Dlhodobo sa posudzujú klady a zápory opaľovania. V posledných rokoch vplyvom nárastu rôznych onkologických ochorení sa slnenie dostávalo do nemilosti. Milovníci opaľovania sa však môžu upokojiť, vedci z Edinburgh University prišli s výskumom, ktorý potvrdil že opaľovanie má viac benefitov ako negatívnych účinkov.
ÚV žiarenia významne ovplyvňuje kardiovaskulárne ochorenia
Vedci pod vedením doktora Wellera zostavili skupinu dobrovoľníkov, na ktorých skúmali účinky ÚV žiarenia. Respondentov posadili pod opaľovacie žiarivky na 20 minút, počas ktorých im merali tlak. Počas druhej fázy výskumu bolo ÚV žiarenie vypnuté a v prevádzke zostali len zdroje tepla a svetla.
Výsledky preukázali, že po sedení pod ÚV žiarením sa u dobrovoľníkov znížil krvný tlak po dobu jednej hodiny, zatiaľ čo sedenie pod tepelným a svetelným zdrojom neprinieslo žiadne zmeny tlaku. ÚV žiarenie totiž vyvoláva v tele produkciu oxidu dusnatého, ktorý sa uvoľňuje v cievach a znižuje krvný tlak.
Vyjadrené štatisticky, vo Veľkej Británii zomrie v dôsledku mŕtvice a srdcových ochorení súvisiacich s vysokým krvným tlakom 80 krát viac ľudí ako v dôsledku rakoviny kože. Doktor Weller, ktorý je dermatológom v tejto súvislosti povedal: „Máme podozrenie, že prínos slnečného žiarenia pre zdravie srdca prevažuje nad rizikom vzniku rakoviny kože.“
Slnečný vitamín
Okrem priaznivých vplyvov slnečného žiarenia na vysoký krvný tlak, ÚV žiarenie vyvoláva v tele produkciu vitamínu D. Ten je nevyhnutný pre ukladanie vápnika, takže znižuje riziko osteoporózy a krehkých kostí, znižuje u detí riziko cukrovky prvého typu aj rakoviny vnútorných orgánov.
Predovšetkým rozumne
Opaľovanie má veľa zdravotných benefitov, prináša však aj isté riziká. Neopaľujte sa v čase o 11.00 do 15.00 hodiny, v tomto čase je slnko veľmi prudké a na zem dopadá viac ÚVB žiarenia, ktoré spôsobuje úpal, poškodenia pokožky a rakovinu kože. ÚVA žiarenia naopak vyvoláva produkciu vitamínu D. Denne sa pohybujte aspoň 20 minút na slnku, aby ste získli potrebné množstvo tohto slnečného vítamínu.