Prečo aj štíhle ženy majú celulitídu?

Pravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete, no aj tak vaša pokožka nie je taká hladká, ako by ste si predstavovali? Nie ste v tom samé. Celulitída postihuje okolo 80-90 % žien, čo je už naozaj vysoké číslo.

Jej prvé známky sa môžu objaviť pri užívaní antikoncepcie alebo pri priberaní počas tehotenstva. Aj keď sa riziko vzniku celulitídy zvyšuje s nadmernými kilogramami, nevyhýba sa ani štíhlym ženám. Prečo? Jej vznik je ovplyvnený viacerými faktormi, pričom sa treba zmieriť s tým, že niektoré z nich nevieme ovplyvniť. Pozrime sa na najdôležitejšie z nich.

Faktory, ktoré nevieme ovplyvniť

Genetika

Pokiaľ má celulitídu vaša mama či babka, je veľmi pravdepodobné, že sa nevyhne ani vám. Sklony k celulitíde sú dedičné, preto ak sa jej chcete vyvarovať, mali by ste čím skôr začať s preventívnymi opatreniami.

Hormóny

Jedným z dôvodov, prečo ženy majú celulitídu a muži nie, sú práve hormóny. Ženské pohlavné hormóny podporujú rozmnožovanie tukových buniek a hromadenie tukového tkaniva. Zodpovedný je hlavne hormón estrogén, ktorý sa vyznačuje schopnosťou zvláčňovať a zmäkčovať podkožné väzivo, medzi ktorým sa nachádzajú tukové bunky. Tie sa vďaka takémuto prostrediu môžu s ľahkosťou rozširovať.

Usporiadanie podkožného väziva u mužov a žien
Jedným z dôvodov, prečo muži nemajú celulitídu a ženy áno, je rozdielne usporiadanie podkožného väziva.

Usporiadanie podkožného väziva

Usporiadanie podkožného väziva je iné u žien ako u mužov. Väzivo žien v podkožnom tkanive je tvorené pevnými, rovnobežnými povrazcami, ktoré smerujú kolmo na povrch pokožky. Rovnobežné povrazce medzi sebou uzatvárajú tukové bunky, ktoré sa v takomto prostredí pri ich zväčšení dostávajú veľmi jednoducho až na povrch, pričom tvoria na koži vyvýšeniny a koža vo vzhľade pomaranča je na svete. U mužov je podkožné väzivo usporiadané do prepletenej siete. Pri zväčšení tukových buniek sa väzivo roztiahne do strán, ale pokožka na povrchu zostáva hladká.

Starnutie

Ako starneme my, tak starne aj naše podkožné väzivo, a to má tiež vplyv na vznik celulitídy. Skôr či neskôr sa preto bude týkať každej z nás.

Faktory, ktoré vieme ovplyvniť

Aj keď cvičenie a zdravá strava nie sú stopercentnou zárukou pokožky bez celulitídy, rozhodne sa vďaka zdravému životnému štýlu aspoň zmierni. Rizikovými faktormi, ktoré dopomáhajú k vzniku celulitídy sú:

  • stres
  • fajčenie
  • pitie alkoholu
  • nedostatok pohybu
  • nedostatočný príjem tekutín
  • káva
  • zlé stravovacie návyky – okrem iného vysoký príjem tukov živočíšneho pôvodu, sladkostí či rafinovaného cukru

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím zdravšie budete žiť, a čím budete spokojnejšie, tým menej vám bude hroziť celulitída. Na druhej strane však nič netreba preháňať a ani na celulitídu sa nemusíte pozerať ako na niečo zlé a považovať ju za chybu. Nakoniec, majú ju všetky – modelky, športovkyne aj slávne osobnosti. Len na vyretušovaných fotografiách alebo pri správnom pózovaní nie je vidieť. Postupne však stále viac žien preberá iniciatívu a ukazuje, že sa za celulitídu nehanbí a že ide o ich prirodzenú súčasť. A ako vnímate celulitídu vy?

Ženy, ktoré sa nehanbia za celulitídu a svoje telo

Jessi Kneeland

  • fitneska, body koučka, spisovateľka a TEDx spíkerka

Ashley Graham

  • modelka a dizajnérka

Kenzie Brenna

  • body aktivistka a vloggerka

Charli Howard

  • britská modelka
  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR články

Happy Foto už na cloude

0
Lifestyle Novinky Tipy a inšpirácie

Tip na knihu: Ako sa stať Parížankou … nech žijete kdekoľvek

0
Móda Novinky Trendy

Farby jari a leta 2015

Navigácia

Magazíny