
- zatemňovacie závesy
- pohodlné kreslo na dojčenie
Detská izba pre predškoláka
Izbičku pre dieťa do veku 6 rokov zariaďte tak, aby sa v nej dieťa cítilo príjemne, nebojte sa pestrých farieb, ak ich dieťa má rado. Vhodnou paletou farieb sú pastelové farby, ktoré navodzujú príjemnú a pokojnú atmosféru. Možno ste to doteraz netušili, ale farby vnímame aj keď máme zatvorené oči, a to vďaka frekvencii, ktorú vyžarujú. Pre predškoláka je detská izba zároveň aj herňou, preto sa vyhnite sklu a skleneným dekoráciám (napríklad aj zrkadlu), ktoré by sa mohli pri hre rozbiť a dieťa zraniť. Rovnako sa vyvarujte nábytku s ostrými hranami. Keďže deti čerpajú energiu počas spánku, rovnako ako dospelí, veľmi dôležitý je výber postele a matraca. Ak sa rozhodnete pre rastúcu či multifunkčnú posteľ, takáto investícia bude na dlhšiu dobu. Praktický priestor na ukladanie získate vďaka výsuvnému boxu pod posteľ.
Top 5 „vychytávok“ do detskej izby pre predškoláka:
- detský stan alebo teepee
- tabuľová farba na stene
- detská posteľ v netradičnom tvare (pirátska loď, domček)
- detská hojdačka visiaca zo stropu
- látkové úložné vrecia na hračky
Detská izba pre školáka
Školáci potrebujú dostatok úložného priestoru aj kvôli novým povinnostiam, ktoré sa spájajú so školou a učením. Vďaka úložným boxom a kontajnerom na kolieskach budú mať priestor na nové pomôcky do školy. Dominantnou detskej izby sa zrazu stane písací stôl, jeho odporúčaná výška je 75 cm. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa naň zmestil počítač alebo notebook a s nastaviteľným sklonom. Pre deti v školskom veku je dôležitá hlavne ergonómia sedenia, vyberajte rastúce stoly a stoličky, ktoré prispôsobíte výške dieťaťa a vďaka tomu efektívne predídete neskorším bolestiam chrbtice.
Top 5 „vychytávok“ do detskej izby pre školáka:
- školská tabuľa na hranie
- rastúci písací stôl s nastaviteľným sklonom dosky
- ergonomická stolička na sedenie
- priestor na oddych v podobe leňošky
- rozkladacie lôžko pre kamaráta