Strašiak pre každú ženu menom hallux valgus

Milujeme lodičky, baleríny aj topánky s úzkou špicou. Tie nám však nepekne deformujú nohu. A keby len to! Vybočený palec (hallux) je zdravotná komplikácia, ktorá sa často končí operáciou.

Zoznámte sa s halluxami

Netušíte, čo máme na mysli, ale keď si pozriete fotografie v článku, ihneď si spomeniete na staré tety, ktoré mali „narvané“ nohy v sandálikoch? Domnievali ste sa, že je to choroba spájajúca sa s istým vekom? Bohužiaľ, omyl. Hallux je ochorenie, ktoré sa vyvíja postupne. Šľacha, ktorá drží celý palec, je viac namáhaná, čo spôsobí, že sa palec začne tlačiť na ostatné prsty. Vychyľuje sa. Spomínaný tlak sa podpíše aj na kĺbe palca, ktorý hrubne, zväčšuje sa a zapríčiní, že predná časť chodidla bude vyzerať deformovane.

Hallux na nohe
Vybočený palec spôsobuje, že sa nám zväčšuje kĺb a nájsť vhodné topánky je ťažšie a ťažšie…

Áno, to by bolo estetické hľadisko. Čert to ber, nemusíme byť dokonalé. Horšie je, že takto deformované chodidlo začne vytvárať pri chôdzi ťažkosti a bolesti. A aby toho nebolo málo, noha sa nám nezmestí do akejkoľvek topánky, pretože sa nám predná časť rozšíri a bude z nej trčať kĺb.

Koho je to vina?

Nevhodná obuv – Z časti si za to môžeme samé. Kupovať lacné topánky, v ktorých prsty nemajú ani dostatok priestoru, či chodiť vo vysokých lodičkách dlhšie než odborníkmi tolerované tri hodiny denne, nám naozaj nepomáha a ľahko si tak zarobíme na vybočené palce aj bez genetického pozadia.

Genetika – Hneváte sa, že vaša kamarátka nosí vysoké topánky trikrát do týždňa od pätnástich rokov a má ich krásne ako Popoluška? Vybočené palce sa skutočne dedia (najčastejšie ob-generáciu), takže ak je vaša mamina v suchu, no starká s halluxami bojovala, budete aj vy. Líši sa iba čas, kedy sa začnú diať zmeny na vašom chodidle. Niektorým ženám sa chodidlo nemení do štyridsiatky, iné, naopak, zaznamenávajú viac a viac vybočený palec od detstva.

Bolesť nôh v lodičkách
Kupujte si len takú obuv, v ktorej majú vaše prsty dostatok priestoru.

Asi mám hallux! Čo teraz?

Najskôr to začína nevinne. Akosi vás tlačí topánka. Potom si všimnete, že kĺb pri palci je po nosení obuvi začervenaný. Nachádzate sa v prvom štádiu a proces vybočovania sa spustil. V tomto okamihu čítate literatúru, diskutujete so známymi, snažíte sa chodiť naboso, kupujete pohodlné a kvalitné topánky, doprajete si masáže a zakúpite si rôzne silikónové korektory. Tie sa využívajú najmä v noci a ich úloha je ťahať vybočený palec opačným smerom – von od ostatných prstov.

Zdravé chodidlá
Pohľad na zdravé chodidlá bez vybočených palcov. Krása!

Všetky tieto riešenia sú správne a celý proces spomalia. Smutné je, že ho neodvrátia a v istom veku je potrebná operácia. Po operácii je nutné, aby bola noha zafixovaná štyri týždne v sadre. No keďže po rehabilitácii budete nohy zaťažovať rovnako a budú vás niesť životom i naďalej, hrozí recidíva a opätovné sa vybočovanie palca. Operácia je však až posledné možné riešenie a mnoho ľudí k nemu pristúpi, až keď má bolesti. Dovtedy si jednoducho zvyknú na život s halluxami a kupujú si širšie topánky.

Zdravé verzus choré chodidlo
Táto ilustrácia vám uľahčí pochopiť, čo sa vo vašom chodidle (možno) deje.

Tak už viete, ako vybočený palec vyzerá. Je to neestetické, nepraktické a časom to aj bolí. S genetikou nespravíte nič, veď rodinu si nevyberáme. 🙂 Výber topánok je však čisto vaša voľba, a preto ho nikdy nepodceňujte. Nech sú topánky tým, do čoho vo svojom outfite investujete najviac.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

Farby jari a leta 2015

0
Dizajn Interiér Novinky

Teplo domova na slovenskom vidieku

0
Móda Trendy

Módne trendy pre jeseň 2019, ktorým neodoláte

Navigácia

Magazíny